Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Szczecinie, godzina "W". Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Szczecinie, godzina "W". Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecinianie włączą się w obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Cel jest jeden: oddać hołd bohaterom i przypomnieć ich patriotyczną postawę.
We wtorek 1 sierpnia, już od godziny 7 rano, każdy z nas będzie mógł dać coś z siebie. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie rozpocznie się akcja "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego".

- Chcemy zachęcić do takiego aktywnego patriotyzmu, gdzie trzeba oddać krew, która w okresie wakacyjnym jest bardzo potrzebna - mówi organizator akcji Bartłomiej Ilcewicz.

O godzinie 9 w Bibliotece ProMedia pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wraz z dziećmi odtworzą powstańczy spektakl pt. "Kukiełki pod Barykadą". Najpierw maluchy same zrobią papierowe kukiełki, a później zaprezentują sceny z życia walczącej Warszawy.

O 17, w godzinę "W", czyli godzinę wybuchu powstania, w Szczecinie zawyją syreny. W tym samym czasie w szczecińskiej katedrze rozpocznie się msza święta w intencji powstańców.

O godzinie 21 w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się prelekcja i pokaz filmu "Miasto 44". - Zaczynamy prelekcją poświęconą temu jak w ogóle filmowano Powstanie Warszawskie, a później odbędzie się projekcja filmu cenionego i krytykowanego jednocześnie - "Miasto 44" - mówi dr Zofia Fenrych ze szczecińskiego oddziału IPN.

Instytut przygotował też specjalne gadżety, które będzie można otrzymać podczas projekcji filmu w Zamku. To między innymi wlepki ze znakiem Polski Walczącej.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie można też oglądać multimedialną wystawę poświęconą powstaniu. Wstęp jest bezpłatny - wystawa będzie dostępna do 11 sierpnia od 8 rano do 18.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o tzw. godzinie "W", czyli 17. Walki trwały 63 dni. Zginęło w nich 180 tysięcy cywilów oraz 16 tysięcy żołnierzy.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty