Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Bezsprzecznie należy do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

Piotr Paleczny
przed piątkowym koncertem, 17 listopada 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza mówił m.in., że „Szczecin jest Jego ulubionym miastem pełnym wspomnień, zwłaszcza jednych z pierwszych występów pod batutą Stefana Marczyka – ówczesnego dyrektora Filharmonii, z którym wiązała Go wieloletnia przyjaźń”.

Tym razem przyjechał z Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina – dziełem, które towarzyszy Jemu od ponad pół wieku, bo od udziału w 1970 roku w 8. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, gdzie został laureatem III nagrody.

Piotr Paleczny ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczną ukształtowały także bliskie kontakty m.in. z Arturem Rubinsteinem czy Witoldem Lutosławskim. Szybko zaczął osiągać międzynarodowe sukcesy. Był laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969), wspomnianej Warszawie (1970), Pleven (1971) i Bordeaux (1972). Artysta występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. z Chicago Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Concertgebouw, Gewandhausorchester czy Tonhalle-Orchester Zürich, by wymienić tylko kilka z nich.

Jego recitale solowe oklaskiwała publiczność w najbardziej prestiżowych salach koncertowych po obu stronach globu, jak chociażby Carnegie Hall, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colón w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Paleczny jest także wybitnym pedagogiem. Wychował pokolenia młodych pianistów, którzy zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach. Dość wymienić Kyōhei Soritę czy Aimi Kobayashi – kolejno II i IV nagroda na ostatnim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Jest profesorem belwederskim i Profesorem Honorowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, uznanym jurorem najbardziej prestiżowych światowych konkursów pianistycznych. Od 1993 roku piastuje funkcję dyrektora artystycznego renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 roku – Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Polecam gorąco spotkanie z Profesorem Piotrem Palecznym zarejestrowane po niezwykłym koncercie gorąco oklaskiwanym przez licznie zgromadzoną publiczność w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Piotrem Palecznym
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
34567