Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega .
Bez dwóch zdań piłka nożna to bardzo emocjonujący sport, który potrafi rozpalić niemal do czerwoności. Tak naprawdę niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy siarczyście nie skomentował tego co akurat dzieje się na boisku, nie podpowiadał, krzycząc do telewizora, gdzie Błaszczykowski czy Lewandowski mają akurat ma podać piłkę i nie zrugał trenera za idiotyczne, jego zdaniem, decyzje. Teraz macie świetną okazję na to, by pokazać wszystkim, że to właśnie Wy wiecie jak Barcelona, Real, Bayern czy... bliska naszym sercom Pogoń powinny w końcu grać. Gotowi na wyzwanie? No to świetnie, zacznijmy więc od stworzenia naszego wirtualnego avatara.
Z każdą kolejną wersją Football Managera mamy w tej kwestii coraz więcej do powiedzenia. Oprócz standardowych danych osobowych, kraju pochodzenia czy miejsca urodzenia naszego protagonisty, możemy też... upodobnić go do naszej osoby. W tym celu wystarczy, że wrzucicie do gry swoje zdjęcie, zaznaczycie na swojej twarzy kilka punktów, klikniecie, chwilę poczekacie i voil?! Mamy to! Kilka sekund później na ekranie naszego komputera wyświetla się on! Prawdziwy potwór! Hybryda komputerowego avatara z naszą nieruchomą facjatą. Wygląda to dość... komicznie, ale twórcy pomyśleli i o tym, więc spokojnie możemy wrócić też do standardowego, komputerowego wyglądu! Uff, dzięki Sports Interactive! No a dalej jest już z górki. Oczywiście wybieracie ulubiony klub, potem ligę i zespół, który chcecie prowadzić i już! Witamy na konferencji prasowej, od teraz wszystko zależy już tylko i wyłącznie od Was.
Pamiętacie jak mówiłem, że Football Manager 2018 to piekielnie trudny tytuł? Tak naprawdę to i tak dość łagodne określenie. Żeby dość sprawnie prowadzić wybrany przez nas klub musimy panować nad naprawdę imponującą liczbą rzeczy. Od taktyki, a tak naprawdę kilku taktyk, jakie przyswajać będą sobie nasi gracze, przez transfery piłkarzy, na które zawsze, ale to zawsze brakuje pieniędzy, przez tworzenie i pilnowanie treningów, planowanie sparingów, po prowadzenie zespołu w meczach i bieżącą reakcję na to co akurat dzieje się na boisku.
Football Manager to raj dla graczy wprost uwielbiających statystyki – tutaj macie ich wprost na pęczki. To też świetny tytuł dla ludzi o mocnych nerwach, wyposażonych w naprawdę spore pokłady cierpliwości. Czasem, zanim gra poprosi nas o poprowadzenie naszego zespołu w kolejnym meczu, może minąć nawet kilkadziesiąt minut, które spędzicie na załatwianiu setek spraw związanych z prowadzeniem klubu. To dzięki temu, że z każdym kolejnym tytułem tej serii, twórcy starają się coraz wierniej oddać klimat i specyfikę zawodu, będącego na świeczniku trenera. Świetnym przykładem są tutaj wszelkie interakcje, jakie wymusza na nas sama gra. Z każdym z zawodników możemy indywidualnie porozmawiać, wydać mu polecenia, pochwalić czy zganić za jego zachowanie czy zagrania. Trzeba jednak przyznać, że tym rozmowom z graczami brakuje jednak nuty subtelności. Są strasznie sztywne, sztampowe i z biegiem czasu klika się już w te dymki z odpowiedziami niemal mechanicznie, zwłaszcza gdy rozgrywasz już swój „enty” sezon w grze.
Co ciekawe, w Football Manager 2018 szatnia dosłownie żyje swoim życiem. Obserwujemy jak rodzą się konflikty, jak starsi piłkarze tłamszą młodszych, czy jak niektórzy zawodnicy próbują wchodzić w nasze, trenerskie buty. Na każdą taką sytuację możemy, a czasem nawet musimy reagować, jeśli jednak damy sobie wejść na głowę, to stąd jest już bardzo krótka droga do szybkiej utraty zaufania i w rezultacie pracy. Morale to chyba słowo klucz dla najnowszej wersji popularnego FM-a – bo nawet najlepsi piłkarze bez mocnej psychiki daleko nie zajdą. Harmonijny skład generalnie prowadzi do lepszych wyników na boisku, a dobre morale naszego zespołu ma bezpośredni wpływ na jakość gry, reakcje piłkarzy w czasie meczu i koniec końców dobre wyniki na boisku. To jednak jedynie niewielka część tego, co przybliży nas do końcowego sukcesu w tej grze, a dojście do ustawień, dzięki którym nasz zespół zacznie grać jak z nut, może czasem zająć prawdziwą wieczność – ale to właśnie to jest w tej grze najpiękniejsze.
Podsumowując, seria gier Football Manager z roku na rok nie zmienia się tak naprawdę zbyt mocno. Są to zazwyczaj detale, które nawet zagorzali fani serii odkrywają dopiero po kilkudziesięciu, a czasem nawet i kilkuset godzinach zażartej rozgrywki. Co sprawniejsze oko dostrzeże więc tutaj delikatną poprawę grafiki, zwłaszcza jeśli mowa o wizualizacji meczów, otrzymamy oczywiście do swojej dyspozycji najnowsze składy zespołów, wymuskane statystyki poszczególnych zawodników czy aktualne rankingi klubów. Dostaniemy także nieco ulepszony i dokładniejszy system skautingu, dzięki któremu jesteśmy w stanie wyszukiwać piłkarskie talenty. Ale tak jak i w poprzednich wersjach znalezienie takiego futbolowego diamentu do oszlifowania to zazwyczaj naprawdę nie lada wyzwanie i czasem musimy mieć po prostu trochę szczęścia.
Ponadto, Sports Interactive ulepszyli także sztuczną inteligencję naszych przeciwników. Wirtualni trenerzy są teraz zdecydowanie bardziej ostrożni przy przeprowadzaniu transferów, zdecydowanie lepiej dbają też o klubowe budżety i na naszą niekorzyść, lepiej dobierają zawodników do składu. Twórcy ulepszyli także system, który pokazuje jak zawodnicy czują się na danej pozycji na boisku, który odsłania ich słabe oraz mocne strony i raportuje to, jak reagują na zmiany w taktyce.
No i to chyba na tyle nowinek w tej najnowszej odsłonie Football Managera. To tak w dużym skrócie, bo większość z tych zmian i ulepszeń, o których mówią sami twórcy, jest raczej niesprawdzalna. Ale czy wszystko to sprawia, że Football Manager 2018 to tak naprawdę gra z zeszłego roku, tylko w nowym opakowaniu? Zdecydowanie nie! To nie jest produkt, który od podstaw powstaje w 365 dni po czym szybko ląduje na sklepowych półkach. To gra-legenda, którą twórcy konsekwentnie rozwijają już od ładnych kilkunastu lat, dzięki czemu my, szarzy gracze, co roku możemy cieszyć się najdoskonalszą i najlepszą tego typu symulacją jaka kiedykolwiek powstała. Football Manager 2018 po prostu, kolejny raz nie ma sobie równych. Sprawdźcie sami! Cześć!
Zobacz także
2017-09-02, godz. 06:00
GIERMASZ 2017, wrzesień
» więcej
2017-09-02, godz. 06:00
[02.09.2017] Polskie gry na japońskiej konsoli...
... czyli, jak żartobliwie stwierdzamy w rozmowie, to wydanie kącika polskiego śmiało można nazwać "Switch edition" - ponieważ czy to jeszcze w trakcie targów Gamescom, czy tuż po nich, okazało się, że bardzo wiele naszych studiów…
» więcej
2017-09-02, godz. 06:00
GIERMASZ 2017, wrzesień
» więcej
2017-09-02, godz. 06:00
[02.09.2017] Rura to przyszłość
O co chodzi w tytułowej rurze i właściwie dlaczego ten ulubiony przez hydraulików gadżet ma być niby przyszłością szeroko pojętej branży IT - posłuchajcie, nasz ekspert od nowych technologii Radek Lis wszystko wyjaśnia. Poza tym…
» więcej
2017-09-02, godz. 06:00
[02.09.2017] Giermasz #260 - Emocjonalna jazda bez trzymanki
Lato się kończy (chociaż u nas w Szczecinie z pogodą, hmm, szału nie było) więc czas pomyśleć: w co by tutaj pograć? Andrzej Kutys bardzo poleca Hellblade: Senua's Sacrifice , chociaż to bardzo wyczerpujące emocjonalnie doświadczenie…
» więcej
2017-08-30, godz. 11:55
[30.08.2017] Wszystkie rozmowy z Gamescom 2017 w jednym miejscu
Dla Waszej wygody - chociaż oczywiście polecamy do słuchania całą audycję - w tym akapicie znajdziecie rozbite na osobne dźwięki wszystkie wywiady, jakie mieliśmy okazję przeprowadzić na tegorocznych targach Gamescom 2017 w Kol…
» więcej
2017-08-26, godz. 09:00
[26.08.2017] Gamescom polskimi grami stoi
Tegoroczny Gamescom obfitował w rodzime produkcje, których zaprezentowało się blisko 60. Wśród nich wiele naprawdę obiecyujących jak Ruiner, God's Trigger, Phantom Doctrine, Ancestors, Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana... Na szybko…
» więcej
2017-08-26, godz. 06:00
[26.08.2017] Giermasz #259 - Giermasz na Gamescom 2017
Czyli rozsiądźcie się wygodnie, zrelaksujcie - i posłuchajcie naszej relacji z tegorocznych targów gier komputerowych. Wielkie okno wystawowe, z najnowszymi grami, zapowiedziami, gadżetami, niesamowitą scenografią i co tam jeszcze…
» więcej
2017-08-25, godz. 18:40
GIERMASZ 2017, sierpień
» więcej
2017-08-19, godz. 06:00
Resident Evil (1996 r.)
21 lat temu na PlayStation zadebiutowała gra, uznawana za jednego z prekursorów gatunku survival horror. W 1996 roku Capcom wydał pierwszą część serii Resident Evil, która okazała się wielkim sukcesem i w sumie sprzedała się w…
» więcej