Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Martyna Bunda laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia [RELACJA]

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Martyna Bunda została laureatką Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Szczecin 2018. Jury w składzie: Joanna Laprus-Mikulska, Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki i Konrad Wojtyła przyznało jej ten tytuł za powieść "Nieczułość". Nagroda została uroczyście wręczona podczas gali finałowej konkursu, która odbyła się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę i 30 tys. zł. "Nieczułość" to rozpisana na wiele lat i głosów historia czterech kobiet. Opowieść zaczynają tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Rozalia i jej trzy córki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Do tegorocznej Nagrody Gryfia nominowane były też: Weronika Gogola za "Po trochu", Patrycja Gryciuk za "Trzy godziny ciszy", Monika Piątkowska za "Prusa. Śledztwo biograficzne" oraz Katarzyna Wężyk za "Kanadę. Ulubiony kraj świata".

Tulia! Dziewczyny ze Szczecina podbiły opolski festiwal [ROZMOWA]

Artystki gościły w Radiu Szczecin. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Artystki gościły w Radiu Szczecin. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Najpierw podbiły serca fanów Depeche Mode swoją, ludową wersją "Enjoy The Silence", potem, jedna z nich, Asia Sinkiewicz, zaśpiewała świąteczną piosenkę Radia Szczecin, a w miniony weekend - już zespołowo - podbiły Opole! Dziewczyny ze Szczecina, z zespołu Tulia, podczas swojego drugiego publicznego występu w życiu, zdobyły aż 3 nagrody na opolskim festiwalu. Swoją piosenką "Jeszcze Cię nie ma" wygrały koncert "Premier", a do tego otrzymały nagrodę publiczności i nagrodę specjalną za "inspirujące podejście do muzyki ludowej". A Grzegorzowi Lamentowi opowiedziały jak zapamiętały ten najważniejszy, jak do tej pory, moment w ich karierze.

Wooded City Szczecin 2018 [ZAPOWIEDŹ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
23 czerwca Szczecin stanie się stolicą muzyki klubowej, bo po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się Wooded City Szczecin - jednodniowy festiwal pod kuratelą Catz 'N Dogz, czyli znanego w świecie duetu dj-ów i producentów muzycznych pochodzących ze Szczecina. Dwie wcześniejsze edycje festiwalu odbyły się we Wrocławiu, teraz czas na Szczecin. Do Polski przyjadą kultowi muzycy i dj'e sceny techno, house i elektro min. WhoMadeWho, Margaret Dygas, Dj Steaw, Jay Shepheard, duet Soukie & Windish, Ryan Elliot oraz silna reprezentacja polskiej elektroniki. Oprócz gospodarzy festiwalu Catz 'N Dogz zagrają też The Dumplings i lokalny kolektyw Canalia. Z organizatorami festiwalu Rafałem Całym i Grzegorzem Demiańczukiem rozmawia Marzena Szóstak. Radio Szczecin objęło patronatem to wydarzenie.

"Flota Duchów" - koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza [RELACJA]

fot. [Dariusz Gorajski/FB Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza]
fot. [Dariusz Gorajski/FB Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza]
Publiczność piątkowego koncertu w filharmonii szczecińskiej była świadkami wyjątkowego wieczoru, podczas którego zabrzmiała niezwykła muzyka napisana specjalnie dla Discovery Chanel do serialu "Flota Duchów" ukazującego losy statków i okrętów zatopionych w Morzu Czerwonym na przestrzeni wieków. Muzykę do tych obrazów napisał Paweł Steczek współpracujący z Krystyną Czubówną - obdarzoną jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce oraz z wybitnymi muzykami naszych scen: Piotrem Steczkiem grającym na skrzypcach i orientalnych instrumentach, Pawłem Stankiewiczem - gitarzystą, Kosmą Kalamarzem - gitarzystą basowym oraz Łukaszem Kurkiem - perkusistą. Orkiestrą szczecińskiej filharmonii dyrygował Norbert Twórczyński, a relację z koncertu przygotowała Dorota Zamolska.

Szczecin European Film Festival dobiega końca [RELACJA]

fot. [SEEF]
fot. [SEEF]
Letnia odsłona Szczecin European Film Festival dobiega powoli końca. Niedziela to ostatni dzień tej imprezy. Ta obfitowała w cały szereg interesujących produkcji. Jej mottem przewodnim było "Dobre kino". Nie brakowało filmów traktujących czy dotykających w najróżniejszy sposób sfery muzyki. W środę na otwarcie widzowie zgromadzeni w Trafostacji Sztuki obejrzeli "Original Motion Picture Soundtrack", czyli jak łatwo się domyślić film opowiadający o ścieżce dźwiękowej, która jest elementem obrazu. Poza tym na festiwal tradycyjnie składa się międzynarodowy konkurs krótkich form filmowych pod nazwą TELEFON ART czy przegląd produkcji twórców związanych z regionem, czyli Zachodniopomorskie Shorty. Głosami publiczności i Jurorów - Mateusza Winkiela i Adama Barwińskiego - zwycięzcą POP SEFF'18 został film "Scandal" w reżyserii Pablo Mengin-Lecreulx. Szczegółowe informacje na stronie www.europeanfilmfestival.szczecin.pl.

FAMD z koncertem finałowym [POSŁUCHAJ]

fot. [www.famd.pl]
fot. [www.famd.pl]
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert finałowy sezonu 2017/2018, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 19.30 w Kościele Świętej Rodziny, przy ul. Królowej Korony Polskiej 28 w Szczecinie.
Będzie to zakończenie międzynarodowej trasy koncertowej artystów Fundacji, która prowadziła na przełomie maja i czerwca przez Czechy Austrię i Słowację w ramach między innymi programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Promocja kultury polskiej zagranicą. Program tournee nosił tytuł Koncerty Królewskie - Muzyka dawnej Rzeczpospolitej i prezentował największe osiągnięcia w polskiej muzyce sakralnej doby baroku XVII i XVIII wieku w dialogu z muzyką krajów naddunajskich. Małgorzata Frymus rozmawia z dyrektorem artystycznym fundacji Pawłem Osuchowskim.

"Jazz na rogatkach" w Skolwinie [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe realizuje w Szczecinie kilka projektów, w ramach których prezentują gwiazdy polskiego jazzu, najciekawszych artystów jazzowych młodego pokolenia oraz najciekawsze zespoły jazzowe działające aktualnie w naszym mieście. Wszystkie te przedsięwzięcia cykliczne w tym roku realizowane są w ramach jednego dużego projektu artystycznego pod nazwą "Jazzowy Quartet 2018". Program realizowany jest w cyklach między innymi: Poniedziałki Jazzfana, "Jazz na rogatkach" oraz "Amfiteatr Jazz Café".
17 czerwca w Domu Kultury Klub Skolwin zagra MAREK KAZANA TRIO, w składzie: Marek Kazana - saksofon, Paweł Grzesiuk - bas i Grzegorz Grzyb - perkusja

Cezary Ciszewski o sztuce telefon artu [POSŁUCHAJ]

fot. [SEEF]
fot. [SEEF]
Cezary Ciszewski - reżyser, dziennikarz, aktywista, fotograf to kolejny gość letniej odsłony Szczecin European Film Festival. Twórca pierwszej Telewizji Obywatelskiej, prezes Fundacji Monte Wideo Foto, zajmującej się wyrażaniem tożsamości przez obraz oraz pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmów Komórkowych "Miasta w Komie" o sztuce telefon artu wie wszystko. Dokumentowanie rzeczywistości za pomocą telefonu komórkowego w ciągu ostatniej dekady diametralnie się zmieniło. Jak kręcić i po co? Na jakie aspekty zwracać uwagę? Wreszcie, jaka powinna temu towarzyszyć filozofia? - między innymi o tym z Cezarym Ciszewskim rozmawia Małgorzata Frymus.

LOGOSFERA 2018: Śmierć w sztuce [POSŁUCHAJ]

fot. [muzeum.szczecin.pl]
fot. [muzeum.szczecin.pl]
Projekt LOGOSFERA jest przedsięwzięciem organizowanym przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wraz z Klasztorem Ojców Dominikanów w Szczecinie oraz Fundacją Veritas. W jego ramach odbywają się seminaria, spotkania i warsztaty dotyczące między innymi teologii, filozofii, psychologii i kultury, skupiające się wokół pytań o człowieka, Boga i świat. Autorzy prowokują do podjęcia myślenia, które służyłoby pełniejszemu życiu. Projekt kierowany jest do wszystkich osób twórczo poszukujących, chcących zmierzyć się z różnymi punktami widzenia. W 2018 roku LOGOSFERA poświęcona jest tematyce śmierci.

Koniec sezon 2017/2018 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [RELACJA]

fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Wykonaniem Dziewiątej Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena zakończył się sezon 2017/2018 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie wypełnionej po brzegi Złotej Sali stanęło troje solistów z Norwegii - Mariann Fjeld-Solberg - sopranistka, Thorbjorn Gulbrandsoy - tenor i Yngve Soberg - bas baryton oraz polska mezzosopranistka Wanda Franek. Orkiestrę naszych symfoników i Chór Akademicki prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przygotowany przez Szymona Wyrzykowskiego, poprowadził norweski dyrygent Rune Bergmann.
Mimo oficjalnego zakończenia sezonu 2017/2018 w filharmonii szczecińskiej, dyrektorka Placówki Dorota Serwa zaprosiła Melomanów na kolejne koncerty jeszcze w czerwcu i w lipcu, podczas których zagra m.in. Rafał Blechacz - triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a relację z piątkowego wieczoru przygotowała Dorota Zamolska.
1234567

Rozmowy o książkach

"Tu jestem tylko przejazdem..." Ewa Kołogórska [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Ewa Kołogórska, aktorka, reżyserka, podopieczna Osterwy, wychowanka Schillera, mawiała: "Teatr nie jest po to, żeby pokazywać, co cię otacza. Jest po to, żeby ci dawać aspiracje do tego, co jest wyżej, co jest ponadto". Po zakończeniu pracy etatowej w 1983 roku zrealizowała Schillerowską "Pastorałkę", z rozmachem, według najlepszych wzorów. Jej rozstanie z teatrem, jedenaście lat później, uświetniło równie dynamiczne widowisko – "Krakowiacy i Górale". I tu poezję, muzykę, ruch, walory plastyczne udało się połączyć w sugestywną całość" - tak rozpoczyna się monografia Kołogórskiej zredagowana przez Halinę Lizińczyk i Hannę Niedbał. Autorkom przyświecała idea, by pokazać dzień powszedni teatrów, głównie szczecińskich, ale także aktorskie i reżyserskie sukcesy Kołogórskiej w wymiarze ogólnopolskim. Na publikację składają się opowieści pochodzące z jej prywatnego archiwum oraz spisane z audycji radiowych, a także wspomnienia przyjaciół oraz fragmenty recenzji przedstawień i ponad sto fotografii.
Z Haliną Lizińczyk rozmawia Konrad Wojtyła.

Relacje teatralne

"Najlepsza wiosna" w Teatrze Współczesnym [ZAPOWIEDŹ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Już 3 czerwca Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na prapremierę "Najlepszej wiosny" Michała Bajera, w reżyserii Natalii Kroczakowskiej. Znacie Bonnie i Clyde'a? Początkowo popełniali drobne wykroczenia, z czasem zaczęli się dopuszczać morderstw. Błyskotliwy dramat Michała Bajera zaczyna się od końca tej historii – od wejścia do własnego domu pachnącego nowością i wyciągnięcia rewolweru. Padają dwa strzały…
Dramat napisany na zamówienie Teatru Współczesnego przez jednego z najciekawszych, współczesnych dramatopisarzy, Michała Bajera, finalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, który na co dzień mieszka i pracuje w Szczecinie.
Z twórcami spektaklu rozmawia Małgorzata Frymus.

Galeria gwiazd

Olgierd Łukaszewicz

fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Olgierd Łukaszewicz to wybitny aktor filmowy, słynny Albercik z "Seksmisji", sugestywny Generał Nil z filmu Ryszarda Bugajskiego, znakomity Jaś z "Perły w koronie" Kazimierza Kutza czy książę Odrowąż z "Wiernej rzeki". Ale jest też cenionym aktorem teatralnym, prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Do Szczecina przyjechał na spotkanie z cyklu Salon Poezji. Do rozmowy na temat teatru i aktorstwa Olgierda Łukaszewicza zaprosiła Agata Rokicka.

FOTOGALERIA

Koniec sezon 2017/2018 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [RELACJA]
LOGOSFERA 2018: Śmierć w sztuce [POSŁUCHAJ]
Cezary Ciszewski o sztuce telefon artu [POSŁUCHAJ]
"Tu jestem tylko przejazdem..." Ewa Kołogórska [POSŁUCHAJ]
"Jazz na rogatkach" w Skolwinie [POSŁUCHAJ]
FAMD z koncertem finałowym [POSŁUCHAJ]
Wooded City Szczecin 2018 [ZAPOWIEDŹ]
Szczecin European Film Festival dobiega końca [RELACJA]
"Flota Duchów" - koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza [RELACJA]
Tulia! Dziewczyny ze Szczecina podbiły opolski festiwal [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".