Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

"Święci, twarze i pejzaże" na Zamku [POSŁUCHAJ]

Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galeria Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galeria Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Obaj malarze tworzyli w XIX wieku i związani są z Kielcami, gdzie w tamtejszym Muzeum Narodowym tworzone są kolekcje ich dzieł. Na szczecińskim Zamku prezentowanych jest niespełna 35, niewielkich prac, jednak charakterystycznych dla obu twórców. Z kuratorką wystawy zatytułowanej "Święci, twarze i pejzaże" - Joanną Kaczmarczyk rozmawia Małgorzata Frymus.
Wystawa czynna będzie do czerwca.

"Początek" Huberta Czerepoka w TRAFO [POSŁUCHAJ]

"Początek" Huberta Czerepoka w TRAFO, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Początek" Huberta Czerepoka w TRAFO, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy videoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana "Początek" została w czwartek otwarta w Traforstacji Sztuki Szczecin. Kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk. Hubert Czerepok - artysta sztuk wizualnych, autor instalacji, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie bada swoimi pracami rzeczy dziwne i wymykające się kontroli. Videoinstalacje prezentowane w TRAFO powstały w ciągu ostatnich dwóch lat w różnych zakątkach świata: Turcji, Gruzji, Polsce i Norwegii. Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc.

"Magiczny Lechistan" - wystawa prac Dariusza Kalety [POSŁUCHAJ]

fot. [zamek.szczecin.pl]
fot. [zamek.szczecin.pl]
"Magiczny Lechistan" - to tytuł wystawy prac Dariusza Kalety, której wernisaż odbył się w czwartek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w Galerii Przedmiotu. Kaleta zajmuje się tradycyjnym malarstwem sztalugowym. Jego urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje, cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o artystyczny warsztat. Ma na swoim koncie pięć wystaw indywidualnych. Brał też udział w wielu wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
Dariusz Kaleta urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Uzyskał dyplomy w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego (w 1987 roku) oraz w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona.

"Złoto, srebro oraz…" - prace Marka Radke w Muzeum Narodowym [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Marek Radke, przywołując słowa Bożeny Kowalskiej, jest artystą o wyjątkowej wrażliwości kolorystycznej, połączonej z subtelną, nieśmiałą poetyką. Barwa, forma, obiekt i przestrzeń to cztery najważniejsze cechy jego sztuki. Często dochodzi do nich jeszcze piąty element – światło ultrafioletowe skierowane na fluoroscencyjne farby dodaje dziełom kolejnego wymiaru i odmienne możliwości percepcji. Zaczynał jako malarz. Stopniowo, wprowadzając zasadę modularności, doszedł do budowania obiektów i układów przestrzennych. Radke tworzy abstrakcyjne geometryczne kompozycje malarskie, obiekty i instalacje, które nazywa "obrazo-obiektami". Jest również autorem cyklów prac inspirowanych konkretnymi tematami, obrazów sprowadzonych do syntezy. Wystawa "Złoto, srebro oraz…" prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie do 8 kwietnia 2018 roku, to najnowszy cykl prac artysty.

"Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym w Szczecinie [RELACJA]

"Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
"Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Ponad 100 prac: obrazów, fotografii, rzeźb i instalacji znalazło się na wystawie "Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W 100 lecie polskiej awangardy Muzeum szuka szczecińskiej opowieści na ten temat. A ta to historia polsko-niemieckiej awangardy ostatnich stu lat. Stąd na wystawie prace artystów współczesnych związanych z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, a także krakowskiej awangardy, której przedstawiciele trafili do Szczecina po 1945 roku i oczywiście niemieckiej z pierwszej połowy XX wieku. Ramy pokazu stanowi lokalny kontekst - dzieje dwóch instytucji o mieszczańskim rodowodzie, muzeum i uczelni artystycznej. Negacja akademizmu i klasycyzmu stała u podstaw awangardowego projektu początku XX wieku.

"Plastikowe lalki stoją w oknie" - wystawa fotografii Grzegorza Czarneckiego [RELACJA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Plastikowe lalki stoją w oknie" - tak swoją wystawę fotografii zatytułował Grzegorz Czarnecki. Można ją przez najbliższy miesiąc oglądać w Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Szczecinie. Każda z 13 fotografii opatrzona jest autorskim komentarzem, a wielkość prac zmusza widza do ich precyzyjnego oglądania.
Grzegorz Czarnecki jest fotografem, wydawcą i nauczycielem. To dzięki niemu ukazało się kilkadziesiąt "Zeszytów Szczecińskich" opisujących dzieje Szczecina w różnych aspektach. Czarnecki od 2001 roku jest członkiem Okręgu Szczecińskiego Związku Artystów Fotografików. Jak sam mówi, jest fotografem miast i nie miast, rzek i nie rzek... Ekspozycja jest częścią rocznych obchodów 40-lecia szczecińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików.

"Kości miasta" Jacka Kucaby w Kieracie [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Jacek Kucaba artysta rzeźbiarz, doktor habilitowany, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prezentuje swoje prace w Galerii Kierat Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Jego wystawa zatytułowana "Kości miasta" to 10 blisko dwumetrowych konstrukcji stalowych, które tworzą potencjalne miasto. Artystę interesuje relacja pomiędzy tym co widzimy a tym, co nam umyka i czego opisać nie możemy. Intryguje go operowanie formą, które polega tu na nieustannej grze, zmienności punktów widzenia, reprezentacji, dotykania rzeczywistości wyimaginowanej, zbudowanej ze światła i relacji przestrzennych bardziej niż samej materii.

"Na zachód przybyli nauczyciele. Janina Szczerska - pedagog w nowej rzeczywistości" [RELACJA]

fot. [muzeum.szczecin.pl]
fot. [muzeum.szczecin.pl]
Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka-polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana i skazana na karę śmierci za działalność w Armii Krajowej. W okresie międzywojennym studiowała filologię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskała tytuł magistra filologii klasycznej i polonistyki. Po studiach pracowała najpierw w gimnazjum męskim w Stryju, a następnie przez blisko 10 lat, aż do wybuchu wojny, była dyrektorką Państwowego Gimnazjum Żeńskiego w Siedlcach. Kiedy przyjechała do Szczecina rozpoczęła organizowanie szkolnictwa w naszym mieście. Początkom oświaty w powojennym Szczecinie i pracy Janiany Szczerskiej poświęcona jest wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Wystawa nosi tytuł "Na zachód przybyli nauczyciele. Janina Szczerska - pedagog w nowej rzeczywistości".

Prace Marka Cecuły w Galerii Jedna/Druga [POSŁUCHAJ]

Fot. www.modusdesign.com
Fot. www.modusdesign.com
Od kilku dni w Galerii Jedna/Druga można oglądać prace wybitnego artysty Marka Cecuły. Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, skąd wyemigrował do Izraela. Kolejnym przystankiem na drodze życiowej i artystycznej Marka Cecuły była Brazylia , a od 1976 roku Nowy Jork. Tu założył znane dziś na świecie studio ceramiki Modus Design równocześnie będąc dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Cecuła jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego, jednym z tych artystów, którzy przeciwstawiali się produkcji masowej. Obecnie wykłada w Royal College of Art w Londynie, mieszka niedaleko Ćmielowa. O przystankach na artystycznej drodze z profesorem rozmawia Marzena Szóstak.

"Morskie Inspiracje 2017" [RELACJA]

"Morskie inspiracje" w Galerii Kapitańskiej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Morskie inspiracje" w Galerii Kapitańskiej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wrzesień, Międzyzdroje oraz grono utalentowanych artystów to od kilku lat bardzo udane połączenie. Dlatego już po raz czwarty Galeria Kapitańska w Szczecinie zorganizowała w Międzyzdrojach plener pn. Ogólnopolskie Spotkania Twórców Malarstwa Współczesnego "Morskie Inspiracje 2017". Malarzy inspirowało nie tylko morze, ale też zachody słońca, piaszczysta plaża, międzyzdrojski park, zachmurzone niebo. Niektórzy z nich kontynuowali swoje ulubione wątki, ale z nieco bardziej "morską" kolorystyką. Każdy z nich namalował po kilka prac. Wszystkie nie zmieściły się w Galerii Kapitańskiej, stąd kilkanaście prezentowanych jest w Galerii Letniej znajdującej się w podwórku ulicy Kapitańskiej.
1234567

FOTOGALERIA

400. rocznica pogrzebu księcia Filipa II [POSŁUCHAJ]
"Święci, twarze i pejzaże" na Zamku [POSŁUCHAJ]
Anna Frajlich - "Laboratorium" [POSŁUCHAJ]
Łobodziński o "Tarantuli" i innych tekstach Boba Dylana [POSŁUCHAJ]
Sabina Baral - "Zapiski z wygnania" [POSŁUCHAJ]
Powrót do przeszłości, czyli Stare Dobre Małżeństwo w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
"Tłumacz snów" w Teatrze Lalek Pleciuga [PREMIERA]
Jazz Band Młynarski-Masecki w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
Bauman czyta Stelara. Nowy audiobook na naszej antenie [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".