Extra Kultura
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Kultura » Felietony
Polskie Orły, czyli poszukiwanie orzełka z czapki pradziadka-legionisty. Fot. Elżbieta Bielecka
Polskie Orły, czyli poszukiwanie orzełka z czapki pradziadka-legionisty. Fot. Elżbieta Bielecka
Co takiego niezwykłego jest w orzełkach noszonych na czapkach? Bez nich mundur nie jest mundurem. Te niewielkie, ale ważne symbole znajdziecie na wystawie w Centrum Dialogu Przełomy. W Extra Kulturze polecamy dużo dobrego – książki (wiadomo), wzruszający stuletni (!) film i szykujemy się na drugą część sezonu w Lodowym Pałacu.
Polskie orły – wystawa w towarzystwie kolekcjonera
W poszukiwaniu orzełka z czapki pradziadka
Zeszłoroczny noblista, nowy przekład
Dobry kryminał zawsze w cenie
Zacieramy ręce na to, co w drugiej części sezonu w Filharmonii
"Szkice z Polski" – film tworzony z miłością
Polskie Orły, czyli poszukiwanie orzełka z czapki pradziadka-legionisty

To chyba największa taka kolekcja w Polsce – Tomasz Gliński ma tak wiele orzełków z żołnierskich czapek, że nigdy nie zdołał ich policzyć. Zaczęło się od opowieści pradziadka. Teraz część ogromnej kolekcji znalazła się w Centrum Dialogu Przełomy. Ale na wystawie są nie tylko czapkowe orzełki, ale też wlepki, przyciski do papieru, pocztówki. "Jestem tylko epizodem w życiu tych przedmiotów" – mówi pan Tomasz.


Kącik książkowy, czyli noblista i autor kryminałów…

…ale to dwie różne osoby. Wraz z Gabrielem Augustynem ze Stowarzyszenia Literatura Działa polecamy dobrą literaturę (złej nie polecamy nigdy).
Co wiecie o Afryce Wschodniej przełomu XIX i XX w. Właśnie. Powieść „Powróceni” zeszłorocznego noblisty Abdulrazaka Gurnaha zabiera nas do tego miejsca i do tego czasu. To nowość na polskim rynku wydawniczym – właśnie ukazał się przekład Krzysztofa Majera.
I jeszcze kryminał – "Wiatrołomy Roberta Małeckiego". Opowieść nie toczy się w zawrotnym tempie, ale napięcia nie brakuje. Poznajcie komisarz Marię Herman, policyjne Archiwum X i tajemnicę sprzed lat.


Filharmonia na drugą część sezonu

Nie dość, że mieści się w Lodowym Pałacu, to ludzie, którzy tam pracują zawsze potrafią nas czymś zaskoczyć. Szczecińska filharmonia to miejsce po prostu niebanalne. W drugiej części sezonu spotkamy się na przykład z muzyką z filmów Stanisława Barei. I z Gabą Kulką. I z Kayah, i Moniką Brodką. Posłuchajcie, co dla nas mają.


"Szkice z Polski" odnalezione po stu latach

To film, który sto lat temu nakręcił bardzo utalentowany amator. Maurice Bekaert podróżował do Polski w latach dwudziestych ubiegłego wieku i przywiózł klatki kręcone w polskich miastach, miasteczkach i wsiach. Świat, którego już nie ma w sam raz do świętowania niepodległości – w kinie Zamek 11 listopada. A o "Szkicach z Polski" opowiedział nam dziennikarz filmowy Krzysztof Spór.