Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
"Gdyby żył, pewnie odbierałby dziś Nagrodę Nobla" - tak o Rafale Wojaczku mówi Aleksander Rozenfeld, w dokumencie Dagmary Drzazgi, zatytułowanym "Martwy sezon". Film miał swoją telewizyjną premierę 15 stycznia w TVP2 w cyklu "Świat bez fikcji". Wcześniej prezentowany był w katowickim kinie "Kosmos".

Mikołowski poeta to jeden z najważniejszych poetów powojennych, określanych często mianem "polskiego Rimbauda". "Martwy sezon", w reżyserii Dagmary Drzazgi, to opowieść o młodym, utalentowanym człowieku, dla którego poezja stała się jedynym sensem istnienia. Zapłacił za to najwyższą cenę. W filmie swoje wspomnienia o Rafale Wojaczku przywołują jego najbliżsi: narzeczona, przyjaciele (Machnicki, Pluta, Styczeń, Kierc, Srokowski, Fediuk czy Kubista) oraz w archiwalnych nagraniach dźwiękowych - nieżyjący już rodzice i brat Andrzej. Realizatorzy odwiedzili z kamerą miejsca ważne dla poety. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały w tym filmie nieznane rękopisy, maszynopisy, notatki i rysunki Rafała Wojaczka zgromadzone we wrocławskim Ossolineum. Drzazga namówiła do udziału w tej produkcji także wnuków poety.

Dagmara Drzazga to dziennikarka i reżyserka związana od lat z TVP Katowice. Jest autorką filmów dokumentalnych, reportaży, programów poświęconych tematyce kulturalnej, a także artykułów naukowych i esejów (doktor habilitowany sztuki filmowej nadany na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi). Laureatka ponad dwudziestu nagród na festiwalach filmowych w Polsce i Europie m.in. Prix Italia we Włoszech (2010), Grand Prix Documentary Circom Regional we Włoszech (2003), Grand Prix "Biała Kobra" na XII Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi (2002), Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie (2010, 2015). W Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory 2018" otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku za "fascynujące i poetyckie przedstawienie świata ludzi sztuki".

Z Dagmarą Drzazgą rozmawia Konrad Wojtyła.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
23456