Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Szpital w szczecińskich Zdrojach z dumą zaprezentował ,,Drzewo Narodzin”. Fot. Szpital Zdroje
Szpital w szczecińskich Zdrojach z dumą zaprezentował ,,Drzewo Narodzin”. Fot. Szpital Zdroje
#TikTokowePomorzeZachodnie, Burzliwa dyskusja radnych, Ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe - to jest Extra Przegląd Tygodnia, w którym przypominamy najciekawsze wydarzenia z naszego regionu.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 6.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 7.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 8.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 9.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 10.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 11.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 12.02.2023
Poniedziałek 6.01.2023

Poniedziałek jak zawsze nas nie zawiódł i przyniósł intrygujące informacje. Na początek miasto Wolin.
Urzędnicy mówią jednym głosem stawiamy na bezpieczeństwo pieszych i z tego względu wprowadzamy ograniczenie prędkości do 20 km/h na ulicy Słowiańskiej, montujemy tam również próg zwalniający i lustra poprawiające widoczność. Z kolei na ulicy Słowackiego przy ogródkach działkowych wprowadzamy zakaz zatrzymywania się, a na ulicy Spokojnej przy szkole podstawowej wyznaczamy nowe przejście dla pieszych.
Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości to urzędnicy dodają - zmiany zostały wprowadzone po konsultacjach z policją.
Extra

Szpital w szczecińskich Zdrojach z dumą zaprezentował ,,Drzewo Narodzin”. To namalowane na szpitalnym korytarzu oddziału porodowego drzewo, którego gałęzie ozdabiają rodzice naklejkami w formie listków z imieniem, imionami swoich pociech, które przyszły na świat w tej właśnie placówce.
Rodzice bardzo sobie chwalą „Drzewo Narodzin” tłumaczy Magdalena Knop, rzecznik szpitala w Zdrojach.
- Mama po narodzinach dziecka otrzymuje specjalny listek z imieniem i datą narodzin swojej pociechy i może wspólnie z mężem, czy inną osobą, która jej towarzyszy podczas porodu umieścić listek na gałęzi. Z tego, co obserwujemy, to rodzice również bardzo chętnie na jego tle się fotografują – wyjaśnia Knop.
Tak jak w naturze drzewo po roku zgubi naklejone listki, aby zrobić miejsce dla upamiętnienia kolejnych noworodków.
„Drzewo narodzin” powstało z inicjatywy położnych bloku porodowego, dzieło namalowała stargardzka artystka Patrycja Mróz, a wykonanie tegoż dzieła zostało sfinansowane dzięki wsparciu Fundacji Twoja Położna.
Extra

I kolejna optymistyczna wiadomość. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w Radiu Szczecin poinformował, że już są przygotowane fundusze na ochronę i remonty zabytków.
- Wielką potrzebą, która była zgłaszana przez samorządy, także w naszym regionie, jest kwestia remontu zabytków. Wiadomo, że w ich budżetach na tego typu kwestie środków nie ma, bo są ważniejsze sprawy w czasie kryzysu. W związku z tym uzupełniamy ten komponent Programu Inwestycji Strategicznych o inwestycje w zabytki, których w naszym regionie jest wiele. W gminach praktycznie nie ma środków na remonty – i dodał, że już trwa oczekiwanie na listy zabytków, które będą chciały remontować zachodniopomorskie samorządy - w tym Szczecin.
W Funduszu Inwestycji Strategicznych na ten cel w całym kraju przeznaczono 3 miliardy złotych.
Wtorek 7.01.2023

Do 28 lutego trwa konkurs marszałka Olgierda Geblewicza #TikTokowePomorzeZachodnie w którym można wygrać telefon iPhon 14 Pro Max. Jak już się domyślacie konkurs polega na najbardziej atrakcyjnym pokazaniu naszego regionu.
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział:
- Jako region o olbrzymim potencjale turystycznym mamy wiele do zaoferowania i chcemy to pokazywać na różne sposoby, tym razem w formie, którą najlepiej znają młodzi - TikToka . Mam nadzieję, że odkryjemy utalentowanych twórców, którzy opowiedzą o Pomorzu Zachodnim. – zachęcał marszałek.
Szczegóły znajdziecie na stronie https://www.wzp.pl/
Extra

A teraz nie lada gratka dla mieszkańców Szczecina i turystów. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wraz z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Pilotów i Przewodników oficjalnie ogłosili, że 25 lutego z okazji X Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Szczecinie zostały przygotowane aż 22 trasy do zwiedzania ze świętującymi przewodnikami.
Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 11:00 na Placu Lotników. W ofercie znajdują się zarówno spacery biletowane, jak i otwarte szczegóły znajdziecie na stronie: wiadomosci.szczecin.eu
Extra

Pozostajemy w stolicy Pomorza zachodniego, ponieważ 30 mln zł dofinansowania otrzymało Miasto Szczecin na przebudowę układu drogowego północnej części miasta. Podkreślę maksymalne możliwe dofinansowanie.
Szacunkowy koszt całej inwestycji wynosi 60 mln złotych i będzie to będzie kompleksowa przebudowa w sumie aż ośmiu ulic – przekazał Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.
- To jest oczywiście ulica Kredowa od skrzyżowania z ulicą Wakacyjną, ulica Ostoi-Zagórskiego wraz z nowym rondem przy ulicy Kredowej, ulica Urlopowa, ulica Nowa, ulica Andersena od skrzyżowania ulicy Miodowej do skrzyżowania z ulicą Północną, ulica Północna i ulica Wapienna, więc duży zakres inwestycji – mówił Zieliński.
Prace drogowe przy przebudowie tej części Szczecina potrwają dwa lata.
Środa 8.02.2023

Podczas obrad komisji kultury Rady Miasta Szczecin rozgorzała gorąca dyskusja na temat zmniejszenia budżetu na kulturę. Przedstawiciele ośrodków kultury w Szczecinie zarzucali, że przy dochodach miasta wynoszących 3 mld zł - 60 mln złotych to zbyt mała kwota, zwłaszcza, że jest jeszcze mniejsza od ubiegłorocznej o 5 mln złotych, choć ceny poszybowały w górę.
Radni Koalicji Samorządowej i Koalicji Obywatelskiej, którzy przyjęli budżet, tłumaczyli, że to wina rządu, który obcina finansowanie samorządów, ale radna niezrzeszona Edyta Łongiewska-Wijas, wskazywała, iż problem istnieje od lat.
- O tym, że budżet na kulturę jest niedoszacowany, wiedzą państwo co najmniej od czterech lat. O tym, że dyrektorzy instytucji kultury nie otrzymywali dotacji podmiotowych na poziomie gwarantującym realizację programu, tez wiedzieliśmy o tym od kilku lat.
Trzygodzinna dyskusja zakończyła się zapewnieniem, że zostaną ograniczone wydatki na rozrywkę masową, a zwiększone na kulturę wysoką. Dodatkowo padło zapewnienie, że będą zmiany w budżecie miasta i na kulturę będzie przeznaczony dodatkowy milion złotych z rezerwy budżetowej.
Extra

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapewnił na antenie Radia Szczecin, iż cały czas trwają prace nad rozwiązaniem problemu tańszego ukraińskiego zboża, które przewożone przez nasz kraj zamiast w całości trafiać do obiorców za granicą, częściowo zostaje, a to sprawia, że polscy rolnicy mają problem ze zbytem swoich płodów rolnych.
- Niestety to jedna z reperkusji wojny na Ukrainie, ataku Putina. Jest to pewien koszt, który ponosimy. Z drugiej strony cały czas szukamy rozwiązań. Było spotkanie z panem wicepremierem i ministrem rolnictwa Kowalczykiem. My w dużej mierze jesteśmy związani również ustaleniami na poziomie unijnym. Wydaje się, że do maja trudno będzie zmienić pewne rozstrzygnięcia, a jakiejkolwiek formy pomocy także wymagają zielonego światła ze strony Brukseli - mówił Bogucki.
Wojewoda przekazał również, że kolejne spotkania z rolnikami są już planowane.
Extra

Starczy już tych emocji. Teraz spokojna i pogodna informacja.
Prezes Koła Gospodyń wiejskich w Mierzynie Ewa Głowacka zaapelowała - Nie wyrzucaj! Daj swoim rzeczom drugie życie! I przypomniała, że za darmo w Kawiarence Naprawczej w Mierzynie można dokonać drobnych napraw i przeróbek odzieży, co znacznie ją uatrakcyjni i ograniczy jej wyrzucanie.
- Niektórzy nie umieją nawet guzika przyszyć, zacerować. Projekt polega na tym, żeby nie wyrzucać rzeczy, które mamy, a właśnie je odnawiać i dawać im drugie życie – mówiła Głowacka.
Natomiast krawcowa Dorota Kowalczyk podkreśliła, że nie ma takiej rzeczy, której nie da się przerobić.
- Skórzana kurtka została "przywrócona do życia", ozdobiona.
Jednak ubrania to nie wszystko, bo jak zapowiadają gospodynie, wkrótce w ich punkcie będzie można naprawić rower czy odnowić meble. Kawiarenka naprawcza założona przez Koło Gospodyń Wiejskich Mierzynianki znajduje się przy ul. Weleckiej 13B w Mierzynie i jest otwarta od poniedziałku do piątku od 16 do 19:45.
Czwartek 9.02.2023

Przed godziną 7.00 na Placu Rodła w Szczecinie doszło do zderzenia dwóch tramwajów jadących w przeciwnych kierunkach. Tramwaj linii nr 1 niespodziewanie skręcił w lewo i zajechał drogę prawidłowo jadącemu tramwajowi linii nr 11.
Na całe szczęście nikomu nic się nie stało, bowiem motorniczowie zareagowali na czas i nie doszło do wykolejenia pojazdów. Uszkodzenia też były niewielkie w „11” kierunkowskaz, a w „1” otarta guma zderzaka.
Wstępne ustalenia wskazały, że zawiodła zwrotnica w kierunku Niebuszewa, która powinna być zablokowana i nie powinno być żadnej możliwości jej przełożenia.
Hanna Pieczyńska rzeczniczka spółki Tramwaje Szczecińskie przekazała, że Plac Rodła jest w dalszym ciągu placem budowy i z tego względu to wykonawca został poproszony wyjaśnienie, dlaczego doszło do przełożenia zwrotnicy na kierunek Niebuszewo oraz podjęcie działań zapobiegawczych.
Extra

Dyrektor zachodniopomorskiego Polregio Andrzej Chańko przekazał oczekiwany komunikat dla pasażerów.
- Linia ze Szczecina do Gryfina została otwarta po usunięciu przeszkód związanych z wykolejeniem i ruch pociągów zostaje przywrócony.
Przypomnę w środę około godziny 13.00 na linii kolejowej między Szczecinem Podjuchami a Daleszewem doszło do wykolejenia 6 pustych wagonów pociągu towarowego, co spowodowało zablokowanie przejazdu zarówno w stronę Szczecina, jak i w kierunku Kostrzyna nad Odrą.
Extra

Wiceminister Marek Gróbarczyk przekazał na Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej, że Polskie stocznie mają stabilną sytuację i realizują dwa największe projekty stoczniowe w Europie – budowę czterech promów dla polskich armatorów i budowę największego doku pływającego.
- W zasadzie wszystkie stocznie mają pełen pakiet zamówień. Program, który został uruchomiony w ramach budowy czterech promów, który jest realizowany, nie jest zagrożony tak pod kątem wykonawstwa, jak i finansowego.
Natomiast Maria Skubniewska z Funduszu Rozwoju Spółek dodała:
- Gryfia ma taki portfel zamówień, że pozwala jej to osiągnąć dodatni wynik na działalności operacyjnej. To jest już drugi rok. Zakładamy, że następny rok również będzie, może nie na tym samym poziomie, jeżeli chodzi o wielkości, ale też, że będzie to działalność dodatnia – mówiła Skubniewska.
Morska Stocznia Remontowa Gryfia po trzech kwartałach ubiegłego roku miała przychody w wysokości 111 milionów złotych. Wykonawca głębi dokowej dla nowego doku pływającego wszedł na plac budowy i już rozpoczął realizację tej ważnej inwestycji.
Piątek 10.02.2023

Samorządowcom zostały przekazane symboliczne czeki przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego na budowę i remonty dróg lokalnych. Wsparcie w regionie dostało 47 inwestycji, a to oznacza, że do zachodniopomorskiego trafiło ponad 100 mln zł na poprawę infrastruktury drogowej.
- Warto współpracować, żeby budować lepsze drogi, lepszą infrastrukturę, lepszą przyszłość dla naszych mieszkańców. W tym roku ta kwota obejmuje 47 inwestycji, 71 km dróg. To głównie drogi gminne i powiatowe – podkreślił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
Cieszymy się, że program został dla nas otwarty – zaznaczył Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.
- Szczecin niestety nie mógł wcześniej aplikować w tego typu programach od dobrych kilku lat. Zatem to pierwszy raz od wielu lat możliwość skorzystania również z tego typu programu i to chyba w tym wszystkim najlepsza informacja – mówił Przepiera.
Sieć nowych dróg w naszym regionie, z każdym rokiem się powiększa - wskazał Artur Szałabawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
- Mamy w Zachodniopomorskiem jeden wielki plac budowy i bardzo dobrze, że tak się dzieje i że wy samorządowcy możecie korzystać z tych różnych programów – powiedział Szałabawka.
Od początku funkcjonowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czyli od 2019 roku, samorządy dostały na ten cel 13 miliardów złotych.
Extra

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady pobytu na niemieckiej części wyspy Uznam. Za jednodniowy pobyt w Cesarskich Uzdrowiskach, czyli w praktyce za spacer po niemieckiej plaży czy promenadzie zapłacimy prawie 19 złotych. Z opłaty będą zwolnione dzieci poniżej 6. roku życia, obecnie są zwolnione dzieci poniżej 10. roku życia.
I tutaj pojawił się pomysł wśród części Polskich turystów, aby wprowadzić analogiczną opłatę dla naszych zachodnich sąsiadów. Jednak Prezydent Świnoujścia od razu wyjaśnił, że realizacja takiego pomysłu jest niemożliwa.
- Prawo obowiązujące w Polsce uniemożliwia zastosowania takiego wariantu. Możemy dzisiaj pobierać opłaty od tych, którzy co najmniej jedną dobę zamieszkują w naszym mieście – przekazał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
Jest też pozytywny aspekt tej sprawy uiszczona opłata w określonych przedziałach czasowych będzie służyć jako bilet w regionalnej sieci autobusowej UBB.
Extra

Będzie nowa ścieżka rowerowa Kołobrzeg – Dygowo – Pyszka. Porozumienie w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, członkini zarządu województwa Anna Bańkowska i przedstawiciele gmin Dygowo i Kołobrzeg.
11 kilometrów nowoczesnej infrastruktury ma powstać wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 163, a wartość inwestycji szacowana jest na 25 milionów złotych.
Województwo przystąpi do realizacji zadania, najwcześniej w kolejnym roku budżetowym, po otrzymaniu od gminy Dygowo kompleksowej dokumentacji projektowej, a także zakończeniu procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejęte pod realizację zadania.
Sobota 11.02.2023

Na placu przed Netto Areną w Szczecinie ponad 100 elewów po czterech tygodniach szkolenia w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie ślubowało „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej".
Za wyszkolenie dziękujemy dowództwu, za wychowanie rodzinom - podkreślał z dumą szeregowy elew Marcin Cybulski:
- Dzisiejsza uroczystość wieńczy nasze intensywne szkolenie, słowa "Roty" dumnie przez nas wypowiedziane dają wyraz patriotyzmu i najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny – mówił Cybulski.
Polski rząd robi wszystko, aby wojna nigdy nie dotknęła naszych granic. Ale bez was nie ma gwarancji bezpieczeństwa naszego kraju i narodu - wskazywał szef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.
- Polska podejmuje wielki wysiłek, aby nasz potencjalny przeciwnik pięć razy się zastanowił zanim podejmie jakąś akcję - dodał Jach.
Wśród ponad stu elewów, którzy złożyli dziś przysięgę w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prawie trzydzieści to kobiety.
Extra

Pod koniec stycznia przekazywaliśmy, że zmodernizowany Teatr Letni w Szczecinie został uznany najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce, a tu w sobotę gruchnęła wieść, że z dachu nowego amfiteatru leje się woda i dlatego rozpoczął się demontaż ławek.
Adam Morawski, kierownik Referatu ds. Komunikacji Społecznej i Internetowej w Urzędzie Miasta uspokajał mieszkańców i tłumaczył, że mamy do czynienia z procesem kondensacji pary wodnej, który jest naturalnym i fizycznym zjawiskiem.
Tak więc według Adama Morawskiego membrana dachowa Teatru Letniego jest szczelna i skutecznie zatrzymuje wodę. Natomiast ławki zostały zdemontowane w związku prowadzonymi pracami konserwatorskimi. Jestem jednak pewien, że sprawa będzie miała dalszy ciąg, bo już radni miejscy proszą urzędników o szczegółowe wyjaśnienie tego tematu.
Niedziela 12.02.2023

W szczecińskiej bazylice oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej. We wtorek mija 81 lat od przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
- Dziś w sposób szczególny chcemy Bogu dziękować za ten czas w historii, 81 lat temu, kiedy dokonywał się wielki bój o Polskę – podkreślał podczas mszy ksiądz prałat Aleksander Ziejewski.
Utworzona 81 lat temu Armia Krajowa była jedną z największych podziemnych organizacji niepodległościowych działających w okupowanej Europie. Jej zadaniem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości i tworzenie niejawnych struktur państwowych. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Extra

W środę 15 lutego wprowadzona zostanie nowa czasowa organizacja ruchu na ulicy Kolumba.
- Wzdłuż ul. Kolumba na odcinku od skrzyżowania z ul. Tama Pomorzańska do skrzyżowania z ul. Zapadłą i Dąbrowskiego nastąpi zamknięcie połowy jezdni po zachodniej stronie - z umożliwieniem ruchu w obu kierunkach po wschodniej stronie jezdni.
Ponadto w naszym województwie rozpoczęły się ferie, a to oznacza duże zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Szczegóły znajdziecie na stronie: www.zditm.szczecin.pl
 

Zobacz także

2023-04-24, godz. 23:34 Extra Przegląd Tygodnia 24.04.2023 Magnolie pięknie zakwitły w Szczecinie, ale zapewniamy to nie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia, jaką przypominamy w Extra Przeglądzie Tyg… » więcej 2023-04-17, godz. 23:40 Extra Przegląd Tygodnia 17.04.2023 Ależ ten czas szybko płynie - cześć osób już zdążyła zapomnieć, że tydzień temu w Lany Poniedziałek oblewała swoich bliskich wodą. Tak więc w Extra… » więcej 2023-04-03, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 3.04.2023 Aura pogodowa w ubiegłym tygodniu nas nie rozpieszczała, a jak było z wydarzeniami w naszym regionie? Odpowiedź znajdziecie w Extra Przeglądzie Tygodnia. » więcej 2023-03-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.03.2023 20 marca o godzinie 22.24 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. I tu pojawia się pytanie - jakie wydarzenia przyniosła wiosna w swoich pierwszych dniach dla… » więcej 2023-03-20, godz. 23:59 Extra Przegląd Tygodnia 20.03.2023 Mroźny na początku, wiosenny na końcu, tak można podsumować tydzień wyznaczający połowę marca w kilku słowach. A co z wydarzeń? Bardzo niepokojąca… » więcej 2023-03-13, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 13.03.2023 Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy… » więcej 2023-03-06, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 6.03.2023 Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego… » więcej 2023-02-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.02.2023 Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest… » więcej 2023-02-20, godz. 22:39 Extra Przegląd Tygodnia 20.02.2023 Mieliśmy w tym tygodniu prawdziwy rollercoaster atrakcji - oficjalnie w regionie zaczęły się ferie, były i słodkie Walentynki, i jeszcze słodszy Tłusty… » więcej 2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej
12345