Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2022-06-19, godz. 23:10 Po raz 20. na Zamku Książąt Pomorskich Noc Kupały [RELACJA] Noc Kupały zwana przez chrześcijan Nocą Świętojańską (od świętego Jana) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone… » więcej 2022-06-19, godz. 21:08 Rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim [ROZMOWA] W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, aktywne w Kamieniu Pomorskim Towarzystwo Muzyczne organizowało spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2022-06-20, godz. 00:54 60 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie [RELACJA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec… » więcej 2022-06-20, godz. 00:23 Bizarny Szczecin [ROZMOWA] "Hej! Witamy Wszystkich! To, co chcielibyśmy zaproponować, to literackie wyzwanie pod tajemniczym tytułem Bizarny Szczecin. A czym owo wyzwanie jest? Ni mniej… » więcej 2022-06-20, godz. 12:40 Marek Łuczak i jego książka o szczecińskich cmentarzach Marek Łuczak - komisarz policji, doktor historii, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autor książek o historii Szczecina i zabytkach od czasu do czasu… » więcej 2022-06-16, godz. 23:18 Michał Dobrzyński | „Zawsze ciekawiło mnie, jak to się dzieje, że utwory muzyczne można zapisać...” [ROZMOWA… Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie… » więcej 2022-06-16, godz. 23:13 Rozpoczyna się 57. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy festiwal chóralny w Polsce, odbywający się nieprzerwanie od 1966 roku. Na 57. edycję tego międzynarodowego wydarzenia… » więcej 2022-06-12, godz. 23:16 Nowy audiobook "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień" [ROZMOWA TYGODNIA] Od 6 czerwca prezentujemy w Radiu Szczecin nowy audiobook. Jego bohaterką jest Helena Majdaniec - szczecinianka, gwiazda piosenki ery bigbitu. "Rudy rydz", "Zakochani… » więcej 2022-06-12, godz. 23:40 W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury [RELACJA] W miniony poniedziałek w Teatrze Kana odbyło się spotkanie pod hasłem „W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury". Tytuł… » więcej 2022-06-13, godz. 00:01 Przewodniki nagrodzone [ROZMOWA] „Fikamy po Szczecinie. Trasa Mewy” - obrazkowa historia miasta wyróżnina w ogólnopolskim konkursie. Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz… » więcej
5657585960