Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Tadeusz Szubka w Radiu Szczecin, fot. Konrad Wojtyła
Prof. Tadeusz Szubka w Radiu Szczecin, fot. Konrad Wojtyła
"Rzecz jasna język może kształtować i deformować nasze poznanie, chociaż musimy być ostrożni w opisie konkretnych przypadków, aby bezwiednie nie zakładać, że z jednej strony mamy gotowe, wyraziste treści poznawcze, a z drugiej – kategorie języka, w które chcemy je wtłoczyć. Korzenie deformacji są zazwyczaj dwojakie. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z wpływu języka na to, co i jak poznajemy, oraz nie dostrzegamy jego ograniczeń" - mówi na łamach magazynu Filozofuj! - prof. Tadeusz Szubka. Periodyk popularyzujący filozofię obchodzi właśnie 4. urodziny, a szczeciński uczony wchodzi w skład jego rady naukowej. Hasło przewodnie piątego numeru brzmiało: "Jak działa język?", ale Konrad Wojtyła rozmawia z prof. Szubką nie tylko o języku, ale również o metafizyce, teologii literatury, granicach (samo)poznania, interdyscyplinarności nauk, a nawet Ustawie 2.0.
Tadeusz Szubka – Profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, a także członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Prowadził badania w wielu uznanych instytucjach w Europie, USA i Australii. Szubka jest też dożywotnim członkiem Clare Hall Cambridge, który wchodzi w skład University of Cambridge. Interesuje się filozofią analityczną, pragmatyzmem, metafizyką, filozofią języka i umysłu, epistemologią oraz metodologią filozofii.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły z prof. Tadeuszem Szubką
 

Zobacz także

2023-10-29, godz. 17:00 Weź malucha na RANIUTTO. Warsztaty w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Warsztaty RANIUTTO stały się wręcz kultową aktywnością sobotnich poranków organizowanych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zajęcia… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Evergreeny z zespołem Swing Lovers [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Stefanii Górskiej i Zuli Pogorzelskiej, a także standardy jazzowe z lat 20., 30. i 40. XX wieku zabrzmiały w sobotę… » więcej 2023-10-23, godz. 00:36 "Podróż dookoła siebie" na inauguracji Szczecin Film Festivalu [RELACJA] "Podróż dookoła siebie" to ciepły, niosący uśmiech i dobrą energię film o Ryszardzie Leoszewskim - muzyku, liderze zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz… » więcej 2023-10-23, godz. 01:53 Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych [POSŁUCHAJ] Jagiellońska 93 - to nowy, ważny adres. Tam właśnie powstało Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej 2023-10-22, godz. 15:55 Profesor Mariusz Kwiecień na polsko-niemieckim Mistrzowskim Kursie Wokalnym [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dzięki współpracy niemieckiego Stowarzyszenia Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. i Akademii Sztuki w Szczecinie, zorganizowano w Ueckermünde i Szczecinie… » więcej 2023-10-22, godz. 15:50 5. Festiwal non fiction. OKOlice Literatury [ROZMOWA] "Transformacja", "granice i pogranicza", "rzeczy i ludzie" oraz "marginesy". W tym roku czas na "reportaż". Za każdym razem Festiwal Non Fiction. OKOlice literatury… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022 Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Spichlerz Gropiusa w Jankowie. We wsi Jankowo na Pomorzu, niedaleko Drawska Pomorskiego, zobaczyć można realizacje Waltera Gropiusa - wybitnego architekta i założyciela Bauhausu. Oryginalny… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Paweł Maślona twórca "KOSa" spotkał się ze studentami Akademii Sztuki. [ROZMOWA] Kierunek Film Eksperymentalny Akademii Sztuki w Szczecinie zaprosił w minionym tygodniu na otwarty MASTERCLASS oraz na WARSZTATY dla studentów Filmu Eksperymentalnego… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Joanna Sarapata w Willi Lentza {ROZMOWA I ZDJĘCIA] W Willi Lentza można oglądać wystawę prac Joanny Sarapaty . Ekspozycja zatytułowana jest "W świetle emocji" i pokazuje kilkanaście obrazów artystki opowiadających… » więcej
23456