Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, tworzącej od wielu lat w Paryżu. O wydarzeniu zaplanowanym na niedzielę, 27 marca 2022 roku, rozpisuje się niemal cały świat muzyczny.

Warto więc powiedzieć, że utwór Sikory zestawiony jest z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Obie kompozycje są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami, które niejako wpisały się w trwającą wojnę na Ukrainie.

Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór „Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2” Luigiego Nono.

W swym nowym utworze Sikora sięga między innymi po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy – trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca – chi sei?” – „Moskwo, kim jesteś?”).

Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.

Na temat światowej premiery w Szczecinie Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, z Dorotą Serwą – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą
 

Zobacz także

2022-05-07, godz. 12:09 Krzysztof Wierciński z kolejnym sukcesem | „Fortepian jest dla mnie, jak oddychanie” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCI… Laureat wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Koncertował między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie w Estonii… » więcej 2022-05-11, godz. 13:58 Wkrótce 8. edycja Dni Skandynawskich w Szczecinie [ROZMOWA] W piątek, 13 maja (wbrew obiegowej opinii to zdecydowanie dobra wróżba) ulicami Szczecina przemaszeruje barwny i roztańczony (do dźwięków piosenek grupy… » więcej 2022-05-10, godz. 12:43 Zespół Republika ze Złotym Fryderykiem 2022 w Kategorii Muzyki Rozrywkowej [ROZMOWA] W ubiegłym tygodniu poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce. Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, wieńcząca 28. Fryderyk… » więcej 2022-05-10, godz. 12:46 Janusz Wawrowski | Odnalazłem koncert skrzypcowy Różyckiego i nagrałem go na płycie „Phoenix” [ROZMOWA, ZDJĘ… Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza… » więcej 2022-05-08, godz. 22:42 4. Międzynarodowy Festiwal Szczecin Classic przeszedł do historii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] „Wielki finał na dwie orkiestry” – pod takim tytułem odbył się we wtorek, 3 maja 2022 roku, w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza ostatni… » więcej 2022-05-08, godz. 19:47 "Ina Benita. Dwa życia". Rozmowa z reżyserem Jackiem Papisem [POSŁUCHAJ] "Ina Benita. Dwa życia" - pierwszy film dokumentalny poświęcony przedwojennej gwieździe filmowej, możemy od kilku dni oglądać na platformie VOD. Benita… » więcej 2022-05-08, godz. 20:11 Katarzyna Jezierska "Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku 2021" [POSŁUCHAJ] Katarzyna Jezierska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie została "Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku 2021". Jak czytamy w uzasadnieniu jury: "działa… » więcej 2022-05-08, godz. 21:08 "Sztuka. Komiks szczeciński" Wojciecha Ciesielskiego [ROZMOWA] Opowieść o pięciu szczecińskich artystach w postaci komiksu właśnie ukazała się na rynku. Publikacja ukazała się w wydawnictwie Granda. To unikatowy… » więcej 2022-05-08, godz. 20:03 Nie żyje Zbigniew Witkowski z Teatru Współczesnego [WSPOMNIENIE] Zmarł aktor Zbigniew Witkowski. Artysta miał 87 lat. Witkowski ze Szczecinem związany był od 1965 roku. Przed przyjazdem do naszego miasta występował w… » więcej 2022-05-08, godz. 21:16 Zaproszenie na "Szwajową niedzielę" [POSŁUCHAJ] "Jakiś czas temu (...) dziennikarz Jacek Żakowski spytał filozofa Leszka Kołakowskiego: jak żyć? Kołakowski w sposób prosty i jasny, jak to potrafią tylko… » więcej
6162636465