Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

"Morskie Inspiracje 2017" [RELACJA]

"Morskie inspiracje" w Galerii Kapitańskiej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Morskie inspiracje" w Galerii Kapitańskiej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wrzesień, Międzyzdroje oraz grono utalentowanych artystów to od kilku lat bardzo udane połączenie. Dlatego już po raz czwarty Galeria Kapitańska w Szczecinie zorganizowała w Międzyzdrojach plener pn. Ogólnopolskie Spotkania Twórców Malarstwa Współczesnego "Morskie Inspiracje 2017". Malarzy inspirowało nie tylko morze, ale też zachody słońca, piaszczysta plaża, międzyzdrojski park, zachmurzone niebo. Niektórzy z nich kontynuowali swoje ulubione wątki, ale z nieco bardziej "morską" kolorystyką. Każdy z nich namalował po kilka prac. Wszystkie nie zmieściły się w Galerii Kapitańskiej, stąd kilkanaście prezentowanych jest w Galerii Letniej znajdującej się w podwórku ulicy Kapitańskiej.

100 lat Awangardy w Polsce. Prace Stefana Krygiera w Galerii Czwarty Poziom [POSŁUCHAJ]

fot. [filharmonia.szczecin.pl]
fot. [filharmonia.szczecin.pl]
Stefan Krygier to wybitny przedstawiciel awangardy w Polskiej sztuce po II wojnie światowej. Zmarły w 1997 roku artysta pozostawił po sobie sporo konceptualnej sztuki, która zaskakuje swoją aktualnością. Krygier zajmował się malarstwem, grafiką, tworzył rzeźby-obiekty. Kilkanaście prac z różnych okresów jego twórczości pokazywanych jest w Galerii Czwarty Poziom Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wystawa czynna do połowy października.

"It's Always Tea-Time. Zawsze jest pora na herbatę" w ZKP [POSŁUCHAJ]

Zawsze jest pora na herbatę - wystawa w ZKP. Fot. Małgorzata Frymus [PRSz]
Zawsze jest pora na herbatę - wystawa w ZKP. Fot. Małgorzata Frymus [PRSz]
Ambasada Estonii w Warszawie zorganizowała wystawę "It's Always Tea-Time. Zawsze jest pora na herbatę" i prezentuje ją w "Galerii przedmiotu" Zamku Książąt Pomorskich. Możemy oglądać tam blisko 100 prac 72 współczesnych ilustratorów pochodzących z 19 państw. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się m.in. portrety Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, Szaraka Susła, Kota bez Uśmiechu czy Uśmiechu bez Kota, liczne wersje zwariowanego podwieczorku, plastyczne wizje upływu czasu, a nawet wielkiego spadania Alicji w króliczej norze i studni, rozpoczynającego przygody dziewczynki.
Po raz pierwszy ekspozycje pokazano we wrześniu 2015 roku w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie.

"Bezmiar błękitu" w Galerii"KAFLE" [POSŁUCHAJ]

Wystawa "Bezkres błękitu". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Wystawa "Bezkres błękitu". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Wystawę "Bezmiar błękitu" szczecińscy artyści przygotowali specjalnie na nadchodzący "Zlot Żaglowców." Dziewięciu malarzy, grafików i rzeźbiarzy przygotowali prace na temat morza, wody i żaglowców. Stąd jest niemal realistyczny portret nabrzeża z zacumowanymi statkami Krzysztofa Krzywińskiego, podwodne ciała Katarzyny Górewicz i spokojny brzeg morza Eweliny Czeberkus-Poniewiery.
Wernisaż odbył się w piątek w szczecińskiej Galerii "KAFLE", była tam z mikrofonem Małgorzata Frymus.
Ekspozyzcja czynna będzie do połowy września.

"Osobność" Beaty Cedrzyńskiej w Kieracie [RELACJA]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Prace Beaty Cedrzyńskiej jednej z laureatek 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego 2016 można oglądać w Galerii Związek Polskich Artystów Plastyków Kierat. Wystawa zatytułowana "Osobność" prezentuje obrazy i rysunki gdańskiej artystki powstałe w ostatnich dwóch latach. Beata Cedrzyńska mieszka i pracuje w trójmieście. - Skupiam się na człowieku, pokazując go jako outsidera zawieszonego w nieokreślonym i zastygłym czasie - mówi o swoim malarstwie artystka. Prace Cedrzyńskiej to studium twarzy. Wielkoformatowe, wielokrotnie przetworzone wizerunki w kontrastujących wobec siebie czerwieniach i błękitach stają się odbiciem ludzkich emocji.

"Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku" [WYNIKI]

fot. [Muzeum Narodowe w Szczecinie]
fot. [Muzeum Narodowe w Szczecinie]
Wystawy Afrykańskie Muzeum Narodowego w Szczecinie "Zachodniopomorskim Wydarzenie Muzealnym Roku". Doceniono ekspozycje przygotowane przez Ewą Prądzyńską. "Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki" zostały otwarte w kwietniu ubiegłego roku i można ją oglądać wciąż w Gmachu Głównym Muzeum przy Wałach Chrobrego. "Sztuka królestwa Dahomeju" dostępna była w Muzeum przy Staromłyńskiej. Komisja nagrody doceniła konsekwentne promowanie wiedzy o kulturach ludów Czarnej Afryki, stwarzanie możliwości poznawania ich historii i kultury oraz przełamywania stereotypowych poglądów na ich temat. Przyznano także dwa wyróżnienia. Odebrali je: Krystian Zalewski z Muzeum Ziemi Karlińskiej, autor wystawy "Karlino na starej pocztówce 3D" oraz zespół z Muzeum w Stargardzie za serię "Zeszytów edukacji muzealnej". Komisja obradowała pod przewodnictwem prof. US Radosława Skryckiego.

"Świat utracony. Żydzi polscy - fotografie z lat 1918-1939"

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Wystawa "Świat utracony. Żydzi polscy - fotografie z lat 1918-1939", która została wczoraj otwarta w Muzeum Narodowym w Szczecinie prezentuje świat, którego zagłada rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Niemcy pod rządami Adolfa Hitlera rozpętując II wojnę światową skazały europejskich Żydów na niewyobrażalne cierpienia i śmierć, a wraz z ludźmi - niemal doszczętnie zniszczone tworzoną przez stulecia kulturę materialną i duchową narodu. Na ponad 100 fotografiach są ludzie zwyczajni i wybitni, zamożni i biedni. Można spojrzeć im w oczy, zajrzeć do ich mieszkań, obserwować przy pracy, zobaczyć, jak przeżywają radości i troski. Małgorzata Frymus rozmawia z kuratorka wystawy Beatą Wolską z Muzeum Narodowego.

"Plakat polski ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce i Misji Polskiej w Orchard Lake" [RELACJA]

fot. [muzeum.szczecin.pl]
fot. [muzeum.szczecin.pl]
Wystawa "Plakat polski ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce i Misji Polskiej w Orchard Lake" dzięki współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie od 10 marca do 28 maja 2017 roku.
Jest to wybór około stu prac (plakatów, druków okazjonalnych i ilustracji) stanowiących fragment jednej z największych kolekcji plakatów polskich na obczyźnie, należącej do Muzeum Polskiego w Ameryce (Chicago) i Misji Polskiej Orchard Lake School. Historycznie dotyczą II Rzeczypospolitej – czasów, kiedy grafika użytkowa odgrywała ogromną rolę w działaniach patriotycznych oraz zaspokajała potrzebę prestiżu młodego państwa w dziedzinie szerzenia informacji i propagandy. Druki te powstawały w środowisku polskich emigrantów, w wyniku wybuchu drugiej wojny światowej pozostały w USA. W 1966 roku władze polskie oficjalnie przekazały je na własność Muzeum Polskiemu w Ameryce i Misji Polskiej. W zbiorze tym znajdują się eksponaty o dużej wartości przede wszystkim historycznej, ale również artystycznej, niektóre nienotowane w krajowych kolekcjach tego typu.

"Medialny Stan Wyjątkowy IV: Partytury" w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Autorzy "Partytur",fot: Małgorzata Frymus (Radio Szczecin)
Autorzy "Partytur",fot: Małgorzata Frymus (Radio Szczecin)
Na ekspozycji od 17 listopada 2016 roku można oglądać prace profesorów, wykładowców, absolwentów i studentów szczecińskiej Akademii Sztuki.
"Medialny Stan Wyjątkowy" to doroczna wystawa wydziału nowych mediów AS. Odbywa się po raz czwarty. Tym razem prace, wśród których są zarówno tradycyjne rysunki, rzeźby, instalacje oraz wideo, powstawały pod hasłem "Partytura". I każdy artysta rozumie je inaczej.
między innymi Zbigniew Romańczuk na trzech wielkich, białych płótnach opisał cyfrowo kolory swoich obrazów, a Aleksandra Ska swoją instalacją przeniosła do Muzeum Narodowego w Szczecinie szum z nowojorskich galerii.

Wystawa: Stanisław Kubicki (1889-1942) / Hermann Stöhr (1898-1940) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie [RELACJA]

fot. [Książnica Pomorska]
fot. [Książnica Pomorska]
28 października otwarto dwie paralelne wystawy: "Nie dzieła nasze są ważne, lecz życie”. Stanisław Kubicki (1889-1942) i polska awangarda w Niemczech oraz "NIE, które na pewno NIE znaczy”. Hermann Stöhr (1898-1940).
Hermann Stöhr był szczecinianinem. Urodził się 4 stycznia 1898 r. w Szczecinie – został stracony przez hitlerowców 21 czerwca 1940 r. w Berlinie-Plötzensee. Był protestanckim teologiem, publicystą, wydawcą, doktorem nauk o państwie, działaczem niemieckich i międzynarodowych ruchów społecznych i pomocowych, pacyfistą. W Szczecinie mieszkał najpierw przy dzisiejszej ul. Unisławy 7, później przy ul. Juliana Tuwima 12. W sierpniu 1939 roku odmówił stawienia się do armii, nie przyjął karty mobilizacyjnej. 31 sierpnia został aresztowany i po procesach skazany na śmierć "za osłabianie siły bojowej państwa".
Stanisław Kubicki urodził się 20 stycznia 1889 r. w Ziegenhain (Hesja) - został stracony przez hitlerowców prawdopodobnie w czerwcu 1942 roku w więzieniu gestapo na Pawiaku. Nie jest znana ani data śmierci, ani miejsce pochówku. Był malarzem i poetą, ekspresjonistą, członkiem grup Bunt i Zdrój, mieszkał w Berlinie i Poznaniu, w czasie wojny działał w AK, wypełniał misje między Warszawą a Berlinem. Gestapo aresztowało go w Warszawie, gdy przyszedł na pogrzeb przyjaciela, poety ze "Zdroju", żołnierza AK, Jerzego Hulewicza. Hermann Stöhr i Stanisław Kubicki prawdopodobnie się nie znali i nigdy nie spotkali. W ich życiorysach i losach jest jednak wiele znaczących wątków wspólnych. Ma to rangę symbolu.
1234567

FOTOGALERIA

Zbigniew Mikołejko - "Gorzkie żale" [ROZMOWA]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Blunt Razor zwycięzcą XI Festiwalu Młodych Talentów [RELACJA]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Adam Sztaba i Atom String Quartet [POSŁUCHAJ]
Hanna Krall i inne gwiazdy literatury na "Festiwalu Czytania" [RELACJA]
Poznaliśmy laureatów nagrody "Pro Arte" [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".