Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Pani Aleksandra spotkana podczas pielrzymki do Wilna. Fot. Wojciech Woźniak
Pani Aleksandra spotkana podczas pielrzymki do Wilna. Fot. Wojciech Woźniak
Pielrzymka do Wilna. Fot. Wojciech Woźniak
Pielrzymka do Wilna. Fot. Wojciech Woźniak
Pielrzymka do Wilna. Fot. Wojciech Woźniak
Pielrzymka do Wilna. Fot. Wojciech Woźniak
Paczka dla rodaka i bohatera na Kresach - pod takim hasłem szczeciński Caritas rozpoczął akcje zbierania żywności dla Polaków na Litwie.
Paczki trafią do mieszkańców Turgieli pod Wilnem. Paczki mają też trafić do kombatantów.

- O trudnej sytuacji Polaków mieszkających w Turgielach dowiedzieli się mieszkańcy Szczecina, którzy brali udział w pielgrzymce Suwałki-Wilno - mówi Bartłomiej Ilcewicz ze stowarzyszenia Civitas Christiana, które też zbiera dary dla Polaków na Litwie. - Wiele osób ledwo wiąże koniec z końcem. Chcemy wesprzeć żołnierzy, którzy brali udział w II wojnie światowej, walczyli z Niemcami i Sowietami. To żołnierze, którzy żyją tam w bardzo trudnych warunkach.

Dary zbierane są w dwóch miejscach: siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Stowarzyszenia Civitas Christiana i Caritasu w Szczecinie. - Jest dużo potomków Polaków z Wileńszczyzny, którzy żyją w Szczecinie. To dar od nas z Kresów Zachodnich - dodaje Ilcewicz.

Dary mają trafić na Litwę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Żywność dla rodaków na Wschodzie zbierana jest w siedzibach Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ulicy Kaszubskiej 20 (od poniedziałku do piątku od 13 do 17) i Caritasu przy ulicy Wieniawskiego 5 w Szczecinie (od poniedziałku do piątku od 9 do 15).

Zbiórka potrwa do 17 grudnia. Planowany wyjazd z darami: 19-21.12.2014
Organizatorzy zbierają produkty spożywcze z długą datą ważności (makaron, ryż, cukier, konserwy), słodycze, artykuły chemii gospodarstwa domowego, środki higieny osobistej i odzież.

Więcej informacji na stronie Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz na Facebooku.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2015-01-06, godz. 00:46 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [WIDEO] Trzynaście dni po wigilii u katolików i protestantów, święta rozpoczynają prawosławni i grekokatolicy. We wtorek Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą chrześcijanie w obrządku wschodnim. » więcej 2015-01-06, godz. 00:46 Królowie przejadą ulicami Szczecina We wtorek chrześcijanie zachodni obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak. » więcej 2014-12-28, godz. 11:18 Rok w Kościele rzymskokatolickim na Pomorzu Zachodnim Synod biskupów o rodzinie, kanonizacja Jana Pawła II w Rzymie czy prześladowania chrześcijan w Iraku i Syrii to najważniejsze wydarzenia w Kościele na świecie w mijającym roku. Ważnych wydarzeń nie brakowało również na Pomorzu… » więcej 2014-12-28, godz. 08:10 Odchodzący proboszcz katedry dziękuje wszystkim dobroczyńcom Proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi na emeryturę. Ks. prałat Jan Kazieczko opiekował się zabytkowym kościołem 15 lat. » więcej 2014-12-25, godz. 18:10 Kolędowanie przy żywych szopkach w Szczecinie Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego. » więcej 2014-12-25, godz. 02:30 Bp Wejman: Tolerancja nie polega na rezygnacji z wartości gwarantujących religijną tożsamość Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henryk Wejman przewodniczył o północy pasterce w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2014-12-25, godz. 02:25 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Katolicy rzymscy i protestanci świętują dziś Boże Narodzenie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Życzenia mieszkańcom Szczecina i regionu składają jednak także przedstawiciele pozostałych kościołów chrześcijańskich. » więcej 2014-12-24, godz. 12:19 Żywa szopka zapełnia się zwierzętami. W święta zapowiada się wielkie kolędowanie Kury, gołębie i owce już są, brakuje tylko osiołka. Wszystkie te zwierzęta będzie można oglądać w centrum Szczecina. Żywa szopka powstaje przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Zwycięstwa. » więcej 2014-12-24, godz. 10:04 Bp Wejman: "Piękna oprawa mszy może przyciągać ludzi do Kościoła" [WIDEO] Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zamierza zmobilizować wiernych do częstszego udziału w mszach świętych. Ksiądz profesor Henryk Wejman zapowiedział to w środowych 'Rozmowach pod krawatem'. » więcej 2014-12-24, godz. 01:04 Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Pasterka w Radiu Szczecin Katolicy rzymscy i protestanci obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. Radio Szczecin przeprowadzi o północy transmisję pasterki ze… » więcej
164165166167168169170