Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [museum-peenemuende.de]
fot. [museum-peenemuende.de]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
W dawnej fabryce rakiet V1 i V2 na wyspie Uznam, w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde, można oglądać wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. W piątek wspólnie z polskimi i niemieckimi licealistami obejrzał ją prof. Zbigniew Antoni Kruszewski - żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, emigrant polityczny, profesor politologii w El Paso w Stanach Zjednoczonych.
Fabryka rakiet V1 i V2 na wyspie Uznam działała od 1936 do 1945 roku. Produkowanych tam rakiet używano do bombardowań europejskich miast, ofiarami stały się Paryż, Londyn, Antwerpia i Bruksela. Tylko w Londynie podczas bombardowań zginęło 8 tysięcy ludzi. Alianci długo nie mogli zlokalizować miejsca produkcji morderczych rakiet. Ściśle tajne zakłady zbrojeniowe produkujące V1 i V2 w Peenemünde niedaleko Świnoujścia, udało się namierzyć dopiero w lutym 1943 roku dzięki informacjom uzyskanym od wywiadu Armii Krajowej. Po zdemaskowaniu i zniszczeniu ośrodka przez aliantów, fabrykę i obóz koncentracyjny z więźniami pracującymi przy produkcji broni przeniesiono w głąb Rzeszy do Turyngii, gdzie kontynuowano produkcję. Wśród osób kierujących ośrodkiem w Peenemünde był Wernher von Braun, współtwórca rakiet oraz członek SS i NSDAP. Po II wojnie von Braun trafił do USA. Pracował nad rakietą Saturn V, która umożliwiła Amerykanom lot na księżyc.
Wystawę o Powstaniu Warszawskim można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej
56789