Extra Kultura
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Kultura » Felietony
Elżbieta Cherezińska zwróciła swoje pióro w stronę jednej z najciekawszych postaci Pomorza - Sydonii von Borck.
Elżbieta Cherezińska zwróciła swoje pióro w stronę jednej z najciekawszych postaci Pomorza - Sydonii von Borck.
Od filmu przez powieść po spektakl. Od wojny przez historię Pomorza po Szekspira - tylko czy to aby na pewno nadal Szekspir? Ten odcinek Extra Kultury to różnorodność w czystej postaci.
"Odbicie" w kinie Zamek
Co mówiła Sydonia na swoim procesie?
Sydonia - kobieta nieprzeciętna
"Sen nocy letniej", czyli ile jest Shakespeare'a w Shakespearze?
Gdzie w "Śnie..." miejsce dla osób z niepełnosprawnościami?
Ten "Sen" jest o nich
"Odbicie" - zanim nastąpił 24 lutego 2022

Rok temu stało się to, czego się obawialiśmy, ale mieliśmy nadzieję, że jednak się nie stanie. Agresja Rosji na Ukrainę wstrząsnęła światem - widać to też doskonale w kulturze. W rocznicę ataku kino Zamek pokaże film świetnego ukraińskiego reżysera Walentyna Wasjanowicza "Odbicie". Obraz powstał kilka miesięcy przed eskalacją konfliktu - który trwa przecież od 2014 r. O filmie opowiada w Extra Kulturze Krzysztof Spór.
"Odbicie" do zobaczenia - i przeżycia - w kinie Zamek w piątek 24 lutego o 20:00.

"Sydonia. Słowo się rzekło"

Uwielbiana autorka powieści historycznych z nutą fantastyki. Mówią o niej, że nikt tak nie potrafi opowiadać o naszych pierwszych władcach. Teraz Elżbieta Cherezińska zwróciła swoje pióro w stronę jednej z najciekawszych postaci Pomorza - Sydonii von Borck. Niepokorna, arcyinteligentna, zadziorna i piękna szlachcianka z podupadającego rodu skończyła pod katowskim mieczem, oskarżona o czary. Jej życie to gotowy materiał na niejedną powieść. Autorka książki "Sydonia. Słowo się rzekło" opowiada o tym, co wyczytała w aktach z procesu o czary i co świadczyło o tym, że Sydonia była nieprzeciętna.

"Sen nocy letniej" jakiego jeszcze nie widzieliście

A gdyby wyobrazić sobie miejsce, w którym miłość jest dostępna dla każdego, bez kulturowych barier i społecznych ocen? Miejsce, w którym możemy bez wstydu i lęku mówić o swoich potrzebach, zastanawiając się równocześnie, w jaki sposób chcemy na nie odpowiadać. W jednym ze swoich najsłynniejszych dramatów, Shakespeare zaprasza do tajemniczego lasu pary kochanków, które na nowo muszą zdefiniować w nim siebie, wyruszając w podróż, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Las Shakespeare’a staje się bezpieczną przestrzenią, gdzie osoby, którym odmawiane jest prawo do miłości i seksualności, mogą jej doświadczać.

Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, laureata Grand Prix festiwalu „Kontrapunkt”, zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, spróbować opowiedzieć, o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości.

(Opis pochodzi ze strony www Teatru Współczesnego. Ale nic tu nie trzeba dodawać. Posłuchajcie sami.)