Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Penderecki. Fot. [Z rodzinnego archiwum Kompozytora]
Krzysztof Penderecki. Fot. [Z rodzinnego archiwum Kompozytora]
Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych Muzyków współczesnego Świata, kompozytor i dyrygent, Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury zmarł dziś w Krakowie. Doctor Honoris Causa, m.in. uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Yale, w Pittsburghu, Rochester, Bordeaux, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Buenos Aires, Lucernie, ale i Muzycznego w Warszawie, krakowskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej. Maestro był pierwszym dyrygentem gościnnym Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku, a od roku 2000 pełnił tę funkcję w China Philharmonic Orchestra.

Krzysztof Penderecki ukończył w 1958 roku Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza, a po 14 latach, został Rektorem swojej Alma Mater.

Jego domeną była nie tylko muzyka. Jedną z wielu pasji była także dendrologia. Specjalizował się w sadzeniu drzew i labiryntów. Jeden z nich ma cztery tysiące metrów kwadratowych i powstał w miejscu przeznaczonym dla artystów.

Z myślą o przyszłych pokoleniach twórców, stworzył dla nich, zakochanych w muzyce, przyrodzie oraz pięknie, miejsce niezwykłe. Idea Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, bo tu jest to miejsce, odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej, założonej przez Braci Polskich na przełomie XVI i XVII wieku. Zniszczony dwór, w którym przez lata mieszkał i malował również Jacek Malczewski, odrestaurował Profesor Krzysztof Penderecki. Dzięki tej heroicznej pracy, po latach do Lusławic ponownie przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata, by tu, jak to bywało za czasów Braci Polskich, uczyć się "sztuki prowadzenia dysput, a w dziedzinie muzyki, wspólnego śpiewania psalmów i pieśni…".

Dorota Zamolska wielokrotnie spotykała się z Maestro m.in. w Lusławicach, ale ostatnią rozmowę przeprowadziła z Nim 14 grudnia 2018 roku po koncercie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, podczas którego zabrzmiało monumentalne dzieło Mistrza Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”.
Posłuchaj fragmentu archiwalnej rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Pendereckim
 

Zobacz także

2024-04-14, godz. 17:00 Kontrapunkt już za chwilę. 7. Aktów Milosierdzia. [ROZMOWA] Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 12. International Lutosławski Youth Orchestra. Zgłoś się do 30 kwietnia 2024 | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, … International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Pierwsza edycja Szczecin Master Class dla kontrabasistów za nami [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin Master Class. Pomysłodawcą warsztatów… » więcej 2024-04-15, godz. 23:23 Szczecin Classic - zmysłowa majówka muzyczna [ROZMOWA] Ten festiwal wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski, a nawet Europy. Jest znakomitą propozycją na czas „wielkiej majówki”… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 781 rocznica nadania Szczecinowi praw miejskich. [ROZMOWA] Muzeum Narodowe w Szczecinie co roku 3 kwietnia w kolejna rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich przypominało, pokazywało zabytki związane z aktem lokacyjnym… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 proMODERN zwieńczył Rezydenturę w Filharmonii w Szczecinie Sonetami Shakespeare’a [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Miałem ogromną przyjemność pracować z proMODERN. Są porywającą, wszechstronną i prawdziwie profesjonalną grupą wykształconych śpiewaków-solistów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą Jackowi Nieżychowskiemu. [REL… Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. Nieżychowski… » więcej
12345