Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [www.vod.tvp.pl]
Fot. [www.vod.tvp.pl]
"Ina Benita. Dwa życia" - pierwszy film dokumentalny poświęcony przedwojennej gwieździe filmowej, możemy od kilku dni oglądać na platformie VOD.

Benita to gwiazda międzywojennego kina, która na ponad 70 lat zniknęła z przestrzeni publicznej. Jej wielbiciele i przyjaciele byli przekonani, że zginęła w czasie Powstania Warszawskiego. Po latach okazało się, że gwiazda przeżyła i zamieszkała w USA. Jej rodzina dopiero po latach dowiedziała się, kim była ich mama i babcia w przedwojennej Polsce.

Benita zagrała przed II wojną światową w wielu filmach. Były to zarówno komedie, jak i dramaty. Występowała razem z Eugeniuszem Bodo, Mieczysławą Ćwiklińską, Stanisławą Wysocką czy Jadwigą Smosarską.

W czasie okupacji grała w tzw. jawnych teatrach. Po wojnie grupa aktorów, którzy w nich występowali była uznana za wrogów Polski. Jednak jak dowiodły ostatnie badania naukowców, wielu aktorów (m.in. Ina Benita) prowadziło w tych teatrach działalność konspiracyjną i walczyli z Niemcami.

Z reżyserem filmu "Ina Benita. Dwa życia" - Jackiem Papisem rozmawiała Joanna Skonieczna. W nagraniu wykorzystano fragmenty audycji "Benici" i wypowiedzi: Piotra Gacka, Marcina Szczygielskiego i Marka Telera.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-06-19, godz. 23:56 Music West Fest wystartował [RELACJA] Rozpoczął się Letni Festiwal Baltic Neopolis Orchestra - Music West Fest. Będzie się odbywał w najróżniejszych miejscowościach Pomorza Zachodniego, aż… » więcej 2022-06-19, godz. 23:10 Po raz 20. na Zamku Książąt Pomorskich Noc Kupały [RELACJA] Noc Kupały zwana przez chrześcijan Nocą Świętojańską (od świętego Jana) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone… » więcej 2022-06-19, godz. 21:08 Rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim [ROZMOWA] W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, aktywne w Kamieniu Pomorskim Towarzystwo Muzyczne organizowało spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2022-06-20, godz. 00:54 60 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie [RELACJA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec… » więcej 2022-06-20, godz. 00:23 Bizarny Szczecin [ROZMOWA] "Hej! Witamy Wszystkich! To, co chcielibyśmy zaproponować, to literackie wyzwanie pod tajemniczym tytułem Bizarny Szczecin. A czym owo wyzwanie jest? Ni mniej… » więcej 2022-06-20, godz. 12:40 Marek Łuczak i jego książka o szczecińskich cmentarzach Marek Łuczak - komisarz policji, doktor historii, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autor książek o historii Szczecina i zabytkach od czasu do czasu… » więcej 2022-06-16, godz. 23:18 Michał Dobrzyński | „Zawsze ciekawiło mnie, jak to się dzieje, że utwory muzyczne można zapisać...” [ROZMOWA… Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie… » więcej 2022-06-16, godz. 23:13 Rozpoczyna się 57. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy festiwal chóralny w Polsce, odbywający się nieprzerwanie od 1966 roku. Na 57. edycję tego międzynarodowego wydarzenia… » więcej 2022-06-12, godz. 23:16 Nowy audiobook "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień" [ROZMOWA TYGODNIA] Od 6 czerwca prezentujemy w Radiu Szczecin nowy audiobook. Jego bohaterką jest Helena Majdaniec - szczecinianka, gwiazda piosenki ery bigbitu. "Rudy rydz", "Zakochani… » więcej 2022-06-12, godz. 23:40 W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury [RELACJA] W miniony poniedziałek w Teatrze Kana odbyło się spotkanie pod hasłem „W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury". Tytuł… » więcej
5556575859