Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Oliver Schnyder – pianista. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Oliver Schnyder – pianista. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
W 2020 roku świat obchodzi 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Jego dzieła wykonywane są najczęściej w historii. Zatem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie nie może ich zabraknąć.

Gdybyśmy przeanalizowali wszystkie dzieła kompozytora, znaleźlibyśmy dwie tematyki, które mogą być kluczem do zrozumienia jego życia i twórczości. W części utworów Beethoven wyraża bardzo osobiste, proste i płynące z serca uczucia. W dziełach z drugiej grupy, a jest ich zdecydowanie więcej, podejmuje motyw walki.

Życie Beethovena (1770-1827), przypadło na okres wielu zmian. W tych latach dzieje się Wielka Rewolucja Francuska, posadami Europy wstrząsa Napoleon oraz formuje się Święte Przymierze dla przywrócenia starego porządku. Na początku Beethoven myśli o społecznym kontekście swoich dzieł. Z czasem jego walka nabiera także wymiaru osobistego, wewnętrznych zmagań człowieka z rzeczywistością.

Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73, który zabrzmiał w piątek (7.02.2020) w Filharmonii zawiera jedną z najbardziej wirtuozowskich partii solistycznych tego instrumentu w historii. Jednak nie jest ona celem samym w sobie. To środek wyrazu idei bohaterstwa. Tę samą myśl podejmuje Symfonia nr 3 Es-dur „Eroica” op. 55, której wykonanie jak i Koncertu fortepianowego, licznie zgromadzona szczecińska publiczność nagrodziła gorącymi brawami. W częściach dzieła: Allegro, Marsz żałobny, Scherzo i Finał, oddane są emocje bohatera, który chociażby umarł, to pozostawi swoje idee wiecznie żywymi. Początkowo miała nosić tytuł „Napoleon”, ale kompozytor zmienił go na wieść o cesarskiej koronacji Bonapartego.

Solistą wieczoru był Oliver Schnyder, znakomity pianista ze Szwajcarii koncertujący ze słynnymi orkiestrami, m.in. Academy of Saint Martin in the Fields, Baltimore Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra London, Korean Symphony Orchestra i wszystkimi głównymi orkiestrami szwajcarskimi.

W Szczecinie z pianistą zagrała Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Rune Bergmanna.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-01-21, godz. 15:20 Sławomir Wilk zagrał w Willi Lentza wszystkie Preludia z opusu 28. Fryderyka Chopina [ROZMOWA] W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani… » więcej 2024-01-14, godz. 17:21 Lokatorne zmienia adres [POSŁUCHAJ] Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych - od trzech miesięcy działa w kamienicy przy Jagiellońskiej 93. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej 2024-01-14, godz. 23:49 TRAFO przytula, TRAFO ochrania [ROZMOWA] Dwadzieścia lat po akcji "Niech nas zobaczą" Karolina Breguła, artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii ponownie podjęła… » więcej 2024-01-15, godz. 14:28 Odszedł Jacek Bukowski [WSPOMNIENIE] "Z wielkim smutkiem informujemy, że 24 grudnia 2023, w Wigilię, odszedł pan Jacek Bukowski, przez ponad 20 lat związany z Filharmonią w Szczecinie, dla której… » więcej 2024-01-14, godz. 15:55 Cyprian Nocoń. „Solista” w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJ… Autor wielu indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej
1011121314