Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Bohdan Boguszewski – dyrygent na scenie Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Fot. Serhiy Horobets
Bohdan Boguszewski – dyrygent na scenie Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Fot. Serhiy Horobets
Bohdan Boguszewski współtworzył z prof. Markiem Jasińskim i dr. Mikołajem Szczęsnym Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". Po śmierci wyżej wymienionych wybitnych muzyków został dyrektorem artystycznym festiwalu. Prowadził koncerty w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych z udziałem takich artystów, jak m.in. Andrzej Chorosiński, Julian Gembalski, Olga Kern, Konstanty Andrzej Kulka, Adam Makowicz, Bartłomiej Nizioł, Piotr Paleczny, Patrycja Piekutowska, Agata Szymczewska i Sławomir Wilk.

Oklaskiwano go m.in. w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, Filharmonii oraz Katedrze Lwowskiej, Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i w siedzibie hamburskich filharmoników. Z Orkiestrą "Academia" nagrał kilka płyt kompaktowych. W roku 2010 zamykał z nią nowojorski Międzynarodowy Rok Chopinowski w Lincoln Center i Carnegie Hall. Dyrygował wówczas utwory Fryderyka Chopina interpretowane przez Olgę Kern, Adama Makowicza i Sławomira Wilka.

W operach bydgoskiej i na Zamku w Szczecinie dyrygował znanymi dziełami, takimi jak m.in. "Straszny Dwór", "Halka", "Flis" i "Verbum Nobile" – S. Moniuszki, "Traviata", "Rigoletto" – G. Verdiego, "Madame Butterfly", "Tosca" i "Cyganeria" – G. Pucciniego.

Za wyjątkowe wydarzenie artystyczne Szczecina z udziałem prof. Bohdana Boguszewskiego uznano inaugurację festiwalu "Sacrum Non Profanum" w roku 2013, kiedy to poprowadził w obecności Krzysztofa Pendereckiego dzieło Maestro "Powiało na mnie morze snów, pieśni zadumy i nostalgii".
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
56789