Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Monika Witkowska "K2"
Monika Witkowska "K2"
Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników Monika Witkowska w zeszłym roku weszła na szczyt K2 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz.

Jej książka to bardzo szczegółowa relacja z tej niezwykle trudnej wyprawy, obfitująca wieloma dramatycznym zdarzeniami, ale także mnóstwem ciekawostek i ponad 300 zdjęciami.

Dla Moniki to najważniejsza książka spośród kilkunastu, które do tej pory napisała. Nie tylko dlatego, że to jej najtrudniejsza góra, ale również dlatego, że po raz pierwszy wydaje swoją książkę zupełnie samodzielnie.

Monika to także żeglarka mająca na swym koncie niesamowite wyprawy. Z Moniką Witkowską rozmawiam o ciekawości świata, czyli motorze który pozwala nam doświadczać rzeczy z pozoru niemożliwych.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Wydawnictwo Zysk i S-ka
„To opowieść poświęcona kobiecie, która w naszych czasach, 400 lat później, nie miałaby lepiej - nikt nie mógłby jej oskarżyć o czary, nie zostałaby skazana na śmierć, ale byłaby tak samo traktowana, jako outsiderka, buntowniczka, kobieta niewygodna” - tak mówiła tydzień temu Elżbieta Cherezińska odbierając nagrodę czytelników podczas Targów Książki w Poznaniu.

Autorkę nagrodzono za powieść „Sydonia. Słowo się rzekło”. To wyróżnienie portalu lubimyczytać.pl w kategorii powieść historyczna.

„Sydonia” to opowieść o pomorskiej szlachciance, posądzonej o czary i skazanej na śmierć. Wyrok wykonano w Szczecinie w 1620 roku. Cherezińska w powieści kreśli też bardzo bogaty obraz Księstwa Pomorskiego i opisuje dzieje dynastii Gryfitów.

Dziękując czytelnikom i czytelniczkom za głosy, na swoim autorskim fb, Elżbieta Cherezińska napisała: „Sydonię oskarżono i skazano, by zniknęła, by wymazać niewygodną kobietę. I co, panowie inkwizytorzy? Nie udało się. Dzisiaj jej historię zna więcej ludzi, niż 400 lat temu”.

Cherezińska jest współczesną autorką powieści historycznej. Ma na swoim koncie kilka bestsellerowych książek, m.in.: "Gra w kości", "Legion" czy też cykle powieściowe: "Północna droga", "Odrodzone królestwo", "Harda" i "Królowa". Mieszka i pisze w Kołobrzegu.

Plebiscyt Książka Roku zorganizowano już 9 raz. Czytelnicy oddali w tym roku ponad 260 tysięcy głosów w 15 kategoriach. Nagrody wręczono podczas Targów Książki w Poznaniu.

O współczesne odczytanie losów bohaterki powieści, autorkę pytała Joanna Skonieczna
O współczesne odczytanie losów bohaterki powieści, autorkę pytała Joanna Skonieczna
Marta Strzelecka. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Marta Strzelecka. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Ziemianki" - książka Marty Strzeleckiej to doskonałe uzupełnienie niezwykle popularnej książki Joanny Kuciel-Frydryszak "Chłopki'. To niemal lektura obowiązkowa, pomagająca nam zrozumieć zachowania, poglądy i w ogóle świat naszych babek i mam.

"Ziemianki" to głównie opowieść o ziemiankach i roli, jaką odgrywały w naszym społeczeństwie w XX wieku. To ich wielka często determinacja zmieniła życie współczesnej kobiety. Ziemianki zakładały szkoły, dla siebie i chłopek, by te zdobywały nie tylko podstawowe umiejętności w prowadzeniu i zarządzaniu gospodarstwem domowym, ale też zdobywaniu zawodu. A ten często był furtką nie tylko do lepszej egzystencji, ale też do wolności.
Marta Strzelecka była gościem Zamku Książąt Pomorskich. Rozmawia z nią Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 część rozmowy Małgorzaty Frymus
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawnictwa
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawnictwa
Pełna sala i świetna atmosfera - tak wyglądało spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi w Szczecinie. Dziennikarka promowała swoją ostatnią książkę "Rzym. Spacerem po niezwykłych zaułkach Wiecznego Miasta".

Magdalena Wolińska-Riedi – to tłumaczka, dziennikarka i pisarka. Przez wiele lat, razem z rodziną, żyła na terenie Watykanu. Po tym jak jej mąż zakończył służbę w Gwardii Szwajcarskiej, zamieszkała w Rzymie. Szczecinianie pytali przede wszystkim o życie w Watykanie i ulubione miejsca w Rzymie. Autorka odwiedziła też studio Radia Szczecin.
Z Magdaleną Wolińską-Riedi rozmawiała Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Wydawnictwo: Filia
Wydawnictwo: Filia
„Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść ukaże się w najbliższą środę.

Kanwą opowieści jest proceder do którego dochodziło w czasach PRL, stworzono lukę prawną, która umożliwiała adopcje zagraniczne. Zarabiała na nich, oczywiście nielegalnie, duża grupa osób. Przepisy zmieniono dopiero po upadku PRL, czyli na początku lat 90. ubiegłego wieku. Problem nadal jednak wymaga wyjaśnienia i zadośćuczynienia.

Z Przemysławem Kowalewskim rozmawia Joanna Skonieczna

„Sierociniec” to trzecia powieść Kowalewskiego. Dwie wcześniejsze: „Kozioł” i „Szóstka” ukazały się w ubiegłym roku. Wszystkie są inspirowane prawdziwymi szczecińskimi historiami.
posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. materiały Fundacji Audionomia
Fot. materiały Fundacji Audionomia
„Świetny pomysł na książkę! I jakie wykonanie! W czasach, gdy delikatność zmysłów rozjeżdża walec zanieczyszczenia hałasem i zbędnymi treściami, praca nad audiowrażliwością naszych dzieciaków to jak szlifowanie diamentu. Przeczytajcie podręcznik. Dołączcie do teamu jubilerów” – tak o pewnej książce napisała dziennikarka, Justyna Dżbik-Kluge.
O jaką książkę chodzi? O podręcznik dla nauczycieli, który ma uwrażliwić dzieci i młodzież na dźwięk. Pedagodzy znajdą w nim propozycje lekcji, linki do reportaży czy słuchowisk oraz aplikacje z decybelomierzem.

Gośćmi Joanny Skoniecznej są współautorki książki "Słuchaj, aby zrozumieć”: Magda Świerczyńska-Dolot – prezeska Fundacji Audionomia, Katarzyna Michalak - reportaż i dźwięk, wiceprezeska Fundacji oraz Kinga Sygizman – członkini Rady Fundacji.

„Słuchaj, aby zrozumieć” to książka, która ukazała się w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy. Aby ją otrzymać, warto zajrzeć na stronę: audionomia.pl
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Marek Stelar (fot. Bartosz Pussak)
Marek Stelar (fot. Bartosz Pussak)
Szczecińska księgarnia „Mandala” pękała wczoraj w szwach. Czytelników na spotkanie przyciągnęła najnowsza książka Marka Stelara „Ptasznik”. Jest to pierwsza część nowej serii kryminałów autora bestsellerów.
„Ptasznik” to bardzo dobrze skonstruowana opowieść o trudnej relacji ojca i syna. Pisarz kolejny raz sięga do uniwersalnego problemu odpowiedzialności dzieci za winy rodziców. Akcję powieści Stelar osadził w Szczecinie i na terenie Niemiec. Tym razem wybrał jednak nie pomorskie miasteczka tylko Łużyce.

Marek Stelar, a właściwie Maciej Biernawski, to jeden z najpopularniejszych szczecińskich pisarzy. Debiutował 10 lat temu, powieścią „Rykoszet”. W ubiegłym roku otrzymał najważniejsze wyróżnienie dla autorów kryminałów w Polsce, czyli Nagrodę Wielkiego Kalibru 2023. Jury wyróżniło powieść „Krzywda”.
Stelar przede wszystkim kryminały, ale w swoim dorobki ma także książki dla dzieci, opowiadania i komedie. Z Markiem Stelarem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
1234567