Extra Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Giermasz
Archaica: The Path of Light
Archaica: The Path of Light
Gry logiczne to specyficzny gatunek, który czasami wymaga zręczności, ale przede wszystkim wysilenia szarych komórek. Bywają łatwe i przyjemne, ale są też takie, które wymagają od gracza dużo więcej. I właśnie do tej drugiej grupy można zaliczyć grę polskiego duetu TwoMammoths, pod tytułem Archaica: The Path of Light. Ładna, wciągająca i zmuszająca gracza do umysłowego wysiłku. Pierwszy raz usłyszałem o niej w roku 2014, by trzy lata później zadebiutowała na komputerach PC. Mimo bardzo pozytywnych recenzji na Steamie, słuch o niej zaginął. Aż do teraz. Minęły kolejne trzy lata i pojawiła się na wszystkich konsolach, a że z pamięcią u mnie bywa różnie, to ponownie miałem okazję cieszyć się wyjątkową rozrywką.

Grę do recenzji dostaliśmy od twórców konsolowych portów ze studia Drageus Games.
GIERMASZ-Recenzja Archaica: The Path of Light

Co nie jest tak oczywiste w grach logicznych, twórcy postarali się o interesujący scenariusz. Gracz wciela się w Powiernika Światła, który musi ocalić świat przechodząc legendarną Ścieżkę Światła Starożytnych i rozwiązać wymagające zagadki tajemniczego świata pradawnej cywilizacji. Całość historii jest ciekawie wpleciona w logiczne zadania, których jest tu kilkadziesiąt. Co ciekawe, twórcy zaprojektowali setki zagadek, ale do gry trafiły tylko niektóre z nich.

Założenie wszystkich zagadek jest dość proste. Chodzi o to, by przy pomocy luster doprowadzić promień światła do wyznaczonego celu. Początkowo jest to łatwe, szybkie i przyjemne, ale wraz z postępami dochodzą nowe elementy i robi się coraz trudniej. Lustra o różnym kącie odbicia światła, rozdzielacze promienia, wzmacniacze, szyby zmieniające jego kolor, teleporty, kolorowe kryształy... Kamera umieszczona jest z góry pod kątem, do tego można nią sterować, więc widoczność jest bardzo dobra. Ale spryciule twórcy część rzeczy poukrywali tak, że trzeba trochę poszukać, by niektóre elementy dojrzeć. A jest to ważne, bo dzięki tzw. kryptoglifom poznajemy dodatkowe części historii. Mając ich komplet w danej krainie, odkrywa się poziom dodatkowy. Ciekawie rozwiązane są też podpowiedzi. By mieć do nich dostęp, trzeba wpierw znaleźć poukrywane na mapie ogniwa. Mając komplet aktywuje się panel podpowiedzi, który wskazuje, gdzie na mapie powinien stać jakiś element. Nie powiem, w późniejszych etapach bardzo przydatna funkcja, choć nie daje to rozwiązania jak na tacy.

Archaica: The Path of Light wygląda świetnie, ale tak było już wersji pecetowej. Klimatyczna grafika podkreślająca starożytne korzenie i skrywaną tajemnicę Ścieżki Światła, niepokojące dźwięki, idealnie spasowana muzyka. I nie ma znaczenia czy jest to pradawny las, różnego rodzaju ruiny, kraina wody, lawy czy podziemia. Wszystko jest przemyślane i idealnie pasuje do całej, pięknej otoczki. Widać, że twórcy włożyli w grę nie tylko mnóstwo wysiłku, ale i serce.

Archaica to pozycja obowiązkowa dla każdego fana gier logicznych. Zagadki są ciekawe, ciągle pojawiają się nowe elementy, a różnorodne światy zachwycają wykonaniem. A wszystko wpasowane w pradawną tajemnicę, która jest świetnym motywem przewodnim gry. Polecam każdemu, kto lubi trochę rozruszać swoje szare komórki. Gra dostępna jest już na PC, PlayStation 4, Switchu i Xboksie One.

Zobacz także

2020-04-11, godz. 06:00 [11.04.202] Giermasz #393 - Wesołych (growych) Świąt! W tym dziwacznym czasie jaki nam nastał, nawet Światowa Organizacja Zdrowia chwali gry komputerowe, jako medium, które pozwala się nieco oderwać od nieprzychylnej rzeczywistości. Więc nie ustajemy w testowaniu. Jarek Gowin, który miał… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Smart City Plan [PC] Komunikacja miejska - opóźniona. W powietrzu zdecydowanie zbyt wiele smogu, drogi dziurawe, a w okolicy zbyt mało miejsc do rekreacji. Chyba każdy z nas ma swoją własną wizję tego, jak powinno wyglądać jego najbliższe otoczenie… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Call of Duty: Warzone [PS4] Call of Duty dla wszystkich - za darmo! Pomyślelibyście? Bo ja nie. A jednak światło dzienne obejrzało Battle Royale z podtytułem "Warzone". Można powiedzieć, że to Call of Duty: Modern Warfare w wersji "free-to-play". Twórcy widząc… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Bug Academy [Switch] Robaki, owady, robale, wkurzające, bzyczące, natarczywe i brzydkie. A najgorzej, jak widzimy je w zupie czy misternie przygotowanym deserze. Czy jest ktoś, kto je lubi? Prócz entomologów oczywiście, ale to nauka, więc nie podlega zwyczajnemu… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Resident Evil 3 Remake [PS4] No dobra. Capcom znów to zrobił. Może nie przebił poprzedniego rekordu "ohów" i "ahów" wywołanych tym, kiedy pokazał na przykładzie Resident Evil 2, jak powinno się robić remake'i, ale bardzo zbliżył się do tego wyśrubowanego… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Resident Evil 3 Remake [PS4] No dobra. Capcom znów to zrobił. Może nie przebił poprzedniego rekordu "ohów" i "ahów" wywołanych tym, kiedy pokazał na przykładzie Resident Evil 2, jak powinno się robić remake'i, ale bardzo zbliżył się do tego wyśrubowanego… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Smart City Plan [PC] Komunikacja miejska - opóźniona. W powietrzu zdecydowanie zbyt wiele smogu, drogi dziurawe, a w okolicy zbyt mało miejsc do rekreacji. Chyba każdy z nas ma swoją własną wizję tego, jak powinno wyglądać jego najbliższe otoczenie… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 [11.04.2020] Konsolowisko Sporo tym razem o konsolach mówi nasz technologiczny ekspert Radek Lis. A to pojawiła się plotka o polskiej cenie sprzętu od Amerykanów. Więc i Wielki Japoński Adwersarz nie zasypuje gruszek w popiele i pokazuje nowego pada - a świat… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Call of Duty: Warzone [PS4] Call of Duty dla wszystkich - za darmo! Pomyślelibyście? Bo ja nie. A jednak światło dzienne obejrzało Battle Royale z podtytułem "Warzone". Można powiedzieć, że to Call of Duty: Modern Warfare w wersji "free-to-play". Twórcy widząc… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Bug Academy [Switch] Robaki, owady, robale, wkurzające, bzyczące, natarczywe i brzydkie. A najgorzej, jak widzimy je w zupie czy misternie przygotowanym deserze. Czy jest ktoś, kto je lubi? Prócz entomologów oczywiście, ale to nauka, więc nie podlega zwyczajnemu… » więcej
241242243244245246247