Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
W okresie PRL doszło do przerwania oficjalnej pamięci o odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Jeszcze w 1944 roku, z okazji rocznicy, zorganizowano w Lublinie paradę wojskową, jednak wykorzystano święto do negatywnego przedstawienia "reakcyjnych rządów sanacji". Manipulacji pamięcią dokonywano w różny sposób. Już w 1945 r. zlikwidowano Święto Niepodległości wprowadzając w zamian Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca, w dzień ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego - marionetkowego, powołanego w Moskwie, organu władzy wykonawczej. Na wiele lat obchody 11 listopada zniknęły z przestrzeni publicznej, stopniowo zapominano jego przedwojenne symbole, zastępowane innymi. Centralne obchody odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku władze komunistyczne zorganizowały tylko raz, u schyłku sytemu, w 1988 roku.
Dwudziestolecie międzywojenne, wraz z symbolicznym początkiem 11 listopada, zwłaszcza w pierwszej powojennej dekadzie, próbowano skompromitować, pokazać tylko w czarnych barwach, w najlepszym przypadku - przemilczeć. Pamięć indywidualna, domowe archiwa spełniły funkcję przechowalni niedalekiej przeszłości. Mozolnie budowany jej negatywny opis wywołał efekt odwrotny od zamierzonego: spotęgował tęsknotę za światem, któremu zaczęto przypisywać te wszystkie pozytywne cechy, jakich nie miała PRL. W wielu przekazach przywoływano tylko to, co było pozytywne, trudne tematy międzywojnia pozostawiając na nieokreślone "później". Tak utrwalał się mit.
Chcąc pokazać jak obraz międzywojnia zmieniał się w okresie PRL, Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie zdecydowało się zrobić "wystawę w wystawie". Do większości przestrzeni ekspozycji stałej zostały wprowadzone pamiątki - symbole, które pokazują, jak ewoluowała pamięć o epoce przedwojennej - w rodzinach i w kręgach władzy. Po wystawie Małgorzatę Frymus oprowadza Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-04-29, godz. 01:17 Międzynarodowy Konkurs Formy na Kontrapuncie [POSŁUCHAJ] Ostatnie przestawienie Międzynarodowego Konkursu Formy odbędzie się dziś (28 kwietnia) na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. O 16-tej na… » więcej 2024-04-28, godz. 14:45 Mariusz Lubomski 40 lat na scenie | „Pociągi z Torunia do Szczecina zawsze przyjeżdżały nad ranem...” [ROZMOWA… Jego „Śpiewomalowanie”, „Underground” czy „Psychobójcę” śpiewała przed laty cała Polska. Mariusz Lubomski – artysta malarz i muzyk, zaliczany… » więcej 2024-04-28, godz. 23:09 Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X [ROZMOWA] Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wydał kolejną książkę dotyczącą Gryfitów. Tym razem to Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego z… » więcej 2024-04-28, godz. 16:20 Trio Legend zainaugurowało 6. Festiwal Szczecin Classic [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] (…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego… » więcej 2024-04-22, godz. 16:51 "Błądzić skutecznie". Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko [ROZMOWA] W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią… » więcej 2024-04-22, godz. 18:08 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt rozpoczęty [POSŁUCHAJ] Głośno, kolorowo i radośnie rozpoczął się w piątek (19 kwietnia) wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. Pierwszym elementem festiwalu… » więcej 2024-04-22, godz. 18:58 Wczoraj i dziś. I jutro... [ROZMOWA] "Wczoraj i dziś. Islandzko-polski muzyczny dialog" - projekt pod takim hasłem finalizuje Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Dwa zamówienia kompozytorskie… » więcej 2024-04-21, godz. 15:55 Christian Zacharias z Orkiestrą NFM wykonał w Złocie Filharmonii dzieła Coplanda i Schumanna [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rzadko się zdarza, by wybitny pianista był jednocześnie doskonałym dyrygentem. Christian Zacharias z Niemiec należy do nielicznego grona artystów w wyjątkowy… » więcej 2024-04-21, godz. 15:35 Edu Virtuoso dla młodych dyrygentów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Po pięciu edycjach cyklu Edu Virtuoso, podczas których w ubiegłych latach prezentowali się utalentowani instrumentaliści, wokaliści, tancerze, kompozytorzy… » więcej 2024-04-22, godz. 18:27 Już wkrótce Szczecińskie Dni Perkusji [ROZMOWA] Szczecińskie Dni Perkusji - XII Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny - już od czwartku w naszym mieście. To inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności… » więcej
12345