Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Oskary 2023 rozdane.
Oskary 2023 rozdane.
Borykająca się z trudami codzienności kobieta w średnim wieku zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat, eksplorując inne wszechświaty. Mowa o zdobywcy tegorocznych Oskarów Wszystko wszędzie naraz w reżyserii i według scenariusza Dana Kwana i Daniela Scheinerta.
Film nominowany w 11 kategoriach ostatecznie otrzymał 7 statuetek. To wielkie zwycięstwo bardzo dobrego filmu - jak mówi Damian Romaniak filmoznawca i kinomaniak. Wszystkie filmy w tym roku nominowane widział i noc oskarową w całości oglądał ubiegłotygodniowej nocy.





Fot.Alessandro Canu
Fot.Alessandro Canu
Michał Buczkowski pochodzi ze Szczecina, jest skrzypkiem koncertującym na całym świecie. W swoim repertuarze ma utwory od Bacha po muzykę współczesną. Szczególne miejsce w jego karierze zajmuje muzyka kameralna. Grając w duetach z wybitnymi pianistami, a także koncertując w duecie z bardzo bliską sercu gitarą klasyczną, prezentuje publiczności zarówno utwory dobrze znane, jak i repertuar grany bardzo rzadko lub kompozycje wykonywane po raz pierwszy.
Michał Buczkowski jest laureatem prestiżowych stypendiów rządu belgijskiego oraz polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W piątek (17.03.2023 r.) ukazała się jego najnowsza płyta Lekeu, Franck, Dupré: Works for Violin and Piano, na której występuje wraz ze znakomitym pianistą Andrew Wright.


Materiał Ośrodek Teatralny Kana
Materiał Ośrodek Teatralny Kana
„Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи" - to tytuł projektu, który współtworzą artyści teatrów z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Jest on próbą odpowiedzi na pytania: Czym jest sąsiedztwo? To drzwi w drzwi i to, które dzieli granica. Także między tymi, kiedy mieszkali w danym miejscu kiedyś a tymi, którzy mieszkają w nim teraz. Jak mówić o sąsiedztwie w kontekście migracji przymusowych? Jak zdefiniować sprawczość sztuki mierzącej się z tym tematem?
¼ tego projektu czyli jego polską część realizuje Weronika Fibich - artystka performatywna, antydyscyplinarna, od lat związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Efektem tych działań jest film „Najem okazjonalny" - niezwykle interesująca próba zmierzenia się z tematem sąsiedztwa, z poczuciem wspólnotowości, ale i tymczasowości oraz związków między nimi w jednej ze szczecińskich kamienic przy ul. Bolesława Śmiałego 47.
„Najem okazjonalny" to także tytuł filmu Weroniki Fibich. Będzie go można jeszcze obejrzeć 21 kwietnia 2023 o godzinie 18.00 na podwórku przy kamienicy, gdzie toczyła się jego akcja czyli przy Bolesława Śmiałego 47.
Spotkanie w Książnicy Pomorskiej z Niną Igielską prowadziła Małgorzata Klimczak. [Fot.Małgorzata Frymus]
Spotkanie w Książnicy Pomorskiej z Niną Igielską prowadziła Małgorzata Klimczak. [Fot.Małgorzata Frymus]
„Oddech” to powieść pełna mroku, przesiąknięta niebezpieczną erotyką i tajemnicą. Nina Igielska stworzyła intrygującą historię o ludzkiej pamięci, samookłamywaniu i trudnym dochodzeniu do prawdy.
Nina Igielska - socjolożka, ekonomistka, niebawem psycholożka. Pochodzi ze Szczecina, mieszka w Hamburgu. Gdy nie doradza międzynarodowym koncernom, planuje czwartą podróż dookoła świata. Najlepsze pomysły przychodzą jej do głowy, kiedy nurkuje. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. Festiwalu Góry Literatury 2017 (literatura piękna) i 2018 (literatura kryminalna), Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (2016, 2017, 2018), festiwalu Afera Kryminalna (2016). Swoje teksty publikowała w kilku antologiach literackich.
„Oddech” to jej debiutancka powieść.
fot. Teatr Lalek Pleciuga
fot. Teatr Lalek Pleciuga
W Teatrze Lalek Pleciuga wczoraj (5 marca 2023 roku) odbyła się prapremiera sztuki "Perfekty i Ambaras" cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko, w reżyserii Jakuba Krofty.

To pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe - spotkanie wróżki czy chmary niebezpiecznych mordoryjów. To opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem, mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać.

Małgorzata Frymus tuż po premierze rozmawiała z twórcami.
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
„Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory z zespołem Fun Factory (...)” – stwierdził Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wkrótce występy m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Śpiewać każdy może” dały Jemu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 roku za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.

Mieczysław Szcześniak bardzo chętnie wraca do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Po występie owacyjnie przyjętym przez publiczność, Artysta udzielił wywiadu Radiu Szczecin.