Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Po ubiegłorocznej kwietniowej kanonizacji papieża Polaka, Kościół Katolicki na całym świecie po raz pierwszy w historii obchodził wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II 22 października. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Po ubiegłorocznej kwietniowej kanonizacji papieża Polaka, Kościół Katolicki na całym świecie po raz pierwszy w historii obchodził wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II 22 października. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21.37. Kościół Katolicki wspomina świętego w październiku, jednak w rocznicę śmierci ludzie powracają myślami do wydarzeń sprzed dekady.
10 lat temu cały świat na chwilę wstrzymał oddech. Radio Szczecin przerwało wtedy swój program. W Polsce przez pięć dni, czyli do dnia pogrzebu Jana Pawła II trwała żałoba narodowa.

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Był pierwszym od 455 lat papieżem, który nie był Włochem, co było tradycją w Watykanie. 11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Tłumy wiernych przywitały go na Jasnych Błoniach. Podczas mszy padły słowa o „wietrze znad morza", które wielu zrozumiało jako wezwanie do przemian w Polsce.

Po ubiegłorocznej kwietniowej kanonizacji papieża Polaka, Kościół Katolicki na całym świecie po raz pierwszy w historii obchodził wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II 22 października. To dzień, w którym papież rozpoczął swój pontyfikat.

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, kiedy umierał papież był jeszcze biskupem w Sandomierzu.

- Ile razy powracam do tamtej chwili, to serce się jakoś ściska, ale jednocześnie to przeświadczenie, że jesteśmy w ręku Pana Boga. Pan Bóg prowadzi sprawy Kościoła i nasze sprawy, ale prowadzi posługując się ludźmi - wspomina abp Dzięga.

- Wierni w Kościele modlą się do Boga już przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II - tłumaczy ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - Wierzymy, że on jest już ze społecznością świętych, zjednoczony z Bogiem i teraz wstawia się za nami. Nie modlimy się już o jego beatyfikację, kanonizację czy za niego, ale prosimy przez jego wstawiennictwo, szczególnie w październiku w dniu liturgicznego wspomnienia.

Dziś księża namawiają do modlitewnego czuwania w kościołach podczas obchodzenia Wielkiego Czwartku, natomiast w południe przed pomnikiem papieża na Jasnych Błoniach odbędzie się modlitwa Anioł Pański.

Papież Polak został ogłoszony świętym w niedzielę 27 kwietnia 2014 roku. Był to najszybszy proces kanonizacyjny w historii Kościoła Katolickiego. Trwał niespełna dziewięć lat.
10 lat temu cały świat na chwilę wstrzymał oddech. Radio Szczecin przerwało wtedy swój program.
W Polsce przez pięć dni, czyli do dnia pogrzebu Jana Pawła II trwała żałoba narodowa.
11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Tłumy wiernych przywitały go na Jasnych Błoniach.
11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Tłumy wiernych przywitały go na Jasnych Błoniach. Podczas mszy padły słowa o „wietrze znad morza", które wielu zrozumiało jako wezwanie do przemian w Polsce.
Jak papieża wspominają szczecinianie?
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-05-24, godz. 11:32 W niedzielę Zielone Świątki Dziś Niedziela Zesłania Ducha Świętego w Kościele rzymskokatolickim. To 50 dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, który kończy okres wielkanocny w Kościele. » więcej 2015-05-24, godz. 09:05 Modlitwy, tańce, śpiewy i msze na ulicach Szczecina Tego w Szczecinie jeszcze nie było. Modlitwy, tańce, śpiewy i msze św. na placach i ulicach miasta przez cały tydzień. W poniedziałek rozpocznie się Misja Talitha kum, którą zapoczątkowano 14 lat temu w Brazylii. W niedzielę ewangelizatorzy… » więcej 2015-05-06, godz. 06:42 Mija 70 lat od pierwszej mszy w polskim Szczecinie 70 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie w parafii św. Jana Chrzciciela. W środę, w rocznicę tego wydarzenia arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński… » więcej 2015-05-05, godz. 18:04 Jak władza próbowała podporządkować Kościół? Brak trwałej struktury i poczucie tymczasowości kościelnej to podstawowe problemy, z jakimi zmagał się Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim zaraz po II wojnie światowej. » więcej 2015-05-01, godz. 08:50 Młodzi zjadą do Barlinka Ponad 1,5 tysiąca osób weźmie udział w rozpoczynających się w piątek w Barlinku Archidiecezjalnych Dniach Młodych. To spotkanie jest również okazją do przygotowania na Światowe Dni Młodzieży, które już za rok z udziałem papieża… » więcej 2015-04-19, godz. 15:24 Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO, NOWE] Kilkanaście tysięcy szczecinian wzięło udział w największej tego typu manifestacji w Polsce. Pochód ruszył z Jasnych Błoni. » więcej 2015-04-19, godz. 12:00 Wyjdą na place miast dawać świadectwo wiary Świadectwa wiary, modlitwa, śpiewy i tańce na placach Szczecina. O 13 w kilku częściach miasta i regionu rozpocznie się akcja ewangelizacyjna 'Misja na 1000 placach'. » więcej 2015-04-19, godz. 00:32 Największy w Polsce marsz przejdzie ulicami Szczecina Po raz trzynasty ulicami Szczecina przejdzie w niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia pod hasłem 'Kobieta jest piękna'. » więcej 2015-04-05, godz. 12:00 Ten grób ma symbolizować coś jeszcze W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie. » więcej 2015-04-05, godz. 11:13 Wielkanocne śniadanie na Pomorzanach. "Czasem wystarczy z nimi pobyć" Śniadanie dla potrzebujących mieszkańców Pomorzan w Wielkanocny poranek to już tradycja. I tym razem blisko 50 samotnych i ubogich mogło poczuć klimat świąt spotykając się w Katolickiej Szkole Podstawowej przy parafii Matki Bożej… » więcej
162163164165166167168