Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Czarny Kot Rudy ma 22 lata [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Ten pierwszy, najsłynniejszy powstał w Paryżu. Nazwa tego kabaretu - Chat Noir (Czarny Kot) - nawiązywała do czarodziejskiego zwierzęcia, wziętego z utworów Edgara Allana Poe, który był symbolem sztuki. Szczeciński kot jest nie tylko czarny, ale i rudy. I ma 22 lata. Kabaret Czarny Kot Rudy co roku hucznie - z humorem i łezką w oku - obchodzi swój jubileusz. W trzydniowym święcie biorą udział członkowie zespołu oraz zaproszeni goście. Andrzej Poniedzielski, Stanisław Tym, Marek Kondrat, Stefania Grodzieńska, Hanka Bielicka, Maria Czubaszek, Artur Andrus, Grupa MoCarta... - to tylko niektórzy z nich. O fenomenie fenomenalnego kabaretu z Sylwią Różycką i Adamem Opatowiczem (Czarny Kot Rudy) oraz Małgorzatą Frymus (Radio Szczecin) rozmawia Agata Rokicka.

Borowicz i Meisinger w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [RELACJA]

fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Koncert na gitarę i orkiestrę Elmera Bernsteina oraz Symfonia nr 4 Bohuslava Martinů złożyły się na program piątkowego wieczoru (16.02.2019) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Solistą był Krzysztof Meisinger, w opinii krytyków – jeden z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Występował m.in. z Academy of St. Martin in the Fields, Orkiestrami Kameralnymi Polskiego Radia "Amadeusz" oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Grał ponadto m.in. w Filharmoniach Berlińskiej i Praskiej, w Théâtre du Palais Royal w Paryżu, a także w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Cały koncert w Szczecinie doskonale poprowadził Łukasz Borowicz – jeden z najwybitniejszych dyrygentów polskich młodego pokolenia. Studiował w klasie prof. Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem prof. Antoniego Wita. W latach 2007 – 2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Dyrygował wieloma znamienitymi orkiestrami, w tym m.in. Konzerthausorchester Berlin, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Wiener Volksoper, czy Praską Orkiestrą Symfoniczną. Interpretacje Łukasza Borowicza wielokrotnie były nagradzane przez prestiżowe BBC Music Orchestral Choice, BBC Opera Choice i Diapason d'Or. Ponadto Artysta został wyróżniony Paszportem Polityki, a także nagrodami Koryfeusza Muzyki, im. Cypriana Kamila Norwida oraz Tansmana za indywidualność muzyczną.
Koncert Filharmonii w Szczecinie relacjonuje Dorota Zamolska.

Cecylia Judek powoli żegna się z Książnicą Pomorską [ROZMOWA]

Cecylia Judek pracę w Wojewódzkiej Miejskiej Bibliotece Publicznej - która została przekształcona w Książnicę Pomorską - rozpoczęła w 1981 roku. Sekretarzem naukowym była przez ostatnie 12 lat. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Cecylia Judek pracę w Wojewódzkiej Miejskiej Bibliotece Publicznej - która została przekształcona w Książnicę Pomorską - rozpoczęła w 1981 roku. Sekretarzem naukowym była przez ostatnie 12 lat. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Cecylia Judek - legenda Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie - od 36 lat pracuje w bibliotece. W ubiegłym roku otrzymała tytuł Zachodniopomorskiego Bibliotekarza Roku 2017. Do końca 2018 roku pełniła funkcję starszego kustosza i sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej. Teraz przechodzi na emeryturę, ale nie żegna się całkiem całkowicie. Obecnie pracuje w Sekcji Rękopisów Muzeum Literackiego w Dziale Zbiorów Specjalnych. Na stanowisku sekretarza zastąpiła ją dr Agnieszka Borysowska.
Cecylia Judek to osoba niezwykle otwarta, pracowita, sumienna i pomocna. Ma umiejętność dzielenia się swą rozległą wiedzą teoretyczną i praktyczną. Jej niespotykana łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów, tak z osobami prywatnymi, jak i instytucjami, owocuje przekazami darów, inicjatywami popularyzatorskimi, współpracą, a także działaniami na rzecz ochrony spuścizn i zachowania pamięci o ludziach istotnych nie tylko dla naszego regionu.
Z Cecylią Judek rozmawia Małgorzata Frymus.

Zakończył się Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego [ROZMOWA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Wielbiciele gór mieszkają w Szczecinie. Świadczy o tym frekwencja widzów na Przeglądzie Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. Festiwal wystartował w czwartek w Książnicy Pomorskiej, otwarciem wystawy "100 wydarzeń górskich na 100-lecie Niepodległości" oraz spotkaniem z Elżbietą Sieradzińską - autorką książki "Wanda Rutkiewicz: jeszcze tylko jeden szczyt".
8. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY zakończył się w niedzielę wieczorem. O 14.00 odbył się panel dyskusyjny pt. "Widmo Brockenu - strach, przesądy, obrzędy" z udziałem Jerzego Natkańskiego, Rafała Fronii i Andrzeja Ziółkowskiego, który moderował Aleksander Lwow. Za tydzień w TK rozmowa z Denisem Urubko.

"Milczące Pokolenie" - film Pawła Domańskiego [ROZMOWA]

Na ekranie poznamy bohaterów, którzy przeżyli piekło śledztw NKWD - także tych którzy nie trafili do więzień, ale niewola była obecna w ich życiu i tych, dzięki którym ofiary sowieckich zbrodni wracają z niepamięci. źródło: https://www.facebook.com/MilczacePokolenie/
Na ekranie poznamy bohaterów, którzy przeżyli piekło śledztw NKWD - także tych którzy nie trafili do więzień, ale niewola była obecna w ich życiu i tych, dzięki którym ofiary sowieckich zbrodni wracają z niepamięci. źródło: https://www.facebook.com/MilczacePokolenie/
To była wigilia Bożego Narodzenia 1944 roku, kiedy do drzwi mieszkania młodziutkiej Danuty Janiczak zapukało NKGB. Na oczach mamy, oficerowie wyprowadzili ją z mieszkania i zabrali do aresztu na Łukiszkach. To piękny budynek w reprezentacyjnej części Wilna, zupełnie nieprzypominający miejsca kaźni, którym faktycznie był. Aresztowanych prowadzono przez wąskie przejście po schodach w dół i zamykano w pomieszczeniu o wymiarach 50X50 cm. Można w nim było jedynie stać i czekać na to, co przyniesie los, a ten przynosił najczęściej wielodniowe, brutalne przesłuchania, tortury, a często śmierć.
74 lata po tym, jak trafiła tam Danuta Szyksznian, jedzie w to samo miejsce jej wnuk Michał Szyksznian. Dziś to miejsce kaźni zamieniono w miejsce pamięci - muzeum. Tę historie Pani Danusi odkrywaną przez jej wnuka pokazuje w swoim filmie Paweł Domański "Milczące Pokolenie". Zdjęcia Marcin Majerski.

79. rocznica deportacji Żydów Stettina [ROZMOWA]

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
13 lutego 1940 roku odbyła się ze Szczecina pierwsza w hitlerowskich Niemczech deportacja Żydów. Wtedy ze Stettina wywieziono 1120 osób.
Co roku pod tablicą szczecińskiej Synagogi, która znajduje się na murze przy Książnicy Pomorskiej, składane są kwiaty i zapalane znicze. Zawsze przychodzi tam przewodnicząca szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce - Róża Król, z którą rozmawia Małgorzata Frymus.

Zbliża się 13. odsłona Włóczykija, czyli Festiwalu Miejsc i Podróży [ZAPOWIEDŹ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Ponad 100 wydarzeń w 11 dni. Zbliża się 13. odsłona Włóczykija, czyli Festiwalu Miejsc i Podróży. Gryfino na tych kilka naście dni stanie się miejscem, gdzie przetną się szlaki reportażystów, etnologów, alpinistów, filmowców czy miłośników turystyki rowerowej czy kajakowej. Oprócz prezentacji podróżniczych nie zabraknie koncertów, degustacji potraw, wycieczek krajoznawczych, pokazów filmów, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier i zabaw, ekstremalnych rajdów na orientację na dystansach 25 km i 50 km oraz legendarnego Balu Włóczykija.

Trzy nieznane wiersze Wojaczka i inne pamiątki po poecie wróciły do Mikołowa [ROZMOWA]

fot. [Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka]
fot. [Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka]
Trzy nieznane wiersze Rafała Wojaczka i inne pamiątki po poecie zakupił Instytut Mikołowski. Przekazanie kolekcji odbyło się 4 lutego. Zbiór liczy w sumie 50 obiektów – pochodzących od prywatnego właściciela, Dobromira Kożucha. W skład kolekcji wchodzi: spora liczba rękopisów wierszy poety, listów adresowanych do Stanisława Chacińskiego (to właśnie on – bliski przyjaciel Wojaczka – skrupulatnie gromadził wszelkie te rzeczy związane z poetą), pocztówek, maszynopisów wierszy, zdjęć portretowych Wojaczka, listów Edwarda Wojaczka (Ojca poety) do Chacińskiego, tomików poety - z własnoręcznymi dedykacjami i autografami - zawierającymi poprawki usuniętych przez cenzurę słów lub całych wierszy, egzemplarze miesięcznika "Odra" z wierszami Wojaczka, pod drukiem których autor podopisywał daty ich powstania, ale także – jako ciekawostka - rachunków za naruszanie mienia i ich uiszczeń. Zbiór stanowi bezcenny zasób pamiątek po poecie, i znacząco poszerza dotychczasowe zbiory IM związane z poetą. Niektóre wiersze lub listy – z zakupionej kolekcji - były pisane przez Wojaczka w Mikołowie – o czym świadczą liczne podpisy adresowe – w mieszkaniu rodzinnym, gdzie swą siedzibę miał IM. Zakup sfinansowała Gmina Miasta Mikołów.

O 20-leciu istnienia Instytutu Mikołowskiego, nowej siedzibie, a przede wszystkim o zakupionej kolekcji Konrad Wojtyła rozmawia z Maciejem Meleckim - dyrektorem IM.

Muzyka do filmu Pasikowskiego nagrywana w Szczecinie [POSŁUCHAJ]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Sensacyjna historia szpiegowska inspirowana sekretną misją słynnego "Kuriera z Warszawy", czyli Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na ekrany kin wejdzie już 15 marca. Film powstał według scenariusza Władysława Pasikowskiego i Sylwii Wilkos, z inspiracji Muzeum Powstania Warszawskiego. Całość wyreżyserował Władysław Pasikowski, autor takich filmów jak "Psy", "Pokłosie" czy ostatnio "Jack Strong" - opowieści o Ryszardzie Kuklińskim, pułkowniku Ludowego Wojska Polskiego, który zdecydował się na współpracę z CIA.
W Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w poniedziałek i wtorek nagrywana była muzyka do tego filmu. Relacja Małgorzaty Frymus.

Zachodniopomorskie obchody Roku Moniuszkowskiego [POSŁUCHAJ]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Zaplanowano łącznie 50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów. Będzie balet do muzyki Stanisława Moniuszki, przygotowany przez Operę na Zamku, opery w wersji koncertowej, dzieła kameralne na festiwalu "Sacrum Non Profanum" oraz wielki piknik Moniuszkowski na Jasnych Błoniach w maju w urodziny kompozytora.
W ostatnich dniach lutego warsztaty metodyczne dla nauczycieli klas I-III i nauczycieli muzyki "Śladami Stanisława Moniuszki", oparte na nowoczesnych formach pracy rozpocznie Akademia Sztuki w Szczecinie. Zaplanowano tam też konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży, konkurs wiedzy o Moniuszce oraz konkurs na najlepszy scenariusz lekcji o kompozytorze.
Relacja Małgorzaty Frymus.
1234567

Rozmowy o książkach

Spotkanie z Jarosławem Molendą [POSŁUCHAJ]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Zasłużyły na miano wilczyc znad Wisły - łączyła je uroda i zdrada, różniły motywy. W ich otoczeniu nikt nie mógł spać spokojnie, koleżanka, towarzysz walki z konspiracji, mąż… Podobnie potoczyły się ich losy - mało która poniosła adekwatną karę za popełnione czyny. Jarosław Molenda w swej twórczości często zajmuje się bohaterkami uwikłanymi w historię przekonując, że są niedoceniane.
Autorskie spotkanie z autorem w marcu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Jarosław Molenda - pisarz, publicysta i podróżnik. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, jego teksty ukazywały się między innymi na łamach takich pism jak: "Focus Historia", "Mówią Wieki", "Nieznany Świat", "Odkrywca", "Voyage", "Wiedza i Życie". Jest dziennikarzem magazynu podróżniczego „Dookoła Świata”. Ma na swym koncie ponad 30 książek. Z autorem rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.

Relacje teatralne

Księżniczki i ziarnko grochu w Pleciudze [PREMIERA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Adaptacja klasycznych baśni Andersena - "Świniopasa" oraz "Księżniczki na ziarnku grochu" zagrana przepięknymi lalkami autorstwa wybitnego scenografa Paula Senhofsa - od wczoraj na deskach teatru Lalek Pleciuga.
"Świniopas" to historia Młodego Księcia, który wytrwale zabiega o serce ślicznej księżniczki. By być blisko niej zostaje nawet świniopasem. Jednak czy każda księżniczka jest warta prawdziwej miłości? Jak rozpoznać, czy księżniczka jest prawdziwa, delikatna i wrażliwa? Może najlepszym testem będzie ziarenko grochu położone pod materac księżniczki? Premiera odbyła się w sobotę w na dużej scenie Pleciugi. Do teatru wybrała się Małgorzata Frymus.

Galeria gwiazd

Stan Borys

fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
Piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta. Pochodzi z Podkarpacia. W 1965 roku z Tadeuszem Nalepą współtworzył zespół muzyczny (jako solista) nadając mu kontrowersyjną na owe czasy nazwę "Blackout". Z tego okresu pochodzi nagrana płyta longplay i kilka czwórek, z której wiele piosenek stało się przebojami. Najbardziej znanym - "Anna". Blackout zapoczątkował również pierwsze protest songi w Polsce "Te Bomby lecą na nasz dom", czy Pozwólcie nam żyć". Wszystkie piosenki były autorstwa Nalepa - Loebl.
7 grudnia 1975 u szczytu kariery w Polsce decyduje się opuścić kraj wyjeżdżając do USA na stałe w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej.
W 1983 roku reżyserował i grał główną role w sztuce opartej na życiu i twórczości C.K. Norwida napisanej przez Tymoteusza Karpowicza. W 1991 pierwszy raz po 17 latach Stan Borys przyjeżdża do Polski, gdzie wystąpił z recitalem "Anna 91". Jak sam mówi - poezja jest z nim od zawsze, dlatego zdecydował się na przelanie swych myśli na papier. Zaowocowało to dwoma tomikami. Ostatni z nich to "Daleko donikąd".

FOTOGALERIA

Zbliża się 13. odsłona Włóczykija, czyli Festiwalu Miejsc i Podróży [ZAPOWIEDŹ]
79. rocznica deportacji Żydów Stettina [ROZMOWA]
"Milczące Pokolenie" - film Pawła Domańskiego [ROZMOWA]
Czarny Kot Rudy ma 22 lata [ROZMOWA]
Księżniczki i ziarnko grochu w Pleciudze [PREMIERA]
Cecylia Judek powoli żegna się z Książnicą Pomorską [ROZMOWA]
Borowicz i Meisinger w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [RELACJA]
Legendy o Puszczy Bukowej [POSŁUCHAJ]
Legendy o Puszczy Bukowej [POSŁUCHAJ]
Legendy o Puszczy Bukowej [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.