Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zabrzmiał między innymi utwór Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. Dzieło wykonali światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Michał Dobrzyński urodzony w Szczecinie w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 – studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja. Studiował także we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrei Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej pod kierunkiem takich twórców, jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horaţiu Rădulescu, David Dramm, Fabián Panisello, Hugues Doufort.

Muzyk należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach takich jak, między innymi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncerty Koła Młodych, Festiwal Prawykonań w Katowicach – Polska Muzyka Najnowsza, Międzynarodowy Festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sopot Classic”, Międzynarodowy Festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Compositori a confronto we Włoszech oraz na licznych koncertach w Polsce i zagranicą (Austria, Chiny, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja i Włochy).

Michał Dobrzyński jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę kompozycji na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.

Po światowej prapremierze Jego cyklu trzech pieśni Było kiedyś morze szkliste, z artystą rozmawiała Dorota Zamolska. Spotkanie zamyka końcowy fragment utworu Michała Dobrzyńskiego De Profundis (2010) na chór mieszany i orkiestrę smyczkową wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Dzieło zostało zarejestrowane na płycie twórcy Expression wydanej przez firmę fonograficzną DUX (0772).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Michałem Dobrzyńskim
 

Zobacz także

2022-06-19, godz. 23:10 Po raz 20. na Zamku Książąt Pomorskich Noc Kupały [RELACJA] Noc Kupały zwana przez chrześcijan Nocą Świętojańską (od świętego Jana) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone… » więcej 2022-06-19, godz. 21:08 Rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim [ROZMOWA] W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, aktywne w Kamieniu Pomorskim Towarzystwo Muzyczne organizowało spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2022-06-20, godz. 00:54 60 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie [RELACJA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec… » więcej 2022-06-20, godz. 00:23 Bizarny Szczecin [ROZMOWA] "Hej! Witamy Wszystkich! To, co chcielibyśmy zaproponować, to literackie wyzwanie pod tajemniczym tytułem Bizarny Szczecin. A czym owo wyzwanie jest? Ni mniej… » więcej 2022-06-20, godz. 12:40 Marek Łuczak i jego książka o szczecińskich cmentarzach Marek Łuczak - komisarz policji, doktor historii, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autor książek o historii Szczecina i zabytkach od czasu do czasu… » więcej 2022-06-16, godz. 23:13 Rozpoczyna się 57. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy festiwal chóralny w Polsce, odbywający się nieprzerwanie od 1966 roku. Na 57. edycję tego międzynarodowego wydarzenia… » więcej 2022-06-12, godz. 23:16 Nowy audiobook "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień" [ROZMOWA TYGODNIA] Od 6 czerwca prezentujemy w Radiu Szczecin nowy audiobook. Jego bohaterką jest Helena Majdaniec - szczecinianka, gwiazda piosenki ery bigbitu. "Rudy rydz", "Zakochani… » więcej 2022-06-12, godz. 23:40 W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury [RELACJA] W miniony poniedziałek w Teatrze Kana odbyło się spotkanie pod hasłem „W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury". Tytuł… » więcej 2022-06-13, godz. 00:01 Przewodniki nagrodzone [ROZMOWA] „Fikamy po Szczecinie. Trasa Mewy” - obrazkowa historia miasta wyróżnina w ogólnopolskim konkursie. Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz… » więcej 2022-06-13, godz. 00:43 Chór Akademii Morskiej z nagrodami [ROZMOWA] Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch po raz kolejny zdobył najwyższe laury. Tym razem główną nagrodę - Grand Prix… » więcej
5556575859