Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zabrzmiał między innymi utwór Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. Dzieło wykonali światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Michał Dobrzyński urodzony w Szczecinie w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 – studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja. Studiował także we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrei Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej pod kierunkiem takich twórców, jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horaţiu Rădulescu, David Dramm, Fabián Panisello, Hugues Doufort.

Muzyk należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach takich jak, między innymi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncerty Koła Młodych, Festiwal Prawykonań w Katowicach – Polska Muzyka Najnowsza, Międzynarodowy Festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sopot Classic”, Międzynarodowy Festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Compositori a confronto we Włoszech oraz na licznych koncertach w Polsce i zagranicą (Austria, Chiny, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja i Włochy).

Michał Dobrzyński jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę kompozycji na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.

Po światowej prapremierze Jego cyklu trzech pieśni Było kiedyś morze szkliste, z artystą rozmawiała Dorota Zamolska. Spotkanie zamyka końcowy fragment utworu Michała Dobrzyńskiego De Profundis (2010) na chór mieszany i orkiestrę smyczkową wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Dzieło zostało zarejestrowane na płycie twórcy Expression wydanej przez firmę fonograficzną DUX (0772).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Michałem Dobrzyńskim
 

Zobacz także

2022-08-21, godz. 23:35 Nowe gwiazdy w Sorrento [RELACJA] Szmaragdowa, drewniana willa u zbiegu alei Wojska Polskiego i ulicy Mickiewicza w Szczecinie jest nie tylko zabytkiem architektury, ale również miejscem kultowym… » więcej 2022-09-06, godz. 00:03 Marcin Zdunik | „Wiolonczela ma ogromne możliwości wykonawcze i wyrazowe...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Oszałamiająca technika, wirtuozowski wdzięk i podziwu godna różnorodność zainteresowań wyróżniają tego młodego artystę. (...). Praca nad jakością… » więcej 2022-08-22, godz. 01:19 Krzysztof i Jakub Jakowiczowie na 15. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Szczecinie [ROZMOWA] Techniczne umiejętności z wirtuozowskim zacięciem wydobywali z każdego dźwięku pięknie brzmiących skrzypiec. Krzysztof i Jakub Jakowiczowie zadziwiali… » więcej 2022-08-23, godz. 18:16 Organy Grüneberga w Zdrojach mają 160 lat, a nie jak podawano – 120 | Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż… W niedzielę, 21 sierpnia 2022 w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, odbył się kolejny koncert realizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna… » więcej 2022-08-22, godz. 00:37 Lech Majewski i jego "Brigitte Bardot - cudowna" na festiwalu Ińskie Lato Filmowe [WYWIAD] Dziś kończy się 49. Ińskie Lato Filmowe. Widzowie mogli wziąć udział w 100 wydarzeniach: projekcjach filmowych, wystawach, spotkaniach, koncertach i leśnych… » więcej 2022-08-15, godz. 16:24 International Lutosławski Youth Orchestra w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie | To już dziesiąta… W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwają próby unikatowej w świecie International Lutosławski Youth Orchestra. To profesjonalny program… » więcej 2022-08-15, godz. 00:19 "Kryjówki. Architektura przetrwania" - nowa wystawa w Trafo [ROZMOWA] "Kryjówki. Architektura przetrwania" to najnowsza wystawa w Trafostacji Sztuki Szczecin, przygotowana wraz z warszawską Zachętą Sztuki Współczesnej. Wystawa… » więcej 2022-08-15, godz. 00:23 Wadim Brodski na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie | „Powiem szczerze... mam talent” [R… Urodził się w Kijowie. W latach siedemdziesiątych XX wieku, na początku kariery miał trudności z koncertowaniem, ponieważ władze Związku Radzieckiego… » więcej 2022-08-15, godz. 00:45 Magiczne słowo: "Przytul" [ROZMOWA] STANISŁAW CELIŃSKA to znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, ale także zjawiskowa wokalistka. Podczas kameralnego recitalu z towarzyszeniem… » więcej 2022-08-15, godz. 00:57 Rozpoczęło się 49. Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Do przyszłej niedzieli (21 sierpnia) w Ińsku widzowie zobaczą blisko 80 filmów. Będą też mogli wziąć udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, a nawet… » więcej
5354555657