Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zabrzmiał między innymi utwór Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. Dzieło wykonali światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Michał Dobrzyński urodzony w Szczecinie w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 – studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja. Studiował także we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrei Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej pod kierunkiem takich twórców, jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horaţiu Rădulescu, David Dramm, Fabián Panisello, Hugues Doufort.

Muzyk należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach takich jak, między innymi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncerty Koła Młodych, Festiwal Prawykonań w Katowicach – Polska Muzyka Najnowsza, Międzynarodowy Festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sopot Classic”, Międzynarodowy Festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Compositori a confronto we Włoszech oraz na licznych koncertach w Polsce i zagranicą (Austria, Chiny, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja i Włochy).

Michał Dobrzyński jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę kompozycji na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.

Po światowej prapremierze Jego cyklu trzech pieśni Było kiedyś morze szkliste, z artystą rozmawiała Dorota Zamolska. Spotkanie zamyka końcowy fragment utworu Michała Dobrzyńskiego De Profundis (2010) na chór mieszany i orkiestrę smyczkową wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Dzieło zostało zarejestrowane na płycie twórcy Expression wydanej przez firmę fonograficzną DUX (0772).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Michałem Dobrzyńskim
 

Zobacz także

2022-09-19, godz. 10:47 COMMON TONES zagra w Szczecinie w ramach cyklu „Jazz w Willi” [ROZMOWA] Muzyka jazzowa na dobre rozgościła się w Willi Lentza – najmłodszej Instytucji kultury Szczecina. Od kwietnia koncertują w niej wybitni muzycy, niekoniecznie… » więcej 2022-09-19, godz. 11:05 Odnowiony obraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] "Portret przełożonych szpitala św. Gertrudy w Szczecinie" po kilkumiesięcznych pracach konserwatorskich powrócił na wystawę "Szczecin w czasach szwedzkich… » więcej 2022-09-19, godz. 01:42 OKOlice Literatury - rusza 4 edycja festiwalu literatury non-fiction Od 22-24 września odbędzie się czwarta edycja festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Za każdym razem festiwalowe wydarzenia… » więcej 2022-09-11, godz. 19:59 Dezerter, czyli "1986, co będzie jutro?" po 36 latach [ROZMOWA] Bez zgody Służby Bezpieczeństwa PRL i bez wiedzy cenzury. Tak wyglądała "dzika sesja" zespołu "Dezerter" w studiu firmy Tonpress w 1986 roku. Nagrań - w… » więcej 2022-09-11, godz. 20:25 Rozmowa z Joanną Prykowską z zespołu "Anieli" [POSŁUCHAJ] Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nich w styczniu. Wtedy to premierę miała ich pierwsza piosenka - "Jaśniejąca". Duet "Anieli" tworzą: Joanna Prykowska, kiedyś… » więcej 2022-09-11, godz. 20:31 "Jan Fryderyk - miłośnik luksusu" na Zamku Książąt Pomorskich [POSŁUCHAJ] Do końca października na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można oglądać wystawę plenerową przybliżającą sylwetkę rozmiłowanego… » więcej 2022-09-11, godz. 21:45 "Mistrz i Morze" w Posejdonie [POSŁUCHAJ, GALERIA] W Posejdonie Center - budynku biurowo-handlowym w Szczecinie można oglądać jubileuszową wystawę "Mistrz i Morze". To projekt galerii sztuki ArtGalle realizowany… » więcej 2022-09-11, godz. 20:54 Najnowsze wydawnictwa Szczecińskiego Towarzystwa Kultury [POSŁUCHAJ] "Morska Kronika Szczecina" i "Nasz Stołczyn, Kraśnica i Glinki" - to dwa najnowsze wydawnictwa Szczecińskiego Towarzystwa Kultury. Promocja obu albumów już… » więcej 2022-09-11, godz. 21:09 Co nowego we Współczesnym? Rozmowa z Jakubem Skrzywankiem [POSŁUCHAJ] Od roku Teatr Współczesny w Szczecinie prowadzi artystycznie Jakub Szkrzywanek. Ten jeden z najbardziej cenionych reżyserów teatralnych młodego pokolenia… » więcej 2022-09-11, godz. 23:30 Miłosz Bembinow nowym prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS [ROZMOWA] Miłosz Bembinow został wybrany nowym przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Władze wybrano na cztery najbliższe lata. Jako priorytet nowy… » więcej
5152535455