Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

"Śpiewałam od urodzenia..." przyznaje Małgorzata Walewska [POSŁUCHAJ]

Małgorzata Walewska – mezzosopranistka. Fot. [Bartek Barczyk]
Małgorzata Walewska – mezzosopranistka. Fot. [Bartek Barczyk]
Małgorzata Walewska – wybitna polska sopranistka już w trakcie studiów u prof. Haliny Słonickiej w Akademii Muzycznej w Warszawie zdobywała pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach, między innymi we Wrocławiu i Las Palmas.
Ma na koncie występy w wielu teatrach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych takich jak m.in. Teatro Real w Madrycie, Seattle Opera, San Francisco Opera, Washington National Opera, Baltimore Opera, czy Teatr Herodion w Atenach.
W zestawieniu amerykańskiego tygodnika "Time" w 1999 roku została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako "jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie". W konkursie "Perły Polskiej Gospodarki 2008" została uhonorowana "Perłą Honorową" za krzewienie kultury polskiej na świecie, w 2016 odznaczona Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.
W ubiegłym tygodniu Małgorzata Walewska nagrała z Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Runne Bergmana płytę z pieśniami Mieczysława Karłowicza w orkiestracji Piotra Mossa. Przy tej okazji z artystką spotkała się Dorota Zamolska.

Michał Janicki i Tulia laureatami Nagrody Artystycznej [ROZMOWA]

Michał Janicki i zespół "Tulia" zostali laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin za 2018 rok. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Michał Janicki i zespół "Tulia" zostali laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin za 2018 rok. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Michał Janicki i zespół Tulia laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin za 2018 rok. Wyróżnienie przyznane zostało w dwóch kategoriach: osiągnięcie artystyczne roku oraz całokształt działalności. W obu kategoriach laureaci otrzymali nagrody w wysokości 40 tys.
Zespół "Tulia" nie mógł odebrać osobiście nagrody, bowiem był w drodze do Tel Awiwu. W ich imieniu nagrodę odebrał Kamil Bernacki. - Przepraszam, że nie Joanna, nie Dominika i nie Patrycja i nie Tulia, ale dziewczyny są od dwóch godzin w Tel Awiwie, gdzie nagrywają pocztówki eurowizyjne. To ogromne wyróżnienie dla dziewczyn, Szczecin to ich miejsce zamieszkania i miejsce, do którego wracają - powiedział Bernacki.
Michał Janicki swoją nagrodę odebrał osobiście. - Dobiegam sześćdziesiątki i to taki sygnał, że trzeba ją traktować poważnie. Jestem zaskoczony. Część z tych pieniędzy pójdzie od razu na prąd w Teatrze Kameralnym - przyznał Janicki.
Uroczystość odbyła się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nagrody przyznano po raz 28.

Spotkanie z Agą Zaryan [ROZMOWA]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Aga Zaryan wystąpiła w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Jej koncert uświetnił galę wręczenia Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za 2018 rok. Artystka zaśpiewała kilka utworów ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej "HIGH & LOW" oraz kilka z poprzednich krążków.
Aga Zaryan to wokalistka jazzowa, która zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. "My Lullaby", który uzyskał status złotej płyty. W 2013 wydała album zatytułowany Remembering Nina & Abbey, który był poświęcony wokalistkom jazzowym Ninie Simone i Abbey Lincoln.

"Szczecin w twórczości Ingi Iwasiów" [POSŁUCHAJ]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Historię miasta można opowiadać na wiele sposobów. Przez wielkie wydarzenia, pojedyncze osoby albo zjawiska. Tak do tematu podchodzą organizatorzy "Śród z historią Szczecina". Raz w miesiącu podejmowane są coraz to nowe zagadnienia. W marcu rozmawiano o "Sytuacji sanitarno-epidemiologicznej Pomorza Zachodniego w pierwszych latach powojennych", w lutym o Białym fajansie "Stettiner Ware - marka dawnego Szczecina", a w kwietniu o Szczecinie w twórczości Ingi Iwasiów.
W jej prozie miasto odgrywa ważną rolę. Autorka w jednej z rozmów na temat swojej twórczości powiedziała, że pytania zawarte w jej powieściach, stawiane są w konkretnym miejscu - w Szczecinie. Można w jej powieściach odnaleźć nie tylko szczecińskie klimaty, ale konkretne miejsca, zapachy i kolory. O tym właśnie w swoim wykładzie w Muzeum Historii Szczecina Muzeum Narodowego mówiła dr Beata Wolska.

"Lubinus mniej zanany" [POSŁUCHAJ]

Wystawa "Lubinus mniej znany". Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wystawa "Lubinus mniej znany". Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wystawę zatytułowana "Lubinus mniej zanany" można oglądać w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ekspozycja ukazuje postać autora "Wielkiej mapy Księstwa Pomorskiego", nie tylko jako kartografa, ale człowieka wszechstronnego. Ostatnie 10 lat swojego życia uczony poświęcił kartografii, wcześnie jednak zajmował się teologią, tłumaczeniami i literaturą rzymską. Na wystawie zaprezentowano też najnowsze zakupy związane z Lubinusem, między innymi mapy Azji i Czech dedykowane Lubinusowi, co świadczy o jego pozycji w ówczesnym środowisku europejskich kartografów.

Dwa świetne murale na Skolwinie. Na pierwszym Boruta-Spiechowicz, na drugim Don Kichot [POSŁUCHAJ]

fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Dwa wielkoformatowe murale: jeden poświęcony gen. Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi (autorstwa Jakuba Bitki), drugi z wizerunkiem Don Kichota (autorstwa Dariusza Milińskiego) odsłonięto 15 kwietnia na Skolwinie. Oba dzieła powstały w ramach projektu prowadzonego przez Gminę Miasto Szczecin pt. "Poprawa estetyki przestrzeni miasta Szczecin" oraz "Niwelaacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy "Street Art".
Pierwszy został namalowany przy ulicy Stołczyńskej 128, drugi przy Stołczyńskiej 161. Mural z wizerunkiem Don Kichota - w zamyśle autorów projektu - ma być wyobrażonym graficznie propagatorem: otwartości wobec społeczności lokalnej i szeroko pojętych kultury i sztuki, alternatywnym pomysłem na własne zainteresowania, wreszcie odwołaniem do tradycji wywodzących się z najlepszych tekstów kręgu kultury europejskiej.

Małgorzata Walewska | Premiera płyty "Pieśni" Karłowicza [POSŁUCHAJ]

Małgorzata Walewska – mezzosopranistka. Fot. [Bartek Barczyk]
Małgorzata Walewska – mezzosopranistka. Fot. [Bartek Barczyk]
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna nagrała kolejną płytę z dziełami Mieczysława Karłowicza. Całość prac zakończył premierowy koncert 12 kwietnia 2019 roku, podczas którego w interpretacji wybitnej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej w orkiestracjach Piotra Mossa, zabrzmiały pieśni patrona Filharmonii, skomponowane do wierszy największych polskich poetów. Najchętniej wybieranym przez Karłowicza poetą był Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W całym zbiorze pojawiły się też utwory do słów m.in. Adama Asnyka, Heinricha Heinego, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego.
Oprócz wyboru "Pieśni" usłyszeliśmy także znaną z ostatniego wydawnictwa płytowego filharmoników, Symfonię "Odrodzenie".
Cały program szczecińskiego koncertu, Małgorzata Walewska i Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, wykonają już jutro (15.04.2019) w Filharmonii Narodowej podczas prestiżowego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Wśród zaproszonych na tegoroczną 23. edycję orkiestr organizowanego przez Elżbietę Penderecką festiwalu znalazły się również takie zespoły jak m.in. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, I Virtuosi del Teatro alla Scala, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia.
Na koncercie w Szczecinie była Dorota Zamolska.

Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy... [ROZMOWA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
O jej romansie,dziewczyny z robotniczej Woli i arystokraty z rodu Tyszkiewiczów, plotkowała cała Warszawa. Kiedy w 1939 roku aresztowali ją Niemcy, w sprawie jej uwolnienia z Pawiaka osobiście, u Adolfa Hitlera interweniował sam włoski król Wiktor Emanuel. W czasie II Wojny Światowej zorganizowała akcję poszukiwania i ewakuowania z głębi Rosji polskich sierot wojennych.
Hanka Ordonówna - pieśniarka, tancerka, aktorka okresu międzywojennego.
Na scenie pojawiła się w 1915 roku, jednak na prawdziwy debiut musiała trochę poczekać. Na dobre publiczność pokochała ją dopiero w 1924rroku przełomem w jej życiu, zarówno osobistym, jak i artystycznym, było spotkanie z Fryderykiem Jarosym - reżyserem teatralnym. Nieprzemijającą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy" z filmu "Szpieg w masce".
O Hance Ordonównie z jej biografką Anną Mieszkowską - autorką książki "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy" rozmawia Joanna Skonieczna.

Koncert Pasyjny z dziełami Antonio Caldary [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie wieczorem zaprasza na Koncert Pasyjny. W programie dzieła Antonio Caldary - jednego z zapomnianych mistrzów muzyki doby baroku. Caldara był - podobnie do Bacha niezwykle pracowitym i płodnym kompozytorem. Choć stworzył około 3400 kompozycji w tym ok. 90 dzieł scenicznych i przeszło 40 oratoriów jego twórczość jest nadal nieodkryta. Najnowsze badania muzykologiczne potwierdzają wpływ jego muzyki na styl doby oświecenie i stawiają go w pierwszym rzędzie twórców muzyki XVIII wieku. Dzieła Caldary wykonywane niegdyś w całej Europie, od Wiednia po Drezno, od Rzymu po Londyn powracają dziś na europejskie estrady muzyki dawnej nie omijając Szczecina. Małgorzata Frymus rozmawia z dyrektorem artystycznym Orkiestry famd.pl Pawłem Osuchowskim.

Inauguracja Koncertów Grünebergowskich 2019 [RELACJA]

Jakub Stefek – organista zainaugurował Koncerty Grünebergowskie’2019 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. [Jan Olczak]
Jakub Stefek – organista zainaugurował Koncerty Grünebergowskie'2019 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. [Jan Olczak]
W kościele p.w. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbył się w ubiegłym tygodniu pierwszy w tym roku "Koncert Grünebergowski". Celem wydarzenia współfinansowanego przez Miasto Szczecin jest między innymi popularyzacja dorobku słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów – budowniczych instrumentów muzycznych, a także w przyszłości – realizacja projektu zachęcającego szczecinian do wspólnego muzykowania w rodzinnej willi znanych twórców instrumentów muzycznych.
Gośćmi wydarzenia byli Jakub Stefek – organista oraz zespół dziecięco-młodzieżowy "Serduszka" pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. W programie przedstawiono m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Léona Boëllmanna i Charles’a Gounoda oraz utwory pasyjne a cappella, a także wiązankę kompozycji z różnych stron świata.
Organizacja koncertów jest możliwa dzięki remontowi ponad 120 letnich organów Grüneberga, przeprowadzonemu w 2015 roku przez słynną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt. Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie wśród mieszkańców Szczecina zainicjowali ks. proboszcz Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła w Zdrojach oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Obecnie cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuuje ks. Piotr Kurzaj – proboszcz Parafii w Zdrojach. Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego. Wieczór inaugurujący tegoroczne Koncerty Grünebergowskie relacjonuje Dorota Zamolska.
1234567

Rozmowy o książkach

Michał Rusinek - "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki" [ROZMOWA]

Michał Rusinek w Radiu Szczecin, fot. [Joanna Skonieczna]
Michał Rusinek w Radiu Szczecin, fot. [Joanna Skonieczna]
Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować? Jak być inteligentem? Michał Rusinek, przenikliwy i niestrudzony tropiciel językowych niezręczności, tym razem wziął pod lupę język poradników. Pisarz, tłumacz i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, spotkał się z młodszymi i starszymi czytelnikami w szczecińskiej księgarni Fika. Czytał m.in. fragmenty swojej najnowszej książki "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki". Z Michałem Rusinkiem rozmawia Joanna Skonieczna.

Relacje teatralne

"Mayday" 900 razy na scenie Teatru Polskiego [POSŁUCHAJ]

fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji. To przedstawienie w Teatrze Polskim w Szczecinie wyreżyserowane przez Stefana Szaciłowskiego grane jest z wielkim powodzeniem od 20 lat, w najbliższy wtorek (9 kwietnia) odbędzie się 900. pokaz. Relacja Małgorzaty Frymus.

Galeria gwiazd

Stan Borys

fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
Piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta. Pochodzi z Podkarpacia. W 1965 roku z Tadeuszem Nalepą współtworzył zespół muzyczny (jako solista) nadając mu kontrowersyjną na owe czasy nazwę "Blackout". Z tego okresu pochodzi nagrana płyta longplay i kilka czwórek, z której wiele piosenek stało się przebojami. Najbardziej znanym - "Anna". Blackout zapoczątkował również pierwsze protest songi w Polsce "Te Bomby lecą na nasz dom", czy Pozwólcie nam żyć". Wszystkie piosenki były autorstwa Nalepa - Loebl.
7 grudnia 1975 u szczytu kariery w Polsce decyduje się opuścić kraj wyjeżdżając do USA na stałe w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej.
W 1983 roku reżyserował i grał główną role w sztuce opartej na życiu i twórczości C.K. Norwida napisanej przez Tymoteusza Karpowicza. W 1991 pierwszy raz po 17 latach Stan Borys przyjeżdża do Polski, gdzie wystąpił z recitalem "Anna 91". Jak sam mówi - poezja jest z nim od zawsze, dlatego zdecydował się na przelanie swych myśli na papier. Zaowocowało to dwoma tomikami. Ostatni z nich to "Daleko donikąd".

FOTOGALERIA

Zooestetyka. Zwierzęta w sztuce [POSŁUCHAJ]
Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999 [POSŁUCHAJ]
"Lubinus mniej zanany" [POSŁUCHAJ]
"Szczecin w twórczości Ingi Iwasiów" [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Agą Zaryan [ROZMOWA]
Michał Janicki i Tulia laureatami Nagrody Artystycznej [ROZMOWA]
"Śpiewałam od urodzenia..." przyznaje Małgorzata Walewska [POSŁUCHAJ]
Dwa świetne murale na Skolwinie. Na pierwszym Boruta-Spiechowicz, na drugim Don Kichot [POSŁUCHAJ]
Inauguracja Koncertów Grünebergowskich 2019 [RELACJA]
Koncert Pasyjny z dziełami Antonio Caldary [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.