Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

"Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" w Teatrze Współczesnym [PRAPREMIERA]

Prapremiera w Teatrze Współczesnym - "Feinweinblain. W starym radiu diabeł pali", fot. Piotr Nykowski
Prapremiera w Teatrze Współczesnym - "Feinweinblain. W starym radiu diabeł pali", fot. Piotr Nykowski
"Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" to tekst-laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015, jeden z najlepszych nowych, polskich tekstów dla teatru napisany przez debiutantkę, Weronikę Murek, która przebojem wdarła się do świata literatury i teatru.
Mikroświat prowincji. Jedynym rekiwzytem, który zapewnia bohaterom dostęp do "lepszego świata" jest odbiornik radiowy. Z przedmiotem pożądania związana jest jednak pewna mroczna tajemnica...
Historia "Feinweinblein" jest niejednoznaczna. Przeplatają się tu ze sobą dwa wątki - mówi reżyserka przedstawienia, Katarzyna Szyngiera. - Z jednej strony to historia niemieckiej pary, która się po tej wojnie ostała. W trakcie wojny oddali chore dziecko za radio. Z drugiej strony to historia świetlicowych, którzy z kolei ukrywali żydowskie dziecko, które po wojnie z nimi zostało - opowiada reżyserka.

"Home section" Janusza Głowackiego w Teatrze Kameralnym [PREMIERA]

fot. [Teatr Kameralny w Szczecinie]
fot. [Teatr Kameralny w Szczecinie]
Twórcy Teatru Kameralnego zapraszają w marcu na premierę sztuki Janusza Głowackiego "Home section". Reżyser przedstawienia pragnie przedstawić publiczności cenną dla dramaturgii polskiej twórczość Janusza Głowackiego. Trafną krytyką cech narodowych, Głowacki dorównuje chyba nawet samemu Mickiewiczowi, a ironia i absurd to chyba te, które tak nam się podobają u Gombrowicza. Autor zadaje nam wszystkim dość ważne pytanie: Czy to właśnie "Home Section", ta przerysowana karykatura jest "marzeniem amerykańskim", o którym warto jest myśleć w kategoriach ziemi obiecanej, czy też krajem gdzie panuje pieniądz, znieczulica, czy degradacja uczuć wyższych, takich jak szacunek do drugiej osoby w obliczu śmierci, czy też podmiotowa miłość do kobiety?
Występują: Adriana Góralska, Michał Janicki, Wiesław Orłowski.

Teatru Abanoia z premierowym spektaklem "FreeDoom" [RELACJA]

fot. [Teatr Abanoia na FB]
fot. [Teatr Abanoia na FB]
Najnowsza premiera szczecińskiego Teatru Abanoia nosi tytuł "FreeDoom". Spektakl to dwie równolegle ciągnące się opowieści. Jedna to historia dwojga ludzi po 30-tce, którzy nie potrafią opowiedzieć o swoich uczuciach otwarcie i wolą siebie wzajemnie zniszczyć niż poczuć odrzucenie. Druga to historia w wirtualnej przestrzeni, gdzie efemeryczny byt, stworzony przez człowieka na jego lepszy obraz i jego pozorne niepodobieństwo ma pomóc zrozumieć prawdziwych ludzi. Ale stworzony przez człowieka nazbyt przypomina jego samego. To opowieść o nas samych, samotnych w pośpiechu codzienności, gdzie anonimowy internet ma zastąpić kontakty rzeczywiste. Na czterech krzesełkach, przy małym świetle cztery aktorki wygłaszają tekst. Są jak aktorki w słuchowisku, gdzie słowo ma zbudować cały świat. Małgorzata Frymus rozmawia z autorem sztuki i reżyserem spektaklu.

"Mikrokosmos" w reżyserii Dworakowskiego na deskach Współczesnego [POSŁUCHAJ]

[www.pantomima.wroc.pl]
[www.pantomima.wroc.pl]
Wrocławski Teatr Pantomimy w ubiegłym roku obchodził 60-lecie działalności. Tę znaną w świecie scenę powołał do życia w 1956 roku jeden z najważniejszych artystów światowego teatru ruchu XX wieku Henryk Tomaszewski. Dziś spadkobiercy szkoły Tomaszewskiego proponują kolejne spektakle, jeden z nich zobaczymy wieczorem na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie - "Mikrokosmos" w reż. Konrada Dworakowskiego, spektakl zainspirowany bajką "Calineczka" Hansa Christiana Andersena. Z aktorkami Moniką Rostecką i Anną Dziewą oraz dyrektorem teatru, też aktorem, Zbigniewem Szymczykiem rozmawiała Marzena Szóstak.

Kiedy zakwitnie margerytka - na deskach Teatru Lalek Pleciuga [POSŁUCHAJ]

fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
Urzekająca opowieść dla młodszych dzieci o sile i znaczeniu przyjaźni. Co się wydarzy, gdy małe kaczątka wraz z mamą wyruszą na poszukiwanie pierwszych margerytek? W piękny letni dzień dwa małe kaczątka wybierają się wraz z mamą na polanę, by zobaczyć, jak rozkwita margerytka. Po drodze spotykają zaspanego niedźwiadka, tchórzliwego zająca i marzącego o podziwie osiołka. Świeżo zawiązanej przyjaźni i wspólnej wyprawie na polanę zagraża podstępny lis, który pragnie schwytać kaczątka... Ta prosta i urokliwa historia w piękny sposób wprowadzi młodsze dzieci w świat wartości. Co będzie silniejsze: lenistwo, strach i chęć zdobycia podziwu – czy przyjaźń?
Z reżyserem Dariuszem Kamińskim rozmawia Małgorzata Frymus. Premiera 4 marca.

Prapremiera sztuki Ingi Iwasiów - "Dziecko" [POSŁUCHAJ]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Już za tydzień, 6 stycznia na scenie Malarni odbędzie się prapremiera sztuki Ingi Iwasiów "Dziecko". Spektakl opowiada o parze, która stara się o dziecko. Kiedy naturalne metody zawodzą, szukają pomocy w poradniach. Do intymnego świata dwojga ludzi wkraczają "zastępcze macice" - instytucje i ich pracownicy… Sztukę pełną humoru oraz wyrazistych postaci reżyseruje Martyna Łyko. Małgorzacie Frymus udało się obejrzeć fragment próby przygotowywanej sztuki oraz porozmawiać z reżyserką i autorką dramatu.

REŻYSERIA
Martyna Łyko

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY
Mikołaj Małek

CHOREOGRAFIA
Tobiasz Sebastian Berg

MUZYKA
David Kollar

"Mieszczanie" Gorkiego w Teatrze Polskim [PREMIERA]

fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
Maksym Gorki - uważany za ojca socrealizmu radzieckiego - swój dramat napisał na początku XX wieku, na wiele lat przed rewolucją październikową. Już wtedy dostrzegał opresyjność mieszczańskich konwenansów, wrogość rodzinnych relacji i egocentryczność pojedynczych jednostek społecznych. Miejscem dramatu "Mieszczanie" jest dom, w którym apodyktyczny ojciec w imię rodzicielskiej miłości wszystkich zniewala. Nie ma w nim miejsca na czułość i opiekuńczość, jest za to przestrzenią władzy i upokorzenia. Na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie odbyła się premiera sztuki Maksyma Gorkiego "Mieszczanie", w reżyserii Antona Malikova, w opracowaniu dramaturgicznym Michała Pabiana.

Obsada:
Elżbieta Donimirska, Adam Zych, Sylwia Różycka, Piotr Bumaj, Marta Uszko, Jakub Sokołowski, Sławomir Kołakowski, Olga Adamska, Katarzyna Sadowska, Krzysztof Bauman, Lidia Jeziorska, Dariusz Majchrzak.

Niesamowici bracia Limbourg w Teatrze "Piwnica przy Krypcie" [PRAPREMIERA]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
"Niesamowici bracia Limbourg" to najnowsza premiera w Piwnicy przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tekst - jednego z najciekawszych polskich dramaturgów - Beniamina Marii Bukowskiego to historia urodzonych w średniowieczu, a działający we Francji braci Pola, Hennequina i Hermana de Limbourg. Przeszli do historii jako iluminatorzy "Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry", czyli modlitewnika z przepięknymi miniaturami. Ich dzieła charakteryzowały się wyrafinowaną linią i kolorem, intensywnymi barwami, wysmukłymi proporcjami postaci. Sztuka zaczyna się w dniu przybycia braci na dwór wymagającego pana.

Reżyseria: Daniel Jacewicz
Scenografia: Michał Banasik
Kostiumy: Sylwia Kazimierowska
Występują: Magdalena Wranii-Stachowska, Rafał Hajdukiewicz, Maciej Sikorski, Adam Kuzycz-Berezowski

"Disco Macabre" Piotra Rowickiego w Teatrze Lalek Pleciuga [PRAPREMIERA]

fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
Disco polo jest dobre na wszystko! Na wesele, na jubileusz, na imprezę integracyjną... na stypę? Czemu nie! Zespół ONE TAKT zagra discopolowe rytmy w każdej sytuacji. Nawet gdy stanie przed ponurym DJ-em Charonem i jego mrocznym chórkiem The Cerbers. Chociaż wtedy mogą się zacząć problemy... Zaraz, zaraz, hardrockowa "Jesteś szalona"? "Czarne oczy" i death metal? "Ona tańczy dla mnie" w wersji reggae? Czy ONE TAKT poradzi sobie z takim wyzwaniem i zdoła przebłagać podziemnych bogów, którzy najwidoczniej mają nieco odmienny muzyczny gust? "Disco macabre" to prześmiewcza, pełna nieczęstochowskiego humoru i bezlitośnie kpiąca ze współczesnego świata opowieść o discopolowym tańcu ze śmiercią. To także spotkanie z najbardziej pogardzanym gatunkiem muzycznym w najbardziej zaskakujących aranżacjach. Odważ się! Wsiądź z nami do łódki i zaśpiewaj "Białego misia" na środku Styksu!
Prapremiera: 4 listopada 2016.

"Ślub" Gombrowicza na deskach Teatru Współczesnego [PREMIERA]

fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
Na scenie Teatru Współczesnego odbyła się premiera "Ślubu" Witolda Gombrowicza.
Henryk chce - we śnie - poślubić Manię, która z niewinnej narzeczonej zmieniła się w sługę do wszystkiego. Aby uzyskać społeczne potwierdzenie upragnionego związku wielbi własnego ojca i czyni go królem. Potem jednak strąca go z tronu i ogłasza tyranem...
"Ślub" to jeden z najważniejszych utworów dla polskiego teatru, groteskowy i tragikomiczny obraz Polski i Polaków. Spektakl przygotowany w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu wyreżyserowała Anna Augustynowicz.
1234567

FOTOGALERIA

Witkacy-ojciec i Starowieyski... Nowe obrazy w Muzeum Narodowym [POSŁUCHAJ]
"Emanacje" Artura Trojanowskiego. Wystawa w filharmonii [POSŁUCHAJ]
"Gryfy w Szczecinie" quasi-przewodnik Szymona Jeża [POSŁUCHAJ]
Bez rewolucji w TRAFO? Rozmowa ze Stanisławem Rukszą [POSŁUCHAJ]
Brygia Helbig - "Inna od siebie" [POSŁUCHAJ]
Marcin Mamoń - "Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy" [POSŁUCHAJ]
Wesołego Alleluja!
Filip Łobodziński o twórczości Boba Dylana [ROZMOWA NA ŚWIĘTA]
Misterium Pasyjne w kościele seminaryjnym [POSŁUCHAJ]
Najnowszy "eleWator" poświęcony życiu i twórczości Chlebnikowa [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".