Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Najmniej wiernych na niedzielnej mszy świętej jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Najmniej wiernych na niedzielnej mszy świętej jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Najmniej wiernych na niedzielnej mszy świętej jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W naszej archidiecezji również najmniej osób, obok diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przystępuje do komunii świętej. To najnowsze dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za ubiegły rok.
Spadek wskaźnika dominicantes, czyli tych, którzy uczestniczą w niedzielnej mszy dotyczy niemal wszystkich diecezji w Polsce i jest najniższy od 30 lat. Dla całego kraju wyniósł niespełna 40 procent.

- Co roku liczenie w kościołach odbywa się zwykle w październiku - tłumaczy ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. - Do przeprowadzenia wyliczeń wybieramy "przeciętną" niedzielę, najczęściej na zakończenie roku liturgicznego.

Obok naszej archidiecezji najmniej wiernych na niedzielnej mszy jest też w sąsiednich diecezjach.

- Nieproporcjonalnie niższy niż w innych diecezjach wskaźnik jest m.in. w diecezjach: koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, ale też elbląskiej, sosnowieckiej, warmińskiej, świdnickiej czy łódzkiej - wymienia ks. dr Sadłoń.

Chociaż wskaźnik przystępujących do komunii świętej, czyli communicantes w skali kraju nieznacznie wzrósł, to w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zmalał w stosunku do 2012 roku o 0,2 procent. Natomiast wskaźnik dominicantes spadł o 1,5 procent.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2014-09-14, godz. 09:45 Szczecińscy studenci pomagają w Etiopii Sześcioro studentów z duszpasterstwa akademickiego 'W Sercu' u chrystusowców wraz ze swoim opiekunem przebywa na trzytygodniowym wolontariacie misyjnym w Etiopii. » więcej 2014-08-19, godz. 10:24 Uzdrowienia w moryńskim kościele? Tłumy na rekolekcjach misjonarza z Indii Prawie tysiąc osób z całej Polski zjechało w miniony weekend do Morynia na rekolekcje w tamtejszej parafii. Spotkania prowadził pochodzący z Indii ojciec Zachariasz. Jak twierdzą uczestnicy rekolekcji, doszło wtedy do kilkudziesięciu… » więcej 2014-08-10, godz. 10:46 Przedszkole oparte na wartościach katolickich powstaje w Szczecinie Przedszkole z edukacją Montessori powstaje na szczecińskim Osowie. To pierwsza placówka w mieście, która będzie działać w domu parafialnym. » więcej 2014-07-29, godz. 11:40 3- i 80-latek idą na Jasną Górę. Przed nimi pół tysiąca kilometrów [ZDJĘCIA, WIDEO] Dziecko, starszy pan i mężczyzna, który nie opuścił żadnej z 30-stu Szczecińskich Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę. Prawie 200 osób wyruszyło we wtorek rano spod sanktuarium na osiedlu Słonecznym. Do pokonania mają ponad pół… » więcej 2014-07-27, godz. 15:38 Pokazali radosny Kościół w Szczecinie. Papiescy stypendyści kończą obóz letni Ponad 1200 stypendystów papieskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kończy letni obóz integracyjny w Szczecinie. » więcej 2014-07-27, godz. 12:47 Biskupi i księża kapituły katedralnej popierają profesora Chazana Czy normy prawa państwowego stanowione w sposób samowolny, niezgodny z Bożą prawdą, chociaż wydawałyby się sprawiedliwe i przegłosowane większością parlamentarną, są do zachowania? - pytał metropolita szczecińsko-kamieńsk… » więcej 2014-07-27, godz. 10:17 Ostatni dzień jarmarkowych atrakcji Jeszcze tylko w niedzielę można odwiedzać Jarmark Jakubowy przed szczecińską katedrą. » więcej 2014-07-26, godz. 08:15 Jarmark Jakubowy przy szczecińskiej katedrze trwa w najlepsze [WIDEO] Występ zespołu Poparzeni Kawą Trzy to jeden z głównych punktów soboty na Jarmarku Jakubowym w Szczecinie. Na plac przed katedrą przyciągają jednak przede wszystkim zapachy regionalnych potraw. » więcej 2014-07-25, godz. 17:53 Na rowerach szlakiem św. Jakuba Przejechali na rowerach prawie 1400 kilometrów. Dziewięcioro cyklistów zakończyło w piątek rowerową pielgrzymkę śladem świętego Jakuba, którą rozpoczęli w litewskiej Kretyndze. » więcej 2014-07-25, godz. 14:30 Jarmark Jakubowy dla ciała i dla ducha W piątek przed szczecińską katedrą zaczyna się na dobre Jarmark Jakubowy. Dla mieszkańców Szczecina to znak, że w jednym miejscu przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji kulinarnych i artystycznych. » więcej
169170171172173174175