Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Nagroda Główna Jury za spektakl "a.y.l.a.n", fot. [materiały organizatora]
Nagroda Główna Jury za spektakl "a.y.l.a.n", fot. [materiały organizatora]
Każda edycja festiwalu jest inna, ale - co podkreślali uczestnicy trwającego 9 dni święta teatru w Szczecinie - ta była naprawdę wyjątkowa. Trwająca w Ukrainie wojna zmienia wszystko, wpłynęła także na kształt tegorocznego Kontrapunktu. Nawet hasło festiwalu - "dobro" zderzyło się z bieżącymi wydarzeniami. Kontrapunktowe "dobro" musiało (ale chyba również chciało) być rozpatrywane w kontrapunkcie do zła panoszącego się u naszych wschodnich sąsiadów. Jednym z ważnych wydarzeń na zakończenie festiwalu była zorganizowana w teatrze Pleciuga debata Long Table (Długi Stół). To alternatywny model samomoderującej się dyskusji pozwalającej w sposób demokratyczny udzielić głosu wszystkim osobom, które chcą go zabrać, bez autorytarnej pozycji moderatora.

GRAND PRIX - Wielką Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl "Rewolucja, której nie było" w wykonaniu Teatru 21 oraz Biennale Warszawa. Natomiast Nagroda Główna Jury powędrowała do Teatri i Qytetit z Gjilan w Kosowie za spektakl "a.y.l.a.n." za - jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu - "mistrzowskie poprowadzenie dramaturgii w odniesieniu do niezwykle trudnego tematu, jakim jest walka dobra ze złem, oraz wywołanie odczucia wzniosłości dzięki skonfrontowaniu absurdu codzienności i miałkich ludzkich interesów z nagim, brutalnym faktem bezsensownej, niewinnej śmierci".

Nagroda Rady Miasta Szczecin - dla zespołu aktorskiego oraz Weroniki Szczawińskiej, reżyserki spektaklu "Klub" Teatru Collegium Nobilium w Warszawie oraz TR Warszawa, za demokratyczną pracę nad dekonstrukcją kultury gwałtu przy jednoczesnej afirmacji różnorodnej kobiecości.

Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego - dla Sary Celler-Jezierskiej za rolę Teresy w spektaklu "Maszyna", która subtelną i ekspresyjną grą aktorską wytworzyła wyrazisty i znaczący kontrapunkt dla spektaklu zrealizowanego w formule futurystycznej komedii dell’arte.

Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego - dla spektaklu "Rewolucja, której nie było" za pełną obecność całego zespołu, a w szczególności dla Teresy Foks i zespołu muzycznego za brawurową improwizację jazzową, która w sposób twórczy rozwinęła ideę kontrapunktu.

Dwa wyróżnienia dla:
- Branka Rozmana oraz Julii Sobiesiak-Boruckiej za angażującą emocjonalnie, a jednocześnie minimalistyczną ścieżkę dźwiękową w spektaklu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu "Biblia: Próba", która wytwarzając kontrapunkt do mięsności warstwy wizualnej, zapewniła osiągnięcie harmonii w dziele.
- zespołu, który zrealizował spektakl „Król skinów” (Grzegorz Hann, Maria Sztark, Łukasz Kowalski, Krzysztof Kuźnicki oraz Krystyna Pięta) za wysublimowany horror w formie intermedialnej i performatywnej, który -wywołując uczucie art-grozy - ukazał estetyczny dystans do tragedii losu ludzkiego.
Posłuchaj relacji Agaty Rokickiej
 

Zobacz także

2022-06-19, godz. 23:10 Po raz 20. na Zamku Książąt Pomorskich Noc Kupały [RELACJA] Noc Kupały zwana przez chrześcijan Nocą Świętojańską (od świętego Jana) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone… » więcej 2022-06-19, godz. 21:08 Rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim [ROZMOWA] W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, aktywne w Kamieniu Pomorskim Towarzystwo Muzyczne organizowało spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2022-06-20, godz. 00:54 60 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie [RELACJA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec… » więcej 2022-06-20, godz. 00:23 Bizarny Szczecin [ROZMOWA] "Hej! Witamy Wszystkich! To, co chcielibyśmy zaproponować, to literackie wyzwanie pod tajemniczym tytułem Bizarny Szczecin. A czym owo wyzwanie jest? Ni mniej… » więcej 2022-06-20, godz. 12:40 Marek Łuczak i jego książka o szczecińskich cmentarzach Marek Łuczak - komisarz policji, doktor historii, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autor książek o historii Szczecina i zabytkach od czasu do czasu… » więcej 2022-06-16, godz. 23:18 Michał Dobrzyński | „Zawsze ciekawiło mnie, jak to się dzieje, że utwory muzyczne można zapisać...” [ROZMOWA… Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie… » więcej 2022-06-16, godz. 23:13 Rozpoczyna się 57. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy festiwal chóralny w Polsce, odbywający się nieprzerwanie od 1966 roku. Na 57. edycję tego międzynarodowego wydarzenia… » więcej 2022-06-12, godz. 23:16 Nowy audiobook "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień" [ROZMOWA TYGODNIA] Od 6 czerwca prezentujemy w Radiu Szczecin nowy audiobook. Jego bohaterką jest Helena Majdaniec - szczecinianka, gwiazda piosenki ery bigbitu. "Rudy rydz", "Zakochani… » więcej 2022-06-12, godz. 23:40 W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury [RELACJA] W miniony poniedziałek w Teatrze Kana odbyło się spotkanie pod hasłem „W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury". Tytuł… » więcej 2022-06-13, godz. 00:01 Przewodniki nagrodzone [ROZMOWA] „Fikamy po Szczecinie. Trasa Mewy” - obrazkowa historia miasta wyróżnina w ogólnopolskim konkursie. Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz… » więcej
5657585960