Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksandra Świgut – pianistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii m. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Zoi Tsokanau. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksandra Świgut – pianistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii m. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Zoi Tsokanau. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Znana melomanom z wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i zagranicą. Również z występów solistycznych i kameralnych. Jest artystką wszechstronną, której dorobku nie da się zamknąć w jednym nurcie wykonawczym.

Aleksandra Świgut karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem. Jest cenionym pedagogiem – doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem jej działalności koncertowej.

Wystąpiła w piątek, 20 stycznia 2023 roku z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Zoi Tsokanau – pierwsza grecka dyrygentka w historii, której powierzono prowadzenie najważniejszej, 120-osobowej orkiestry w tym kraju – Thessaloniki State Symphony. Jest głównym jej dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym. Pod jej batutą zabrzmiał w Szczecinie przejmujący utwór „D'un soir triste” (O smutnym wieczorze) napisany przez niezwykłą Lili Boulanger na krótko przed jej śmiercią. Dzieło było swoistym pożegnaniem ze światem młodej, bo zaledwie 25-letniej kompozytorki.

Tsokanau dyrygowała również dwiema suitami orkiestrowymi Maurice’a Ravela – słynną nr 2 z baletu „Dafnis i Chloe” oraz „Moja matka gęś” (Ma mère l'Oye). Z wyczuciem stylu poprowadziła symfoników w dziełach wyróżniających się techniczną perfekcją oraz fantazyjną wyobraźnią francuskiego impresjonisty.

Punktem kulminacyjnym wieczoru był jednak występ Aleksandry Świgut. Artystka przejmująco przedstawiła rzadziej wykonywany przez pianistów Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Równie niezwykle zakończyła spotkanie z publicznością zagraną na bis miniaturą „Marzenie miłosne” Franciszka Liszta.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrą Świgut
 

Zobacz także

2023-04-23, godz. 17:00 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim [ROZMOWA] 80 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Z wizytą w ArtGalle Galerii Sztuki Współczesnej [ROZMOWA] Jolanta Szczepańska - Andrzejewska na rynku sztuki funkcjonuje od wielu lat. Promuje dobrą sztukę, a wśród artystów, z którymi współpracuje znaleźć… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Światowa prapremiera orkiestracji Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Jola Szczepaniak i Andrzej Jagodziński wystąpią w cyklu „Jazz w Willi” [ROZMOWA] Andrzej Jagodziński – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni, już w okresie studiów współpracował jako waltornista… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. Rarytas na rynku muzycznym [POSŁUCHAJ] Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadziła do serwisów streamingowych wszystkie piosenki z dwupłytowego albumu NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. W sklepach… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 ALEBRIJES! ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce. [ROZMOWA] Alebrijes to meksykańskie rzeźby ludowe przedstawiające fantastyczne zwierzęta i stworzenia. Za ich twórcę uważa się Pedro Linaresa Lópeza (1906–1992)… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Minęła 20-ta rocznica śmierci Prof. Jana Szyrockiego. Dyrygenta Wspomina Szymona Wyrzykowski oraz Halina Miłoszewska… Profesor Jan Szyrocki już w listopadzie 1952 roku, będąc studentem, założył Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej (CHAPS), który prowadził jako… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Szczecin Classic już wkrótce. Start 26.04.2023 w Studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.[ROZMOWA] Szczecin Classic, wiosenny festiwal muzyki klasycznej w tym roku zabrzmi po raz piąty! Wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina. Jest znakomitą… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Grzegorz Handke założył Szczeciński Chór Katedralny w Bazylice pw. św. Jakuba [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Chóry katedralne, z których najstarsze szczycą się ponad 800-letnią tradycją, śpiewem wspierają wiernych w pełniejszym przeżywaniu mszy świętych. … » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta dla profesora Jana Szyrockiego. [ROZMOWA] W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał mistrza chóralistyki, wybitnego pedagoga i wielkiego człowieka - profesora Jana Szyrockiego. Podczas mszy pogrzebowej… » więcej
34567