Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy z Białorusi w święta Bożego Narodzenia duchowo łączą się z Ojczyzną. Dla naszych rodaków zza wschodniej granicy święta - podobnie jak w Polsce - kojarzone są z pasterką, stołem wigilijnym i spotkaniami rodzinnymi.
Renata Dziemiańczuk - wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze - powiedziała Polskiemu Radiu, że Boże Narodzenie zawsze spędza w gronie rodzinnym. Zaznaczyła, że dla niej święta mają swoją symbolikę.

- Zapach siana, światło świecy i modlitwa. Na stole wigilijnym: karp, śledzie, pierożki z grzybami i kapustą, owoce i kisiel owsiany. To jest takie rodzinne święto. Ja nigdy na Wigilię jeszcze nie wyjeżdżałam i mam nadzieję, że zawsze będę w domu - dodała Renata Dziemiańczuk.

Podobnie tradycji świętowania Bożego Narodzenia przestrzega Alina Makarewicz - prezes oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej z podstołecznego Wołożyna. - Te tradycje świąt polskich trzymamy u siebie. Chcę przekazać najserdeczniejsze życzenia Wesołych Świąt swoim rodakom w Polsce, w Katowicach, wszystkim Polakom Rzeczypospolitej. Bo jesteśmy częścią tego polskiego ludu. Współczesna granica nas trochę dzieli, ale duchem jesteśmy razem - powiedziała Alina Makarewicz.

Polaków na Białorusi przed świętami odwiedzili między innymi wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renata Szczęch czy posłanka PiS Józefina Hrynkiewicz.
Relacja Włodzimierza Paca (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty