Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI.
Metropolita szczecińsko-kamieński pochwalił podczas homilii pomysł jednego z samorządowców, który daje świadectwo swojej wiary. Nie wymienił jednak wprost, o kogo chodzi.

Arcybiskup apelował w sobotę do zebranych, żeby dawać świadectwo swojej wiary. - Nie czekaj na jutro (...) to chodzi już o dziś. Twoja osobista wiara, przemyślana, świadomie podjęta, z radością ukazana światu i owocująca czynami jest potrzebna - mówił w homilii hierarcha.

Metropolita pozytywnie wypowiedział się też o pomyśle jednego z samorządowców z regionu.

- To jest ktoś z grona prezydentów i burmistrzów naszych miast, kto powiedział "chcę stanąć dziś pośrodku ludzi i powiedzieć głośno, co mówi moje serce". Pobłogosławiłem temu dziełu, bo ma do tego prawo. Ma prawo wyznać swoją wiarę także w związku z tym, czym na co dzień żyje, co na co dzień czyni i za co na co dzień odpowiada. Niech Bóg błogosławi takie świadectwo i niech ta metoda przenosi się na wszystkich - zakończył abp Dzięga.

Radio Szczecin informowało kilka dni temu, że burmistrz Goleniowa zapowiedział, że chce zawierzyć gminę Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Chce dokonać tego aktu, jako osoba prywatna, a nie publiczna podczas sobotnich uroczystości zamknięcia Roku Wiary w kościele pod wezwaniem Świętego Jerzego w Goleniowie.

Diecezjalny wizytator katechetyczny, ksiądz Paweł Płaczek wyjaśnia, że osoba, która dokonuje aktu zawierzenia Jezusowi, deklaruje w ten sposób wierność wartościom chrześcijańskim. - Trzeba to traktować, jako jego świadectwo wiary. To bardzo budujące i ważne, także dla gminy Goleniów - dodał ks. Płaczek.

Burmistrz Goleniowa złamał konstytucję i będziemy w tej sprawie interweniować - mówią z kolei politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Konstytucja zapewnia rozdzielność Państwa od Kościoła. Zawierzając gminę konkretnemu Bogu Robert Krupowicz dyskryminuje wyznawców innych religii - argumentują politycy lewicy.

11 października 2012 r. rozpoczął się Rok Wiary, ustanowiony wcześniej przez papieża Benedykta XVI. Ówczesny Ojciec Święty ogłosił Rok Wiary, aby w sytuacji przeżywanego w wielu krajach głębokiego kryzysu wiary, na nową ją ożywić. To wydarzenie zbiegło się z pięćdziesiątą rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II, który zapoczątkował odnowę w Kościele Katolickim m.in. przez otwarcie na dialog ekumeniczny i reformę liturgii.

Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka 24 listopada, w Niedzielę Chrystusa Króla, zakończy Rok Wiary.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2014-04-03, godz. 00:10 9 lat po śmierci papieża i w przeddzień jego kanonizacji [ZDJĘCIA] Kilkaset osób w modlitewnym czuwaniu na Jasnych Błoniach i blisko setka szczecinian we Floating Arenie. Tak mieszkańcy uczcili pamięć bł. Jana Pawła II w 9. rocznicę jego śmierci. » więcej 2014-03-28, godz. 19:11 Ruszyła zbiórka żywności dla najuboższych na Wielkanoc W 50 marketach w Zachodniopomorskiem stoją kosze oznakowane logo Caritas, do których można wrzucić żywność o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. » więcej 2014-03-27, godz. 19:05 Są jeszcze miejsca na wyjazd na kanonizację Jana Pawła II Są jeszcze wolne miejsca w autokarach jadących na kanonizację błogosławionego Jana Pawła II. Kilkanaście parafii w Szczecinie i okolicach łączy uroczystość ogłoszenia papieża-Polaka świętym z pielgrzymką po innych miejscach… » więcej 2014-03-26, godz. 13:36 Być wolontariuszem w hospicjum. Studenci sprawdzili, jak to jest 'Wolontariat - lubię to!' z takim hasłem Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego w Szczecinie poszukuje osób, które chciałyby spróbować swoich sił w roli wolontariusza. We wtorek wieczorem kilkunastu studentów-ochotników odwiedziło… » więcej 2014-03-23, godz. 13:53 40 lat biskupa Jana Gałeckiego. Zawsze dowcipny i pogodny W poniedziałek minęło 40 lat od przyjęcia sakry biskupiej przez już emerytowanego biskupa diecezji szczecińsko-kamieńskiej Jana Gałeckiego. Jubilat w niedzielę o 18 odprawi z tej okazji mszę św. w Bazylice Archikatedralnej w Sz… » więcej 2014-03-13, godz. 10:29 Rok Franciszka. Papież, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji To było trzęsienie ziemi w strukturach kościelnych. Dokładnie rok temu argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został nowym papieżem. » więcej 2014-03-12, godz. 20:10 Abp Gądecki na czele Episkopatu Polski [WIDEO] Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki w środę zastąpił abp. Józefa Michalika na stanowisku przewodniczącego Episkopatu Polski. » więcej 2014-03-12, godz. 11:10 Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wieczne miasto przeżyje oblężenie pielgrzymów Władze Rzymu spodziewają się siedmiu milionów osób w dniach od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. » więcej 2014-02-16, godz. 14:19 Generalny remont dobiegł końca. Kościół nad Odrą ponownie oddany wiernym [ZDJĘCIA] Jest nowy ołtarz, ambona, elewacja i ogrzewanie podłogowe. Po kilkunastu latach zakończył się generalny remont najstarszego gotyckiego kościoła w Szczecinie. Mowa o czternastowiecznej świątyni przy ulicy św. Ducha. » więcej 2014-02-02, godz. 16:58 Biskupi zdają raport w Rzymie. Spotykają się też z papieżem Sprawozdanie z życia diecezji, a także rozmowy o problemach lokalnego Kościoła to niektóre punkty wizyty polskich biskupów w urzędach Kurii Rzymskiej. » więcej
162163164165166167168