Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy odszedł w wieku 68 lat.
Do najpoczytniejszych książek jego autorstwa należą: "Spis cudzołożnic. Proza podróżna", "Pod Mocnym Aniołem, Kraków", "Bezpowrotnie utracona leworęczność", "Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym", "Miasto utrapienia", "Moje pierwsze samobójstwo", czy "Marsz Polonia".
Pilch był też autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu "Święta polskie": "Żółtego szalika" oraz "Miłości w przejściu podziemnym". Jego twórczość była także przenoszona na scenę. Pojawiała się między innymi w Teatrze Telewizji.
Jerzy Pilch był laureatem licznych nagród. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, w 1998 roku jego proza "Tysiąc spokojnych miast" została uhonorowana tytułem Krakowska Książka Miesiąca. Za powieść "Pod Mocnym Aniołem" w 2001 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Święte obrazki, weki, naczynia, domy, szkoły i ulice - po wojnie dla polskich mieszkańców Szczecina niemalże wszystko było - poniemieckie. Jak radzili sobie z tym co zastali? Jak traktowali przedmioty, które jeszcze kilka dni wcześniej należały do ludzi, którzy wywołali II wojnę światową? Wojnę w wyniku której wielu powojennych mieszkańców Szczecina, Wrocławia czy Zielonej Góry straciło najbliższych i rodzinne strony? Kuszyk w swojej książce "Poniemieckie" bada nie tylko pamiętniki osadników zgromadzone w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, sięga też do popkultury i literatury. W książce jest wiele odniesień zarówno do filmów, m.in. "Samych swoich", jak i literatury pięknej.
Autorka pochodzi z Legnicy, obecnie mieszka w Berlinie. Z Karoliną Kuszyk rozmawiała Joanna Skonieczna.
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Właśnie ukazała się na rynku wydawniczym książka zatytułowana "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie". O jednej z najwybitniejszych i najbardziej fascynujących polskich artystek Beata Biały rozmawia między innymi z Olgą Lipińską, Hanną Bakułą, Krystyną Jandą, Marylą Rodowicz, Stanem Borysem, Danielem Olbrychskim, Urszulą Dudziak, Manuelą Gretkowską czy Jerzym Satanowskim.
Osiecka mówiła o sobie żartobliwie, że jest kundlem. Niejednoznaczna, tajemnicza, błyskotliwa, pełna twórczej pasji - i zawsze niezależna. Zamierzała zostać biologiem, ale zaczęła pisać wiersze. Choć na pozór niczego jej nie brakowało, w jednej z gazetowych ankiet na pytanie: „Czy uważa pani, że dobrze się w życiu ustawiła?”, odpowiedziała: „W życiu nie. W pracy - tak”. Niepasująca do obowiązującego modelu kobiety - córki, żony i matki, wyprzedziła swój czas o pokolenie, a za swoją miłość do wolności zapłaciła wysoką cenę.
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Marek Stelar - szczeciński pisarz, który przyzwyczaił nas do książek kryminalnych, tym razem sięgnął po stylistykę szpiegowską. Niedawno ukazała się pierwsza część jego kolejnej trylogii pt. "Intruz". O czytaniu i pisaniu w czasie pandemii z autorem rozmawiała Joanna Skonieczna.
Marek Stelar jest m.in autorem książki "Niepamięć" na podstawie której powstał audiobook emitowany na naszej antenie. Zainteresowanych odsyłamy na naszą stronę internetową:
http://radioszczecin.pl/355,0,niepamiec
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Właśnie ukazał się kolejny numer "eleWatora: kwartalnika literacki-kulturalnego", którego bohaterem jest Leonardo Da Vinci. Ubiegły rok 2019 był rokiem włoskigo renesansowego, malarza, rzeźbiarza, architekta i inżyniera, a także odkrywcy, matematyka, anatoma, wynalazcy, geologa, filozofa, muzyka i pisarza. Da Vinci powszechnie uważany jest za jednego z największych malarzy wszech czasów i za najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii. To właśnie talent malarski przysporzył Leonardowi największej popularności. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych dzieł malarstwa.
"eleWator" jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów.
fot. [Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka]
fot. [Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka]
Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka Macieja Meleckiego Trasa progu. To drugi już wybór wierszy (wcześniej Zawsze wszędzie indziej - 2008) tym razem z lat 1995-2020. W blisko 200-stronicowej książce znalazły się także utwory dotąd niepublikowane. Jak pisze w posłowiu do tej książki Krzysztof Siwczyk: "Wiersz Meleckiego otwiera się na spekulatywne medytacje, uruchamia szybki montaż wrażenia i jego sankcji, impulsu mimetycznej negacji i gramatycznej reprezentacji utajonych procesów psychicznych, których styk daje efekt w postaci coraz bardziej złożonych, wielokrotnie znoszących się wzajem tez i podejrzliwych domniemań, które wystawiamy światu jako naszą jedyną rację bytu. Prezentowane w niniejszym wyborze wiersze to – w przeważającej mierze - w pełni dojrzałe realizacje poetyki jawnego snu języka, który wyprowadzany jest w puste pole poszukiwania desygnatów dla kłączastej struktury nazw, pod którymi czai się zaledwie nic".

Maciej Melecki (1969) - autor tomów wierszy: Te sprawy (1995), Niebezpiecznie blisko (1996), Zimni ogrodnicy (1999), Przypadki i odmiany (2001), Bermudzkie historie (2005), Zawsze wszędzie indziej - wybór wierszy (2008), Przester (2009), Szereg zerwań (2011), Pola toku (2013), Inwersje (2016), Prask (wybór wierszy w języku czeskim, 2017), Bezgrunt (2019) oraz tomu prozy Gdzieniegdzie (2017). Mieszka i pracuje w Mikołowie.

Z Maciejem Meleckim rozmawia Konrad Wojtyła.
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
27 stycznia 1945 rok żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.
W Auschwitz, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. W obozie macierzystym Auschwitz i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.
Historia wciąż niewiele mówi o tych więźniach, którzy w chwili wyzwolenia nie mieli sił, by chodzić i opuścić obóz. Tych, którzy odrobinę tych sił mieli i nadawali się do dalszej pracy hitlerowcy pognali na zachód w tzw marszach śmierci Takich osób, które zostały w obozie było blisko 5 tysięcy, pochodzili z całej Europy, potrzebowali natychmiastowej pomocy. I nie chodziło tu tylko o kilka kromek chleba... To był koniec stycznia, śnieg leżał dookoła obozu , a mróz sięgał kilku-kilkunastu stopni poniżej zera. Z pomocą przyszli przerażeni ogromem okrucieństwa sowieci i polski lekarz z Krakowa Józef Bellert. Z grupą ponad 30 krakowskich lekarzy i pielęgniarek przyjeżdża do Oświęcimia 5 lutego. Tam przez osiem miesięcy prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie.
Historie szpitala i doktora Bellerta opisał w swojej książce "Lekarz z Auschwitz" Szymon Nowak. Autor jest historykiem, pracownikiem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, interesuje go historia Powstanie Warszawskiego i Żołnierzy Wyklętych.
Z autorem rozmawia Małgorzata Frymus.
1234567