Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Koncert kolęd Chóru Collegium Maiorum [RELACJA]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Obudź się, pasterzu" - tak swój koncert kolęd zatytułował Chór Collegium Maiorum ZUT-u, który zaprezentował się publiczności w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. W repertuarze znalazły się stare i znane kolędy, ale nie zabrakło też zupełnie nowych. Całość poprowadził kierownik muzyczny chóru Paweł Osuchowski. Chór tworzą głównie byli śpiewacy Chóru Akademickiego prof. Jana Szyrockiego oraz innych studenckich zespołów wokalnych Szczecina.

84. urodziny obchodziłby Marek Hłasko [POSŁUCHAJ]

"Drugie zabicie psa" w tlumaczeniu na język angielski, fot. [materiały prasowe]
"Drugie zabicie psa" w tlumaczeniu na język angielski, fot. [materiały prasowe]
14 stycznia swoje 84 urodziny obchodziłby Marek Hłasko - wybitny pisarz i scenarzysta filmowy. Wiele jego książek od lat zaliczanych jest do kanonu polskiej literatury, m.in. "Ósmy dzień tygodnia" (1957), "Następny do raju" (1958), "Drugie zabicie psa" (1965), "Sowa, córka piekarza" (1967) czy "Palcie ryż każdego dnia". W 2015 roku sensacją wydawniczą było opublikowanie nieznanej powieści Hłaski zatytułowanej "Wilk". Hłasko dość szybko zyskał sławę najzdolniejszego pisarza młodego pokolenia. Przełomowy był rok 1954. W kwietniu "Sztandar Młodych" zaczął publikować w odcinkach jego debiutanckie opowiadanie "Baza Sokołowska". Od lipca do września ukazały się też trzy kolejne: "Złota jesień", "Szkoła" i "Noc nad piękną rzeką". W tym samym roku zadebiutował też w tygodniku "Po prostu" jako felietonista. Był także współscenarzystą filmów, m.in. "Pętla" (1957), "Ósmy dzień tygodnia" (1958) czy "Baza ludzi umarłych" (1958). W Polsce zakaz druku jego utworów obowiązywał przez 20 lat. O współczesnej recepcji prozy Marka Hłaski za granicą opowiada Agnieszka Czyżewska - dysponentka praw do jego twórczości.

Spotkanie z aktorem Maciejem Litkowskim [ROZMOWA]

Maciej Litkowski, fot. [archiwum prywatne]
Maciej Litkowski, fot. [archiwum prywatne]
Maciej Litkowski - aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie - nie może narzekać na brak czasu. Początek roku jest dla niego bardzo intensywny. Gra w kilku spektaklach, które znalazły się w styczniowym repertuarze, ale też jako członek komisji artystycznej Festiwalu Kontrapunkt jeździ po Polsce i ogląda spektakle, które zostały zgłoszone do tegorocznej edycji szczecińskiego festiwalu. To nie wszystko. Nasz gość współorganizuje cykliczne czytanie dramatów mniejszości narodowych mieszkających w Szczecinie. Najbliższa edycja już 29 stycznia. Z Maciejem Litkowskim rozmawia Marzena Szóstak.

Otwarto Szczecińskie Muzeum Historii i Pamięci [POSŁUCHAJ]

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Pokazujemy historię Szczecina bez żadnych przekłamań i poprawności historycznej - tak mówił dr Wojciech Lizak podczas oficjalnego otwarcia 29 grudnia 2017 pierwszego prywatnego muzeum w Szczecinie. To "Szczecińskie Muzeum Historii i Pamięci". Są tam zbiory, które szczeciński antykwariusz i historyk gromadził przez kilkadziesiąt lat. Można tam zobaczyć między innymi fotografie, plakaty, a także rzeczy codziennego użytku i wiele unikatowych pamiątek. Wśród nich zaproszenie na otwarcie pierwszego hotelu w Szczecinie, papierki od pierwszych cukierków, które były tutaj produkowane, ale też zbiór pokazujących wizytę Hitlera w Szczecinie. Muzeum odwiedziła Małgorzata Frymus.

Atom String Quartet zagrał z Zakopower w szczecińskiej filharmonii [RELACJA]

fot. [Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie]
fot. [Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie]
Folklor skalnego Podhala w wykonaniu kapeli Zakopower z klasycznymi brzmieniami kwartetu Atom String Quartet zachwycił widzów środowego koncertu w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Muzycy zaprezentowali materiał z płyty "Zakopower i Atom String Quartet", na której znalazły się też największe przeboje grupy Sebastiana Karpiela Bułecki w nowych aranżacjach. Atom String Quartet pełni w sezonie 2017/2018 w filharmonii rolę rezydenta.

Wystawa plenerowa: Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek

Wystawę zorganizowała Sieć Ziem Zachodnich i Północnych czyli konsorcjum instytucji publicznych, które zajmują się dokumentacją i badaniem najnowszej historii ziem, które wskutek II wojny światowej zostały przyłączone do Polski. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Wystawę zorganizowała Sieć Ziem Zachodnich i Północnych czyli konsorcjum instytucji publicznych, które zajmują się dokumentacją i badaniem najnowszej historii ziem, które wskutek II wojny światowej zostały przyłączone do Polski. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi międzyludzkich, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę. Opowie o nim wystawa plenerowa, którą od 12 stycznia do 25 lutego 2018 roku będzie można oglądać na placu Solidarności. Zgromadzono ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii prezentujące wybrane aspekty pierwszych kilku powojennych lat życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Ekspozycja "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych (Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni w Poznaniu, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy).

Violina Janiszewska o "Sztuce Inkluzji" [POSŁUCHAJ]

fot. [Dom Kultury 13Muz]
fot. [Dom Kultury 13Muz]
"Sztuka Inkluzji" w szczecińskim Domu Kultury 13 Muz nastawiona jest na udział w powszechnie dostępnych projektach edukacyjnych i kulturalnych osób defaworyzowanych, zagrożonych wykluczeniem. Są wśród nich osoby niepełnosprawne, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, osoby starsze, osoby o niskich dochodach, osoby z obszarów wiejskich, dzieci ze Szkół Specjalnych, czy Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Z Violiną Janiszewską rozmawia Konrad Wojtyła.

Rok Zbigniewa Herberta. Rozmowa z autorem biografii "Księcia Poetów" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe Wydawnictwa Znak]
fot. [materiały prasowe Wydawnictwa Znak]
Poeta, eseista, dramaturg, autor słuchowisk. W latach 80-tych był głosem całego pokolenia. Jego wiersze z cyklu "Pan Cogito" oraz wydany w drugim obiegu "Raport z oblężonego miasta" były czytane na prywatnych spotkaniach, w kościołach, klubach studenckich. Czytelnicy ciepło wspominają także eseistykę: "Barbarzyńcę w ogrodzie" i "Martwą naturę z wędzidłem". 28 lipca minie 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Z tej okazji Sejm ustanowił 2018 Rokiem "Księcia Poetów", jak go często nazywano.
"W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" - napisano w uchwale. Wiele instytucji kultury już ogłosiło plany obchodów Roku Zbigniewa Herberta. W maju ukaże się monumentalna, dwutomowa biografia poety, autorstwa Andrzeja Franaszka - sekretarza Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Za chwilę rusza dziesiąta odsłona festiwalu Akustyczeń [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Przegląd już od dekady prezentuje artystów otwartych, idących własną drogą, niezobowiązanych wobec żadnego z licznych nurtów i potrafiących szukać nowych form wyrazu. O swoistej odrębności naszego festiwalu stanowi też spora liczba artystów lokalnych biorących w nim udział. Już 10 stycznia przeżyjemy akustyczną podróż zespołu OHO!KOKO, na który składa się duet błyskotliwie utalentowany. Alicja Kruk oraz Marek Szul pokruszą lód w kameralnym gronie, do którego dostęp topnieje z dnia na dzień. W kruszeniu lodu pomogą goście niezwykli: Paweł "Kokolin" Rozmarynowski na kontrabasie i syntezatorze basowym oraz Tomek "Nawrot" Nawrocki na perkusji. Więcej o Akustyczniu w rozmowie Małgorzaty Frymus.

Interpretatywny słownik terminów kulturowych 2.0 [ROZMOWA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Apka, blog, e-book, hejt, hipster, mem, media społecznościowe, post, postprawda - to tylko niektóre z 22 haseł wydanego właśnie "Interpretatywnego słownika terminów kulturowych 2.0". Książka w niezwykle interesujący i w gruncie rzeczy mało słownikowy sposób prezentuje pojęcia związane ze współczesną kulturą audiowizualną oraz mediami cyfrowymi. Redaktorzy tomu i autorzy haseł podjęli się zadania trudnego, gdyż - jak w słowie od wydawcy pisze Urszula Pańka, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - "...cechą nowoczesności, w tym zwłaszcza współczesnych mediów jest ich płynność, labilność, zmienność, ulotność. To, co dziś wydaje się być ważne, jutro może stracić aktualność." Jaki więc był pomysł na przedstawienie zjawisk, które ciągle się zmieniają? - o tym z redaktorami książki: Jerzym Madejskim i Sławomirem Iwasiowem - pracownikami Instytutu Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego - rozmawia Agata Rokicka.
1234567

Rozmowy o książkach

Marta Abramowicz - "Zakonnice odchodzą po cichu" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Zakonnice odchodzą po cichu" - reportażowy bestseller, który kupiło 50 tysięcy czytelników - powrócił w wydaniu specjalnym wzbogaconym o rozdział "Echa" oraz znakomite fotografie. Książka ukazała się w lutym 2016 roku. Merytoryczna dyskusja mieszała się z sensacyjnymi nagłówkami. Autorka dostała kilkaset listów od czytelników i czytelniczek. Napisały byłe zakonnice, ich rodziny, świeccy pracownicy zakonnych dzieł, byli księża, ludzie związani i niezwiązani z Kościołem. Rodziny napisały, że wreszcie zrozumiały swoje córki, kuzynki, ciotki, które przez lata milczały. Pracownicy, że mają materiał na jeszcze niejedną książkę. Byli księża, że jest im przykro, bo tak właśnie jest, zakonnice są na samym dnie hierarchii. Związani z Kościołem, że chcieliby coś zmienić. Niezwiązani, że chcieliby pomóc.

Relacje teatralne

"Pensjonat Pana Bielańskiego" na deskach Polskiego [RELACJA, ZDJĘCIA]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pierwsza premiera teatralna w tym roku odbyła się wczoraj w Teatrze Polskim. To "Pensjonat Pana Bielańskiego". Sztuka specjalnie została przetłumaczona z niemieckiego dla szczecińskiej sceny. Farsa duetu Carl Laufs i Wilhelm Jacoby napisana ponad 100 lat temu, wciąż grana jest na niemal wszystkich scenach Niemiec. Szczecińska inscenizacja wyreżyserowana przez Marka Gierszała to polska prapremiera. Sama historia jest z pozoru banalna. Maurycy Stolnik - główny bohater sztuki, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa. Czym kończy się pogoń za krakowskimi niezwykłościami?

Galeria gwiazd

Marek Żerański

fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
Marek Żerański wraca na deski Teatru Polskiego w Szczecinie z nowym monodramem. Tym razem aktor mierzy się z "Tworkami" - wybitnym tekstem nagradzanego i cenionego pisarza, Marka Bieńczyka: Dawno temu w Tworkach była altanka, na huśtawce Sonia obok Jurek, Olek, Janka, Marcel. Sonia rankiem pewnego zimowego dnia napisała list po czym wyruszyła w drogę. List także. Wokół listu po latach narodziła się gawęda. Postscriptum wysnute na tworkowskiej ławeczce; literki wystukane na Pentium Texas 2000; historia o Soni wychuchana, wystukana, opowiedziana, wysłana i odnaleziona na księgarskiej półce po to może by dalej snuła się gawęda. W teatrze. I by dalej ścieżki wydeptywano, kamyczki kopano, bo nie ma, nie ma Soni i trzeba szukać. Soni, która zniknęła, która odeszła, Janki, Marcela i Jurka chyba już zapewne też.
Marek Żerański ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2001 roku. Pracuje we Wrocławiu w teatrze niezależnym i współpracuje z teatrami warszawskimi, m.in. Teatrem Nowym, Teatrem Studio, Teatrem Ochoty i Teatrem Rozmaitości. Na koncie ma kilka ról teatralnych, takich jak "Bash-Sztuki dnia ostatniego", "Zima" "Shopping and Fucking". Wystąpił w kilku filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

FOTOGALERIA

Violina Janiszewska o "Sztuce Inkluzji" [POSŁUCHAJ]
Wystawa plenerowa: Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek
84. urodziny obchodziłby Marek Hłasko [POSŁUCHAJ]
Atom String Quartet zagrał z Zakopower w szczecińskiej filharmonii [RELACJA]
Marta Abramowicz - "Zakonnice odchodzą po cichu" [POSŁUCHAJ]
Otwarto Szczecińskie Muzeum Historii i Pamięci [POSŁUCHAJ]
Koncert kolęd Chóru Collegium Maiorum [RELACJA]
Spotkanie z aktorem Maciejem Litkowskim [ROZMOWA]
Interpretatywny słownik terminów kulturowych 2.0 [ROZMOWA]
"Santa Rosa" - o polskich uchodźcach w Meksyku [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".