Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Zbliża się 48. odsłona FAMY [POSŁUCHAJ]

fot. [organizator]
fot. [organizator]
Łączy muzykę poważną, jazzową, tradycyjną, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, teatry, kabarety, improwizatorów, stand-uperów, happenerów, performerów, artystów sztuk wizualnych, literatów, dziennikarzy, filmowców, fotografów i animatorów kultury i inspicjentów. Jej celem jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia. 16 sierpnia w Świnoujściu rozpoczyna się 48. FAMA. Jaki będzie tegoroczny festiwal? W jaki sposób można zaprosić FAMĘ do siebie? Dlaczego warto wybrać się do 26 sierpnia do Świnoujścia? O tym z Bogusławem Bojczukiem - prezesem Alma-Artu, który jest organizatorem wydarzenia rozmawia Agata Rokicka.

Trwa Festiwal "Sacrum Non Profanum" [RELACJA]

Ivan Shemchuk - pianista z Orkiestrą Narodowej Filharmonii Lwowskiej w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. XIV Międzynarodowy Festiwal Sacrum Non Profanum. Fot. Jan Olczak
Ivan Shemchuk - pianista z Orkiestrą Narodowej Filharmonii Lwowskiej w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. XIV Międzynarodowy Festiwal Sacrum Non Profanum. Fot. Jan Olczak
Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". W tegorocznej imprezie, poświęconej przede wszystkim twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, biorą udział wybitni artyści oklaskiwani w wielu prestiżowych salach koncertowych świata. W inauguracyjnym koncercie wzięli udział pianiści z Ukrainy - Marianna Humetska oraz Ivan Shemchuk i Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej p/d Volodymyra Sivokhipa i Bohdana Boguszewskiego. Dzisiaj w Berlinie odbędą się kolejne koncerty "Sacrum Non Profanum", jutro w katedrze szczecińskiej, a od 14 do 18 sierpnia 2018 w Trzęsaczu.

45. Ińskie lato Filmowe rozpoczęte [RELACJA]

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Tegoroczną edycję festiwalu w Ińsku otworzył przedpremierowy pokaz filmu "Juliusz" w reżyserii Alka Pietrzaka. Na program 45 Ińskiego Lata Filmowego składa się kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych, filmy krótkometrażowe i długometrażowe, spotkania z twórcami, prelekcje i debaty. Oprócz kina polskiego pokazywane są filmy z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji. Pokazy odbywają się w trzech miejscach: w Kinie Morena, Jaskini zapomnianych snów - szkolnej sali gimnastycznej, która zamienia sie w salę kinową i w plenerze nad jeziorem. Festiwal potrwa do 19 sierpnia.

Spotkanie z Adamem Makowiczem [POSŁUCHAJ]

Adam Makowicz, fot. Łukasz Unterschuetz
Adam Makowicz, fot. Łukasz Unterschuetz
11 sierpnia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum", zagrali Adam Makowicz - wybitny pianista jazzowy i Krzysztof Medyna - saksofonista ze Szczecina mieszkający od kilkudziesięciu lat w Stanach Zjednoczonych. Z pianistą, który rozpoczął swój występ od "Menueta" Ignacego Jana Paderewskiego, po koncercie spotkała się Dorota Zamolska.


Wystawa plakatów Andrzeja Błażejczyka [RELACJA]

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Plakaty - nieoczywiste - nieobojętne" Andrzeja Błażejczyka od wczoraj można oglądać w Galerii Czwarty poziom Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Błażejczyk urodził się w Szczecinie i tu ukończył Liceum Plastyczne. W 1988 roku obronił dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Aktywnie bierze udział w wystawach krajowych i międzynarodowych. Jego prace często prezentowane są na festiwalach plakatu m.in. w Brukseli, Kilonii, Strasburgu, Pradze, Kopenhadze oraz w Polsce: w Oświęcimiu, Krakowie i Poznaniu. Kilkadziesiąt z tych eksponowanych na wystawie powstało w ciągu ostatnich kilku lat. Plakaty są graficzną reakcją autora na świat polityki i wydarzeń społecznych. Wystawa czynna będzie jeszcze przez najbliższy tydzień.

"Odlotowe dla każdego pokolenia" [POSŁUCHAJ]

Wystawa prac Jerzego Bartłomieja Chimiaka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wystawa prac Jerzego Bartłomieja Chimiaka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kilkadziesiąt prac Jerzego Bartłomieja Chimiaka można oglądać w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej, w sali pod Piramidą.
Artysta uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę. Jego niezwykle kolorowe, geometryczno-abstarkcyjne obrazy pochodzą z bogatej, prywatnej kolekcji rodziny. W malarstwie stosował własną technikę mini płaskorzeźby. Przez to jego prace współgrają z otoczeniem, światłem i porą dnia. Zmarły osiem lat temu Jerzy Chimiak był wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Jego prace znajdują się w zbiorach w Polsce i na świecie. Miał 25 wystaw indywidualnych. Brał też udział w 50 wystawach zbiorowych

Zmarł Piotr Szulkin [WSPOMNIENIE]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmarł reżyser Piotr Szulkin, jeden z niewielu twórców filmów fantastycznych w Polsce. Miał 68 lat. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1975 roku. Debiutował w 1976 roku filmem krótkometrażowym "Dziewcę z ciortem", a jego pełnometrażowym debiutem był "Golem" w 1979 roku, który znalazł się w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Nakręcił takie filmy, jak: "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji", "Ga, ga: Chwała bohaterom", "Mięso (Ironica)" oraz "Ubu król".
Reżyserował również w teatrze, także w Teatrze Telewizji: "Pępowinę” Krystyny Kofty, "Tango” Sławomira Mrożka, "Karierę Arturo Ui” Bertolta Brechta. W ostatnich latach projekty Szulkina nie zdobywały publicznych funduszy. Był to osobisty dramat reżysera.
Wspomina go Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny Lata z Muzami, prowadzący w Radiu Szczecin audycję "Spór w kinie".

Finał GRECHUTA FESTIVAL 2018 [RELACJA]

Koncert finałowy Grechuta Festival w Świnoujściu. Fot. Mat. Organizatorów
Koncert finałowy Grechuta Festival w Świnoujściu. Fot. Mat. Organizatorów
W Świnoujściu zakończył się GRECHUTA FESTIVAL. To nie tylko wspaniałe wydarzenia muzyczne - cykl koncertów w wykonaniu znamienitych artystów, ale także wystawy, spektakle czy spotkania autorskie.
Wśród wykonawców między innymi: Magda Umer, Jaromir Nohavica, Andrzej Sikorowski, Artur Andrus, Ania Dąbrowska, Stare Dobre Małżeństwo, Skaldowie, Dorota Miśkiewicz, Edyta Jungowska, ANAWA, Marta Honzatko, Jackpot & Floating Orchestra, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel oraz zespół artystyczny Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.
GRECHUTA FESTIVAL to również konkurs dla młodych piosenkarzy. Pierwszą nagrodę otrzymał: Kamil Franczak, drugą - Emma Herdzik, trzecią - Julita Zielińska, natomiast wyróżnienie - Krzysztof Drynda.
Festiwal obserwowała Katarzyna Wolnik-Sayna.

Kolejna odsłona XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej [RELACJA]

XI Międzynarodowy Festiwal Organowy w szczecińskiej katedrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
XI Międzynarodowy Festiwal Organowy w szczecińskiej katedrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wczoraj (4.08.2018) w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Szczecinie odbył się kolejny koncert XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, podczas którego wystąpił znany organmistrz - Bogdan Narloch i perfekcyjnie grające trio stroikowe "Reed Connection". Zabrzmiały kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i francuskich twórców, natomiast koncert poprowadził - Andrzej Wątorski.
Koncerty XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej odbywają się w każdą sobotę o godzinie 20. Potrwa do 1 września.

Tęgie Chłopy w Szczecinie [ROZMOWA]

Koncert kapeli Tęgie Chłopy odbył się podczas Jarmarku Jakubowego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Koncert kapeli Tęgie Chłopy odbył się podczas Jarmarku Jakubowego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Muzyka tanecznej Kielecczyzny repertuarem i instrumentarium nawiązująca do tradycyjnych kapel grających na weselach i wiejskich zabawach w okolicach Łagowa i Opatowa - tym zajęła się kapela Tęgie Chłopy. Tworzą ją muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Są pasjonatami, ale też profesjonalistami w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
Występują na zabawach tanecznych oraz festiwalach muzycznych w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięli udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka "Orszak weselny/Żałobny rapsod", zrealizowanym przez Polskie Radio.
Kapela gościła na tegorocznym Jarmarku Jakubowym w Szczecinie. Z Ewą Grochowską, która w Tęgich Chłopach gra na skrzypcach i śpiewa, rozmawiała Karolina Jaskólska.
1234567

Rozmowy o książkach

Leszek Herman - "Biblia diabła" [POSŁUCHAJ]

"Biblia diabła" - okładka książki Leszka Hermana. Wydawnictwo Muza. Fot. materiały prasowe
"Biblia diabła" - okładka książki Leszka Hermana. Wydawnictwo Muza. Fot. materiały prasowe
Bardzo dużą popularnością cieszy się ostatnia książka szczecińskiego autora Leszka Hermana. Wydana w kwietniu „Biblia diabła” doczekała się już drugiego dodruku.
Najnowsza książka jest kontynuacją przygód bohaterów dwóch wcześniejszych powieści „Sedinum. Wiadomość z podziemi” i „Latarni umarłych”. Kolejny raz Paulinie i Igorowi udaje się rozwikłać kryminalną zagadkę, tym razem dotyczącą przeszłości Pomorza i procesów czarownic. Akcja powieści toczy się przede wszystkim w Szczecinie i okolicach m.in. w położonym na Międzyodrzu Siadle Dolnym. Właśnie nad wodą z Leszkiem Hermanem rozmawiała Joanna Skonieczna.

Polecamy też audiobook na podstawie pierwszej książki tego autora „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Można go znaleźć na naszej stronie internetowej www.radioszczecin.pl/audiobooki

Relacje teatralne

Spoiwa 2018 w Teatrze Kana [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Tegoroczne "Spoiwa 24H" to ponowna, pogłębiona o zeszłoroczne doświadczenia, próba zaznaczenia kolistości czasu i przestrzeni. Rzeczywistego i mentalnego sąsiedztwa. Bliskości i spotkania (pomimo inności). Całodobowego święta, ale jednocześnie – jeśli taki będzie wybór – nie uciekania od ważnych pytań. Spotkania z tym, co niewygodne, trudne, co budzi lęk i z tych powodów automatycznie odsuwane jest poza krąg świadomości. Ale także z tym, co pozwala widzieć w innym – podobnego do siebie.
W programie m.in. Teatr Ex Nihilo z taneczną opowieścią o uciekinierach i rozbitkach poszukujących nowego Raju, obrazy konfliktu z Zachodniego Brzegu Jordanu w dokumentalno-tanecznym projekcie "Archive", intymne obrazy z podróży Volkera Gerlinga ("Portraits in motion"), poruszające świadectwo bez-domności przywołane przez Teatr Ósmego Dnia ("Rozstawili namiot wśród nas"), skupiony na grze z wymiarami, piękny w swej prostocie mechanizm transformacji Benjamina Verdoncka, baśniowe opowieści o początku świata (Oliver Jost), przewrotnie Małe Instrumenty, wieczorne bajkowanie Patryka i Kaliny Zakrockich, poranne pieśni miłosne Oli Bilińskiej ("Libelid"), szalony band z serca Rumunii, pieśni i dźwięki Dalekiego i Bliskiego Wschodu, dobry jazz, dużo dobrego folku, zaskakujące 24-godzinne performanse (m.in. Antoni Karwowski i Arti Grabowski), akcje, audycje, happeningi.

Galeria gwiazd

FOTOGALERIA

Zbliża się 48. odsłona FAMY [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Adamem Makowiczem [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Adamem Makowiczem [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Adamem Makowiczem [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Adamem Makowiczem [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Adamem Makowiczem [POSŁUCHAJ]
Trwa Festiwal "Sacrum Non Profanum" [RELACJA]
Trwa Festiwal "Sacrum Non Profanum" [RELACJA]
Trwa Festiwal "Sacrum Non Profanum" [RELACJA]
Wystawa plakatów Andrzeja Błażejczyka [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.