Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ołtarz wykonał gdański artysta Mariusz Drapikowski. Fot. szczecin.kuria.pl
Ołtarz wykonał gdański artysta Mariusz Drapikowski. Fot. szczecin.kuria.pl
Modlitwa o pokój na świecie trwa w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. nspj.szczecin.pl
Modlitwa o pokój na świecie trwa w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. nspj.szczecin.pl
Modlitwa o pokój na świecie trwa w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Przyczynkiem do tego jest niezwykły ołtarz, który na dwa tygodnie przybył do świątyni. Docelowo trafi on na Wybrzeże Kości Słoniowej.
Ołtarz, dedykowany Matce Bożej, wykonał gdański artysta Mariusz Drapikowski. Docelowo będzie umieszczony w bazylice Matki Bożej Królowej Pokoju w Yomoussoukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Będzie czwartym, z dwunastu, miejsc ciągłej modlitwy o pokój na świecie. Taki był bowiem zamysł autora.

- Pierwszy powstał w Jerozolimie - tłumaczy ks. Jarosław Staszewski, proboszcz i kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. - W miejscu wielu religii i wielu kultur, ścierania się wielu ludzkich tęsknot i nadziei. To miejsce, które jest niespokojne od wieków. Drugi ołtarz jest w Kazachstanie. To miejsce przesiąknięte polską krwią, krwią zesłańców. Monstrancja, przed którą dokonuje się adoracja Najświętszego Sakramentu jest też we Medjugorie. Pamiętamy niezwykle krwawą wojnę na Bałkanach z początku lat 90.

- Ołtarz jest zbudowany na bazie Całunu Turyńskiego - podkreśla ks. Staszewski. - Ten całun jest wyryty w krysztale, świetlisty. W całun jak w maforion, czyli wdowią suknię ubrana jest Matka Boża. Wyłania się ona jakby spod całunu, który staje się jej okryciem. Matka Boża okryta w grobową szatę swojego syna trzyma Chrystusa obecnego w Eucharystii.

Ołtarz będzie w Szczecinie do 30 listopada, potem pojedzie do Wrocławia.

Więcej o niezwykłym ołtarzu w "Religii na fali".
- Pierwszy powstał w Jerozolimie - tłumaczy ks. Jarosław Staszewski, proboszcz i kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.
- Ołtarz jest zbudowany na bazie Całunu Turyńskiego - podkreśla ks. Staszewski.

Zobacz także

2015-01-06, godz. 00:46 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [WIDEO] Trzynaście dni po wigilii u katolików i protestantów, święta rozpoczynają prawosławni i grekokatolicy. We wtorek Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą chrześcijanie w obrządku wschodnim. » więcej 2015-01-06, godz. 00:46 Królowie przejadą ulicami Szczecina We wtorek chrześcijanie zachodni obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak. » więcej 2014-12-28, godz. 11:18 Rok w Kościele rzymskokatolickim na Pomorzu Zachodnim Synod biskupów o rodzinie, kanonizacja Jana Pawła II w Rzymie czy prześladowania chrześcijan w Iraku i Syrii to najważniejsze wydarzenia w Kościele na świecie w mijającym roku. Ważnych wydarzeń nie brakowało również na Pomorzu… » więcej 2014-12-28, godz. 08:10 Odchodzący proboszcz katedry dziękuje wszystkim dobroczyńcom Proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi na emeryturę. Ks. prałat Jan Kazieczko opiekował się zabytkowym kościołem 15 lat. » więcej 2014-12-25, godz. 18:10 Kolędowanie przy żywych szopkach w Szczecinie Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego. » więcej 2014-12-25, godz. 02:30 Bp Wejman: Tolerancja nie polega na rezygnacji z wartości gwarantujących religijną tożsamość Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henryk Wejman przewodniczył o północy pasterce w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2014-12-25, godz. 02:25 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Katolicy rzymscy i protestanci świętują dziś Boże Narodzenie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Życzenia mieszkańcom Szczecina i regionu składają jednak także przedstawiciele pozostałych kościołów chrześcijańskich. » więcej 2014-12-24, godz. 12:19 Żywa szopka zapełnia się zwierzętami. W święta zapowiada się wielkie kolędowanie Kury, gołębie i owce już są, brakuje tylko osiołka. Wszystkie te zwierzęta będzie można oglądać w centrum Szczecina. Żywa szopka powstaje przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Zwycięstwa. » więcej 2014-12-24, godz. 10:04 Bp Wejman: "Piękna oprawa mszy może przyciągać ludzi do Kościoła" [WIDEO] Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zamierza zmobilizować wiernych do częstszego udziału w mszach świętych. Ksiądz profesor Henryk Wejman zapowiedział to w środowych 'Rozmowach pod krawatem'. » więcej 2014-12-24, godz. 01:04 Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Pasterka w Radiu Szczecin Katolicy rzymscy i protestanci obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. Radio Szczecin przeprowadzi o północy transmisję pasterki ze… » więcej
164165166167168169170