Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Profesor Andrzej Chorosiński gra na organach Barnima Grüneberga w Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, 12 czerwca 2022. Fot. Jan Olczak
Profesor Andrzej Chorosiński gra na organach Barnima Grüneberga w Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, 12 czerwca 2022. Fot. Jan Olczak
Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zadedykował Papieżowi Janowi Pawłowi II w 35. rocznicę Jego wizyty w Szczecinie. Na zabytkowych organach Barnima Grüneberga wpisanych w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego zagrał w niedzielę, 12 czerwca 2022 roku, światowej sławy organista prof. Andrzej Chorosiński.

Artysta koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Występował w najbardziej prestiżowych miejscach takich jak, między innymi Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku i Adelaide Town Hall.

Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Zrealizował też 20 płyt dla renomowanych firm fonograficznych takich jak, m.in.: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Elektrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego album nagrany w Bazylice w Licheniu otrzymał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1987-93 pełnił funkcję prorektora, a w latach 1993-99 – rektora. Od 1991 roku uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 jest również wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 2008 sprawuje też obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej. W latach 1993-2000 był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM). W latach 1997-99 przewodniczył konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Ponadto prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Australii, Finlandii, Izraelu, Japonii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Szwecji.

Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech, Polsce i na Litwie. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku i Św. Lipce. Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Bazylika w Licheniu i Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie), Japonii, Kanadzie oraz Niemczech. Od 1997 do 2002 sprawował także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Andrzej Chorosiński został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”. W 2008 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Korei Południowej.

Przed szczecińskim wydarzeniem z cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, które współfinansuje Gmina Miasto Szczecin, z prof. Andrzejem Chorosińskim – organistą, kompozytorem i pedagogiem rozmawiała Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Andrzejem Chorosińskim
 

Zobacz także

2022-07-03, godz. 22:02 Wojciech Siudmak w Willi Lentza [ROZMOWA] 33 rysunki Wojciecha Siudmaka inspirowane nokturnami Chopina można oglądać w szczecińskiej Willi Lentza. Wernisaż poprzedził mini koncert zagrany na jedynym… » więcej 2022-07-03, godz. 22:22 41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem [RELACJA, GALERIA] Pierwsze Pyrzyckie Spotkania z Folklorem odbyły się w 1980 roku. Była to jednodniowa impreza, w której udział wzięło zaledwie 8 zespołów ludowych z Ziemi… » więcej 2022-07-03, godz. 23:21 Już po raz piąty Świnoujście przeobraża się w WAKACYJNE MIASTO KOBIET [POSŁUCHAJ] Od 4 do 7 lipca 2022 roku na świnoujścianki oraz gościnie kurortu czeka nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała okazja do nauki. Bogata oferta warsztatowa… » więcej 2022-07-03, godz. 21:55 MUCHY w ogrodzie Willi Lentza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Zespół MUCHY – jedna z najbardziej wpływowych polskich formacji gitarowych XXI wieku z ogromnym doświadczeniem na klubowych i festiwalowych scenach, wystąpiła… » więcej 2022-06-27, godz. 00:13 Małgorzata Walewska gwiazdą Galii Jubileuszowej Opery na Zamku [ROZMOWA] Opera na Zamku świętuje swoje 65 urodziny. Gościem specjalnym Jubileuszowej Gali Operowej była wybitna artystka światowego formatu Małgorzata Walewska. Małgorzata… » więcej 2022-06-26, godz. 23:02 Katarzyna Dondalska wyróżniona Zachodniopomorskim Noblem [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W Operze na Zamku w Szczecinie, podczas dwudziestej drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”, wręczono te cenne nagrody dwudziestu trzem najwybitniejszym… » więcej 2022-06-26, godz. 23:50 "Szczeciński fotograf. Witold Chromiński" [RELACJA] Witold Chromiński, jeden z najznakomitszych artystów fotografików powojennego Szczecina zmarł pod koniec lat 70-tych i pozostawił po sobie wiele znakomitych… » więcej 2022-06-26, godz. 23:32 Festiwal "Sacrum Non Profanum" wkroczył w wiek dojrzały [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum" wkroczył w wiek dojrzały. Wczorajsza inauguracja w Willi Lentza odbyła się po raz 18-ty. Publiczność… » więcej 2022-06-19, godz. 23:56 Music West Fest wystartował [RELACJA] Rozpoczął się Letni Festiwal Baltic Neopolis Orchestra - Music West Fest. Będzie się odbywał w najróżniejszych miejscowościach Pomorza Zachodniego, aż… » więcej 2022-06-19, godz. 23:10 Po raz 20. na Zamku Książąt Pomorskich Noc Kupały [RELACJA] Noc Kupały zwana przez chrześcijan Nocą Świętojańską (od świętego Jana) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone… » więcej
5455565758