Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

"Jesteś tym, co widzisz" - wystawa fotografii Szymona Brodziaka [RELACJA]

Szymon Brodziak uprawia fotografię czarno-białą, bo jego zdaniem pozwala ona wydobyć niezwykłość miejsc i ludzi, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Szymon Brodziak uprawia fotografię czarno-białą, bo jego zdaniem pozwala ona wydobyć niezwykłość miejsc i ludzi, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fotografie Szymona Brodziaka, słynącego z niekonwencjonalnych czarno-białych sesji fotograficznych, prezentowane są w galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na wystawie zatytułowanej "Jesteś tym, co widzisz" można zobaczyć ok. 40 fotografii z ostatnich kilku lat.
Brodziak (rocznik 1979) jest pierwszym Polakiem i zarazem najmłodszym artystą, którego prace zostały wystawione w jednej z najbardziej prestiżowych galerii fotografii w Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Artysta od 2006 roku otrzymał liczne międzynarodowe nagrody na konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie - w tym liczne medale oraz wyróżnienia za kampanie reklamowe jak i projekty autorskie. W 2013 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, jury FashionTV Photographers Awards uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. W 2016 zdobył pierwsze miejsce w kategorii Moda w konkursie International Photography Awards.
Wystawa czynna będzie w galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie do 6 maja. Planowane jest też spotkanie autorskie z artystą.

Joanna Kulmowa oraz prof. Dariusz Dyczewski laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina [RELACJA]

Nagrodę w imieniu Joanny Kulmowej odbiera prof. Urszula Chęcińska, fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Nagrodę w imieniu Joanny Kulmowej odbiera prof. Urszula Chęcińska, fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Joanna Kulmowa oraz prof. Dariusz Dyczewski zostali laureatami tegorocznej Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina. Wyróżnienie przyznano po raz 27. Mecenasem kultury została firma budowlana Siemaszko, która na wsparcie szczecińskiej kultury w 2017 roku przeznaczyła 90 tysięcy złotych, między innymi wspierając organizację koncertów w filharmonii i Wielkiego Turniej Tenorów Opery na Zamku.
Joanna Kulmowa obchodziła niedawno 90. rocznicę urodzin. Jest jedną z najwybitniejszych poetek polskich. W 2010 roku uhonorowana tytułem Honorowej Obywatelki Szczecina i Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1961-1996 mieszkała w Strumianach, w których utworzyła artystyczny dom i chór dziecięcy. W 1996 roku została wybrana prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie. W 2000 roku otrzymała Order Uśmiechu, a w 2004 roku Nagrodę Prezydenta RP za całokształt twórczości dla dzieci. W trakcie studiów pracowała jako asystentka reżysera w Teatrze Współczesnym i w Teatrze Narodowym w Warszawie. Po uzyskaniu absolutorium w 1955 roku podjęła pracę redaktora działu teatralnego w "Naszej Księgarni". Jako reżyser debiutowała w Teatrze Ziemi Łódzkiej. W latach 1955-61 reżyserowała w teatrach Koszalina, Poznania, Gdańska. W Teatrze Wybrzeże pełniła funkcję kierownika literackiego. Jako reżyser współpracowała także z Telewizją Polską.
Prof. dr hab. Dariusz Dyczewski - od 2006 roku Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Od 2010 roku konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Od 2013 roku Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Od 2015 roku członek Rady ds. Szkolnictwa Artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie. W 1990 roku Dyczewski założył Chór Dziecięcy Politechniki Szczecińskiej Don-Diri-Don, który wziął udział w ponad 80 festiwalach, konkursach i kongresach muzycznych w Europie, a także w USA, Kanadzie, na Wyspach Bahama, w Chinach, Brazylii, Wenezueli, Indiach, Malezji, Singapurze, Hong-Kongu, w Australii, Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich zdobywając ponad 80 nagród i wyróżnień.

SEEF 2018. Letnia odsłona festiwalu coraz bliżej [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Wielkimi krokami zbliża się letnia odsłona Szczecin European Film Festival. Podobnie jak w ubiegłym roku festiwal odbędzie się w czerwcu i w październiku. Największe wydarzenie filmowe w Szczecinie organizuje Stowarzyszenie OFFicyna, które bada granice kina, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie. Część konkursowa SEFF odkrywa i prezentuje najciekawsze i najnowsze propozycje twórców z całego świata w następujących sekcjach:
1. Konkurs Europejski – konkurs dedykowany najnowszym europejskim produkcjom dokumentalnym, które balansują na granicy różnych technik i stylistyk filmowych.
2. Telefon Art – międzynarodowy konkurs krótkich impresji filmowych o tematyce reportażowej nakręconych telefonem komórkowym, iPhonem, tabletem, smartfonem lub innym nieprofesjonalnym sprzętem operatorskim.
3. Pop SEEF – światowy konkurs krótkich filmowych form muzycznych i teledysków, przełamujących standardowej formy gatunku, w których obraz stanowi równie istotną rolę co towarzysząca mu muzyka.
4. MUSIC SEEF – pierwsza edycja światowego konkursu filmów dokumentalnych o tematyce muzycznej poświęconych artystom, zespołom muzycznym i muzyce, którą tworzą.
5. Zachodniopomorskie Shorty – ósma edycja konkursu filmów krótkometrażowych prezentujących produkcje i twórców związanych z województwem zachodniopomorskim.
Letnia odsłona SEEF to 14-17 czerwca, jesienną zaplanowano od 24 do 29 października. Z Daną Jesswein i Tomaszem Jóźwiakiem ze Stowarzyszenia OFFicyna rozmawia Konrad Wojtyła.

Kapela ze Wsi Warszawa przed szczecińską publicznością [POSŁUCHAJ]

fot. [Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie]
fot. [Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie]
Żadne hołubce, pogwizdywanie, dożynki na stadionie czy akrobatyka w ludowych strojach. Kapela ze Wsi Warszawa od 20 lat gra dziki folk.
Lider zespołu początkowo nie miał dobrego zdania o rodzimym folklorze, obudził w sobie jednak takie przestrzenie wrażliwości, które pozwalają z sukcesem przywracać polską muzykę ludową do łask. Kapela ze Wsi Warszawa obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Za nimi intensywne podróże po całym świecie, setki nagranych piosenek, dziesiątki zrealizowanych projektów i wiele zdobytych nagród - od Fryderyków po nagrodę radia BBC. Kapela uznała, że to dobry pretekst do symbolicznego powrotu do źródeł, także do spotkań z nestorami lirycznych pieśni, magicznych obrzędów, które zaowocują nagraniem nowej płyty. To wyśmienita okazja do kolejnej terenowej eskapady po fascynującym Mazowszu. I w taką podróż zabrali szczecińską publiczność.

Omar Hakim na otwarcie Szczecin Music Fest [RELACJA]

fot. [szczecinmusicfest.pl]
fot. [szczecinmusicfest.pl]
Omar Hakim wraz ze swoją żoną Rachel Z zagrał 11 kwietnia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach 15. edycji Szczecin Music Fest. Skład, który zobaczyliśmy na scenie, to czwórka instrumentalistów, których bezsprzecznie można uznać za elitę współczesnego jazzu. Obok Omara, który grał niegdyś ze Stingiem, Milesem Davisem, Johnem Scofieldem czy Weather Raport, wystąpili także Linley Marthe - basista oraz muzyk Joe Zawinul Syndicate. To pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji Szczecin Music Fest a owacyjne przyjęcie to dobra prognoza dla całego festiwalu.

Hashtag Ensamble z projektem #WITKACY [POSŁUCHAJ]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Warszawska kooperatywa muzyczna Hashtag Ensemble wystąpiła w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zespół zaprezentował się w ramach projektu "SOUNDLAB". To filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej, gdzie dokonuje się żywa komunikacja pomiędzy muzykami, słuchaczem a przestrzenią. Niezwykła bryła Filharmonii służy tu za formę, w której wzajemnie przenikają się dźwięk i architektoniczny kształt, pokazując, że komplementarność jest cechą wszystkich dziedzin sztuki. Zespół Hashtag Ensemble do Szczecina przywiózł projekt "#Witkacy" inspirowany fotograficznymi autoportretami Stanisława Witkacego.

O języku jidisz na Uniwersytecie Szczecińskim [POSŁUCHAJ]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Jidysz to język Żydów Europejskich. I choć w Izraelu językiem narodowym jest hebrajski, to kilkusetletnia kultura i historia Żydów Europejskich zapisana jest właśnie w jidish. To także kultura i historia poszczególnych państw, w których znajdowały się diaspory żydowskie.
Dlatego badania w Polsce nad jidisz to badania także nad naszą tożsamością. Na Uniwersytecie Szczecińskim w minionym tygodniu odbyła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa, dotyczącą badań nad językiem jidysz. Naukowe spotkanie zwołano w 110. rocznicę podobnej konferencji w Czerniowcach na obecnej Ukrainie.

BNO z Pujankiem w cyklu "Wielcy Koncertmistrzowie" [RELACJA]

Baltic Neopolis Orchestra oraz Radosław Pujanek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Baltic Neopolis Orchestra oraz Radosław Pujanek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Baltic Neopolis Orchestra w ramach cyklu "Wielcy Koncertmistrzowie" zagrała z Radosławem Pujankiem - koncertmistrzem Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Pujanek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Iwony Wojciechowskiej. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę nominowaną do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.
W koncercie w Muzeum Tradycji Regionalnych Muzeum Narodowego zabrzmiały dwa prapremierowe utwory kompozytorów: Dimitria Scarlato z Włoch i Karla Fioriniego z Malty. Obie kompozycje BNO wraz z Pujankiem powtórzyła na Międzynarodowym Festiwalu Wiosny na Malcie. W programie koncertu znalazł się też utwór Beli Bartoka "Divertimento". Bartok skomponował je w 1939 roku, gdy zdecydował się na emigrację z Węgier do USA.

Spotkanie z aktorką Marią Dąbrowską [POSŁUCHAJ]

Konrad Beta, Maria Dąbrowska, Rafał Kosowski, „Męczennicy”, reż. A. Augustynowicz, fot. [blog.wspolczesny.szczecin.pl]
Konrad Beta, Maria Dąbrowska, Rafał Kosowski, „Męczennicy”, reż. A. Augustynowicz, fot. [blog.wspolczesny.szczecin.pl]
Zapraszamy na spotkanie z aktorką Teatr Współczesnego w Szczecinie Marią Dąbrowską. To laureatka wielu nagród, m.in. dwóch Bursztynowych Pierścieni za role Barmanki w "Dwojgu biednych Rumunach mówiących po polsku" i Fiokły w spektaklu "Ożenek" Nikołaja Gogola. Maria Dąbrowska gra też od 10 lat gościnnie w Teatrze Lalek Pleciuga tytułową rolę w spektaklu "Pippi Pończoszanka". Za nami kilkanaście przedstawień, którymi spektakl żegna się już prawie na zawsze ze szczecińską publicznością. Prawie, bo jeszcze jesienią "Pippi" zostanie pokazana po raz dwusetny. Autorski recital Marii Dąbrowskiej w Teatrze Małym "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" 23 kwietnia.

90. urodziny Joanny Kulmowej [POSŁUCHAJ]

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
25 marca Joanna Kulmowa - prozaiczka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży - obchodziła swoje 90. urodziny. W utworze zatytułowanym "Wszystko" zamykającym wydany w grudniu tomik "Jeszcze 37 wierszy", zadaje sobie brutalne pytanie: "Co starucho? Żyje się?". Odpowiada na nie przekornie: "Nie wiem. Pisze się". Tak więc: dopóki się pisze, dopóty się żyje. A jest twórcą niezwykle płodnym. Publikuje regularnie - poczynając od "Fatum na zakręcie" z 1957 roku - tomy poezji. A przecież oprócz zbiorów wierszy refleksyjnych, takich jak: "Stukam, pukam", "Boże umieranie", "Cykuta", "Zawiązki", ogłosiła tomiki wierszy satyrycznych (np. "Trefnisiem będąc"). Jest także autorką utworów dramatycznych, słuchowisk, oratoriów i misteriów. Jej dorobek skierowany do młodego czytelnika również jest imponujący: wiersze, opowiadania, powieści, bajki, baśnie, utwory sceniczne. O Joannie Kulmowej i jej związkach ze szczecińską ziemią (przez 35 lat mieszkała w Strumianach pod Stargardem) Agata Rokicka rozmawia z prof. Urszulą Chęcińską z Uniwersytetu Szczecińskiego - badaczką i popularyzatorką jej twórczości.
1234567

Rozmowy o książkach

Małgorzata Swędrowska - "Elementarz w podskokach" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Małgorzata Swędrowska - laureatka tegorocznego PEGAZIKA, nominowana do nagrody Książka Roku 2016 PS IBBY, z sukcesem popularyzuje literaturę dziecięcą. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców. Jest nauczycielką wczesnoszkolną, wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Co najważniejsze to twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, czyli "smakowania" literatury wszelkimi zmysłami w grupie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Między innymi o tym podczas wizyty autorki w Kluboksięgarni Fika rozmawiała z nią Karolina Jaskólska.

Relacje teatralne

"Na pełnym morzu" w Teatrze Kameralnym [RELACJA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Teatr Kameralny zaprasza na swoje nowe przedstawienie. Tym razem "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka. Głównymi bohaterami dramatu są trzej rozbitkowie, dryfujący na tratwie na tytułowym pełnym morzu. Odkrywają, że wyczerpały się już całe zapasy żywności, a są bardzo głodni. Postanawiają zatem, że jeden z nich zostanie posiłkiem dla dwóch pozostałych. Naturalnie żaden z nich nie chce zostać zjedzony, dlatego szukają sposobu, jak wyłonić tę osobę. Nieustająca przepychanka głupoty ze zdrowym rozsądkiem. Premiera odbyła się w miniony piątek. Relacja Małgorzata Frymus.

Galeria gwiazd

Olgierd Łukaszewicz

fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Olgierd Łukaszewicz to wybitny aktor filmowy, słynny Albercik z "Seksmisji", sugestywny Generał Nil z filmu Ryszarda Bugajskiego, znakomity Jaś z "Perły w koronie" Kazimierza Kutza czy książę Odrowąż z "Wiernej rzeki". Ale jest też cenionym aktorem teatralnym, prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Do Szczecina przyjechał na spotkanie z cyklu Salon Poezji. Do rozmowy na temat teatru i aktorstwa Olgierda Łukaszewicza zaprosiła Agata Rokicka.

FOTOGALERIA

SEEF 2018. Letnia odsłona festiwalu coraz bliżej [ROZMOWA]
BNO z Pujankiem w cyklu "Wielcy Koncertmistrzowie" [RELACJA]
O języku jidisz na Uniwersytecie Szczecińskim [POSŁUCHAJ]
"Jesteś tym, co widzisz" - wystawa fotografii Szymona Brodziaka [RELACJA]
"Jesteś tym, co widzisz" - wystawa fotografii Szymona Brodziaka [RELACJA]
"Jesteś tym, co widzisz" - wystawa fotografii Szymona Brodziaka [RELACJA]
"Jesteś tym, co widzisz" - wystawa fotografii Szymona Brodziaka [RELACJA]
Spotkanie z aktorką Marią Dąbrowską [POSŁUCHAJ]
Hashtag Ensamble z projektem #WITKACY [POSŁUCHAJ]
Małgorzata Swędrowska - "Elementarz w podskokach" [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".