Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W sobotę o 15 relikwie przywitają dzieci w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 relikwie przywitają dzieci w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Miał niespełna 15 lat, kiedy zginął w obronie wiary. Relikwie bł. Jose Luiza Sancheza del Rio będą przez 5 dni w Szczecinie.
W sobotę o 15 przywitają je dzieci w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie. Młody Meksykanin był jednym z uczestników Cristiady. Powstanie Cristeros, czyli chrystusowców było w latach 20. ubiegłego wieku reakcją na reżim, który krwawo rozprawiał się z katolikami.

W Meksyku mordowano księży, zamykano kościoły, konfiskowano kościelne dobra dążąc do pełnej laicyzacji i eliminacji Kościoła Katolickiego w tym kraju. W ciągu kilku lat zginęło około 90 tys. osób, w tym bł. Jose.

- Ten prawie 15-letni chłopiec może być dla nas przykładem walki o to, w co wierzył. Walki o wolność, tolerancję, przede wszystkim o swoją wiarę w Chrystusa - mówi ks. Zbigniew Regucki z sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W niedzielę podczas wszystkich mszy w sanktuarium oprócz błogosławieństwa relikwiami, rodzice będę błogosławić swoje dzieci tak, jak Jose tuż przed śmiercią poprosił o błogosławieństwo swoich rodziców.

- To jest moment, który podkreślamy. Chcemy zachęcić rodziców nie tylko do jednorazowego błogosławieństwa, ale uświadomić ich, że są odpowiedzialni za swoje dzieci i że bardzo wiele mogą dla tych dzieci zrobić, także wprowadzając w życie duchowe - tłumaczy ks. Regucki.

Do Szczecina przyjadą relikwie I stopnia, czyli cząstka ciała błogosławionego umieszczona w specjalnym relikwiarzu.

Jose został beatyfikowany w 2005 roku przez Benedykta XVI w grupie trzynastu meksykańskich męczenników. M.in. o jego losach opowiada film Cristiada, który niedawno można było oglądać w polskich kinach. W poniedziałek po raz kolejny zostanie pokazany na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania przy ul. Mickiewicza o 18.30.

Zobacz program pobytu relikwii w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2013-12-05, godz. 07:10 Katedra coraz piękniejsza. Będzie wyglądać, jak przed wojną Katedra w Szczecinie przeszła kolejny etap renowacji. Właśnie wyremontowano kaplicę mariacką oraz część elewacji od strony ulicy Sołytsiej i część ściany od ulicy Grodzkiej. » więcej 2013-12-03, godz. 21:50 Turystyczna atrakcja i religijne wyzwanie. Pielgrzymkowy szlak gotowy Pielgrzymi szlak prowadzący do grobu św. Jakuba coraz lepiej oznaczony. W grudniu kończy się unijny projekt odbudowy Pomorskiej Drogi św. Jakuba. We wtorek w sejmiku zachodniopomorskim podsumowano 3-letni etap prac. » więcej 2013-11-28, godz. 10:07 Przez 12 godzin będą czytać Pismo Święte Ponad 40 osób, na zmianę, od 6 rano czyta Pismo Święte w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2013-11-26, godz. 15:48 Zawierzenie gminy Chrystusowi. Kuria odpowiada lewicy Kuria Metropolitalna w Szczecinie odpowiada na zarzuty SLD. Politycy lewicy uznali, że burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, zawierzając w sobotę gminę Goleniów Jezusowi, złamał konstytucję. » więcej 2013-11-23, godz. 23:02 Krupowicz zawierzył Goleniów Chrystusowi [WIDEO] W sobotni wieczór, w kościele pod wezwaniem świętego Jerzego odbyła się Msza Święta, podczas której burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz zawierzył gminę Jezusowi. » więcej 2013-11-23, godz. 17:11 Abp Dzięga: "Nie czekaj ze świadectwem wiary". Hierarcha popiera pomysł samorządowca Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. » więcej 2013-11-15, godz. 14:57 Burmistrz zawierzy Goleniów Jezusowi Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata zawierzy gminę burmistrz Goleniowa. Robert Krupowicz chce dokonać tego aktu, jako osoba prywatna, a nie publiczna. » więcej 2013-11-02, godz. 00:03 Dziś Zaduszki. Wspominamy tych, których już nie ma Kościół katolicki obchodzi 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień Zaduszny to czas modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. » więcej 2013-11-01, godz. 16:07 Wszystkich Świętych, czyli czas radości i zadumy [ZDJĘCIA, WIDEO] 1 listopada to w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych, czyli radosne wspomnienie świętych i błogosławionych, którzy cieszą się szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy i odwiedzania… » więcej 2013-11-01, godz. 01:34 Dzieci poznawały życiorysy świętych [ZDJĘCIA] Prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, modlitwy i śpiewy - tak szczecińscy chrystusowcy w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przygotowali czwartkowy wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. » więcej
163164165166167168169