Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, tworzącej od wielu lat w Paryżu. O wydarzeniu zaplanowanym na niedzielę, 27 marca 2022 roku, rozpisuje się niemal cały świat muzyczny.

Warto więc powiedzieć, że utwór Sikory zestawiony jest z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Obie kompozycje są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami, które niejako wpisały się w trwającą wojnę na Ukrainie.

Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór „Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2” Luigiego Nono.

W swym nowym utworze Sikora sięga między innymi po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy – trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca – chi sei?” – „Moskwo, kim jesteś?”).

Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.

Na temat światowej premiery w Szczecinie Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, z Dorotą Serwą – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą
 

Zobacz także

2022-03-22, godz. 23:02 Baltic Neopolis Orchestra. Czas na nowe przedsięwzięcia [POSŁUCHAJ] Ponad 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą - to dorobek 14 lat istnienia Baltic Neopolis Orchestry. Ten powołany… » więcej 2022-03-20, godz. 21:01 Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie z ofertą dla Ukrainek i Ukraińców [POSŁUCHAJ] Klubik wielokulturowy dla dzieci uchodźców, zbiórka ukraińskich książek, czy podręczniki do nauki języka polskiego. To tylko niektóre formy wsparcia… » więcej 2022-03-20, godz. 21:37 Koncert charytatywny Opery na Zamku w Szczecinie [RELACJA] Hymnem Ukrainy rozpoczął się wczorajszy (19 marca 2022 roku) koncert charytatywny Opery na Zamku w Szczecinie połączony ze zbiórką na pomoc humanitarną… » więcej 2022-03-20, godz. 21:44 Po raz 24. Wiosenne Koncerty Gitarowe w Zamku Książąt Pomorskich [POSŁUCHAJ] Wiosenne Koncerty Gitarowe w Zamku Książąt Pomorskich to szczecińska tradycja spotkań z gitarą. Już po raz 24. publiczność ma okazję spotkać i wysłuchać… » więcej 2022-03-13, godz. 21:36 Arandel z Francji solidaryzuje się z Ukrainą w Szczecinie | Projekt „InBach” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmiała w sobotę, 12 marca 2022 roku w Filharmonii w Szczecinie w ramach popularnego cyklu „SoundLab”. Twórczość Bacha… » więcej 2022-03-13, godz. 14:54 Ukraińska pianistka Anna Fedorova w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kolejny gest solidarności Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z narodem ukraińskim. W piątek, 11 marca 2022 roku w złotej sali Filharmonii… » więcej 2022-03-13, godz. 14:28 U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej... [POSŁUCHAJ] "U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej. Protokoły posiedzeń Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego (1956–1958)". Książka pod redakcją Jacka Jekiela… » więcej 2022-03-13, godz. 15:01 "Skarby czasu zarazy" w Centrum Dialogu Przełomy [POSŁUCHAJ. GALERIA] Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie właśnie obchodzi 6. urodziny. Z tej to okazji została "uaktualniona" wystawa stała Centrum. Eksponaty… » więcej 2022-03-08, godz. 21:03 Koncert w geście solidarności z Ukrainą | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘC… Zamiast muzyki rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego zabrzmiał w piątek, 4 marca 2022 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie hymn… » więcej 2022-03-08, godz. 20:40 „Na nasze rodziny Putin zrzuca bomby...” – mówią ukraińscy muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie… Uroczysty koncert zorganizowany w piątek, 4 marca 2022 roku, w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w geście solidarności z narodem ukraińskim… » więcej
6465666768