Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
W Operze na Zamku w Szczecinie, podczas dwudziestej drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”, wręczono te cenne nagrody dwudziestu trzem najwybitniejszym naukowcom naszego województwa. Wyróżnionych w ośmiu kategoriach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i morzu wytypowała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki na podstawie prac stworzonych w Polsce, których wyniki opublikowano w cenionych na świecie czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, bądź wdrożonych patentów.

Warto podkreślić, że Przewodniczącym Kapituły jest prof. Aleksander Wolszczan, uznany za pierwszego odkrywcę układu planetarnego poza Układem Słonecznym. Popularne na świecie czasopismo „Astronomy”, umieściło Profesora na liście 25 największych odkrywców wszech czasów – obok Newtona, Kopernika i Galileusza.

Sekretarzem Kapituły Klubu Liderów Nauki jest prof. Jan Lubiński z Pomorskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, doktor honoris causa dwóch uczelni – Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nazwisko Profesora umieszczono w najświeższym zestawieniu Top Medicine Scientist, wśród najwybitniejszych medyków świata na liście rankingowej Stanford University.

Członkami Kapituły są natomiast: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak z Politechniki Koszalińskiej, który jest doktorem honoris causa Politechnik Poznańskiej i Koszalińskiej, prof. Piotr Masojć oraz prof. Antoni Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i prof. Waldemar Tarczyński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

I ta Kapituła Zachodniopomorskiego Nobla, w kategorii nauk artystycznych przyznała nagrodę prof. dr hab. Katarzynie Dondalskiej, która prowadzi klasę śpiewu w Katedrze Wokalistyki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Katarzyna Dondalska rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 5 lat. Podtrzymując rodzinną tradycję grała na skrzypcach. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się z czasem i zaowocowało rozpoczęciem nauki pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej. Po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim, K. Dondalska kontynuowała je w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg, gdzie uzyskała dyplom w klasie skrzypiec i na wydziale wokalnym.

Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival i Koloratur-Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu.

Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie" oraz Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju", Zerbinetta w „Ariadnie na Naxos”, Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” i tytułowa partia w operze „Słowik" I. Strawińskiego czy W. Braunfelsa. Kreowała je na scenach operowych, m.in.: Grand Opera Houston, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim i Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Katarzyna Dondalska została wyróżniona nagrodą „Ikony Warmii i Mazur 2018” przez Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Brała też udział w nagraniu płyt w wydawnictwie Acte Préalable.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Dondalską
 

Zobacz także

2022-07-31, godz. 21:41 Scenografia "Kaspara Hausera" na World Stage Design [POSŁUCHAJ] World Stage Design to międzynarodowa wystawa prezentująca wizualną stronę sztuk performatywnych. W tym roku organizatorzy postanowili dodatkowo utworzyć sekcję… » więcej 2022-07-31, godz. 21:46 16. Dąbskie Wieczory Filmowe przechodzą do historii [POSŁUCHAJ] Kończą się dziś 16. Dąbskie Wieczory Filmowe. Od ubiegłej niedzieli (24 lipca), w Kinie Delta, publiczność mogła oglądać najnowsze kino polskie z udziałem… » więcej 2022-07-25, godz. 17:04 Stanisław Soyka | „Zadebiutowałem 44 lata temu...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dwugodzinny koncert Stanisława Soyki w Szczecinie, licznie zgromadzona publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. W piątek, 22 lipca 2022 roku artysta przypomniał… » więcej 2022-07-24, godz. 14:11 "Carnegie Hall", czyli Różanek w nowej odsłonie [ROZMOWA] Olek Różanek - wokalista, autor tekstów, znany z takich zespołów jak Feng Szuja, Chorzy czy Nordyk. Jest również aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie i… » więcej 2022-07-24, godz. 14:24 "Nowa Herstoria" - debiut UGORNEJ [ROZMOWA] "Nowa Herstoria" to opowieść o kobiecości, która rodzi się w procesie głębokich przemian… Na debiutancką płytę UGORNEJ składa się kilka nurtów muzycznych… » więcej 2022-07-24, godz. 14:35 Wystawa plenerowa "Historia w kopercie" [POSŁUCHAJ] Wciąż w zakamarkach naszych domów kryją się pamiątki będące świadectwem minionych czasów. Do takich należy korespondencja, którą mieszkańcy naszego… » więcej 2022-07-17, godz. 14:14 "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" z z akcentem szczecińskim [POSŁUCHAJ] Ciało, kosmos, metafizyka i ruch to tylko niektóre z tematów podejmowanych przez prekursora sztuki nowoczesnej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na wystawie… » więcej 2022-07-19, godz. 09:49 Z kortów tenisowych do „Sorrento” | Wspomnijmy Festiwale Młodych Talentów w Szczecinie z 1962 i 1963 roku [POSŁUCHAJ… W 1962 i 1963 roku z inicjatywy Jacka Nieżychowskiego pracującego wówczas w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Imprez Artystycznych w Szczecinie zorganizowano… » więcej 2022-07-17, godz. 14:18 Spotkanie z Radosławem Piwowarskim [ROZMOWA] Radosław Piwowarski laureatem Lauru Cisowego na 25. "Lecie z Muzami" w Nowogardzie. Podczas piątkowej (15 lipca 2022 roku) uroczystej gali reżyser filmowy znany… » więcej 2022-07-17, godz. 15:37 Owacje na stojąco dla artystów 15. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie [ROZMOWA] Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy… » więcej
5556575859