Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W piątek przed szczecińską katedrą zaczyna się na dobre Jarmark Jakubowy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W piątek przed szczecińską katedrą zaczyna się na dobre Jarmark Jakubowy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W piątek przed szczecińską katedrą zaczyna się na dobre Jarmark Jakubowy. Dla mieszkańców Szczecina to znak, że w jednym miejscu przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji kulinarnych i artystycznych.
Na Jarmarku prezentuje się blisko 180 wystawców z całej Polski, ale też Litwy, Gruzji czy Rumunii. Są regionalne produkty, rzemiosło. Jest też tzw. ekostrefa, gdzie można spotkać atrakcje związane z ekologią i ochroną środowiska. Przygotowano obóz średniowieczny, warsztaty z malowania na jedwabiu, naukę gry na starych instrumentach czy pokazy tańca.

Jarmark to przede wszystkim święto parafii. - I okazja do przeżywania duchowego - przekonuje ksiądz Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry.

Odpust parafialny to najważniejsze wydarzenie religijne związane z Jarmarkiem Jakubowym.

- Dla nas najważniejsze jest, żeby odpust św. Jakuba, a więc pierwszej świątyni w mieście i w całej diecezji, był żywym odpustem. Duchowe dary w postaci odpustu zupełnego, czyli darowania kary za popełnione grzechy są przekazywane zawsze, czy przyjdzie jedna osoba czy tysiąc. Chcemy jednak, żeby skorzystało z tego jak najwięcej osób. Poprzez wydarzenia regionalne, społeczne, kulturalne, rozrywkowe chcemy przemycać też treści religijne - mówi ks. Pliszka.

Msza św. odpustowa o godzinie 18. Z wydarzeń kulturalnych atrakcyjnie zapowiada się koncert Zbigniewa Wodeckiego o 20 na placu Orła Białego i zwiedzanie katedry z przewodnikiem o 21.30. Szczegółowy program na jarmarkjakubowy.pl

Jarmark potrwa do niedzieli.
Relacja Jakuba Adamiaka w Wiadomościach o 14.
- I okazja do przeżywania duchowego - przekonuje ksiądz Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry.

Zobacz także

2014-10-12, godz. 15:47 Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich uczelni na wspólnym nabożeństwie To będzie duchowa inauguracja roku akademickiego. Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich szczecińskich uczelni spotkają się w niedzielę na nabożeństwie w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczyć będzie… » więcej 2014-10-12, godz. 13:21 Szymon Hołownia poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Znany dziennikarz i publicysta rozpocznie nauki w niedzielę w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Tytuł rekolekcji to 'Trzy sposoby na otyłość duszy'. » więcej 2014-10-12, godz. 10:09 Pobiegną dla hospicjum Pięć kilometrów mają do pokonania uczestnicy siódmego Szczecińskiego Ekumenicznego Biegu, który w niedzielę o 15.00 wystartuje przy wejściu na kąpielisko Arkonka. » więcej 2014-10-12, godz. 07:54 Papiescy stypendyści kwestują w Szczecinie Stypendyści fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze, które przeznaczą na swoją naukę. Coroczna kwesta odbywa się zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. » więcej 2014-10-08, godz. 18:18 Mary Wagner: Mamy obowiązek zrobić wszystko, by ocalić dziecko w łonie matki Kilkakrotnie łamała nakaz sądowy, by nie zbliżać się do klinik aborcyjnych w Kanadzie. Wchodziła tam i próbowała odwieść kobiety od aborcji. W sumie przesiedziała w więzieniu trzy lata. » więcej 2014-10-08, godz. 11:20 Siedziała dwa lata w więzieniu. Działaczka pro-life z Kanady w Szczecinie Kanadyjska działaczka pro-life Mary Wagner przyjeżdża do Szczecina. Już od kilku dni daje w polskich miastach świadectwo obrony życia nienarodzonych. » więcej 2014-10-05, godz. 12:54 Coś dla ciała i dla ducha. Kościół wychodzi z ofertą do studentów Sport, paintball, wspólne wyjazdy, ale również wolontariat i wspólna modlitwa. Początek roku akademickiego to też nowa oferta dla studentów w szczecińskich duszpasterstwach akademickich. » więcej 2014-09-30, godz. 20:13 Franciszek faworytem do Nobla Papież Franciszek wśród faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla. Papież może zostać uhonorowany za 'mocne wezwanie do walki z ubóstwem'. » więcej 2014-09-28, godz. 11:12 Spotkają się na skrzyżowaniach i pomodlą o pokój na świecie O pokój na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w Ziemi Świętej będą modlić się w niedzielę na szczecińskich skrzyżowaniach przedstawiciele ruchów i wspólnot kościelnych. » więcej 2014-09-16, godz. 08:27 Kostarykanka uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II: "Najważniejsze to uwierzyć w cud" Cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. Jana Pawła II Kostarykanka odwiedziła Kamień Pomorski. Floribeth Mora Diaz o swojej historii opowiadała podczas spotkania z mieszkańcami w kamieńskiej konkatedrze. » więcej
168169170171172173174