Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński będzie przewodniczył mszy w kościele chrystusowców. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński będzie przewodniczył mszy w kościele chrystusowców. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
70 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie w parafii św. Jana Chrzciciela. W środę, w rocznicę tego wydarzenia arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński będzie przewodniczył nabożeństwu w kościele chrystusowców.
- Trwają dni modlitwy o beatyfikację Prymasa Augusta Hlonda, który 70 lat temu skierował do Szczecina chrystusowców - mówi kustosz sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, chrystusowiec ks. Jarosław Staszewski.

- Towarzystwo Chrystusowe jest dzieckiem Hlonda. To były ziemie, które potrzebowały duszpasterzy natychmiast i swoimi decyzjami wysłał on pierwszych duszpasterzy, którzy pomagali w tej trudnej powojennej sytuacji podtrzymać życie religijne przesiedleńców ze Wschodu - wyjaśnia Staszewski.

Ksiądz prof. Grzegorz Wejman przypomina wydarzenie sprzed 70 lat.

- Mieszkańcy ówczesnego Szczecina zgromadzili się na tej uroczystej mszy, aby wyśpiewać wspaniałe "Te Deum" za to, że te ziemie, niegdyś słowiańskie wróciły w granice Rzeczpospolitej - wspomina ks. Wejman.

Msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa rozpocznie się o 12.30. Pół godziny wcześniej odbędzie się wykład o Prymasie Hlondzie, który wygłosi ks. Grzegorz Wejman.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-07-06, godz. 08:40 Na rowerach na Jasną Górę. Pielgrzymi już w drodze [ZDJĘCIA, WIDEO] Wystartowała Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział ponad 230 osób. » więcej 2015-07-01, godz. 08:05 Wyjątkowe półkolonie dla potrzebujących To jedyne tego typu półkolonie w Szczecinie. W Katolickiej Szkole Podstawowej na Pomorzanach rozpoczęły się zorganizowane wakacje dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. » więcej 2015-06-28, godz. 16:39 Na rowerach na Jasną Górą. Wciąż można zapisać się na pielgrzymkę 24. Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę wystartuje 6 lipca. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia cały czas, bo zapisać się można w każdej chwili przez internet. » więcej 2015-06-21, godz. 09:27 Mnóstwo atrakcji na wakacjach z Caritas Rejs i nauka żeglowania dla młodzieży, jazda konna czy też nauka jazdy na rowerze to część atrakcji, które czeka na dzieci i młodzież z uboższych rodzin. Właśnie dla nich Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała… » więcej 2015-06-20, godz. 17:19 "Myślałem, że księża są nudni. Myliłem się" Całe rodziny bawiły się w sobotę w seminarium duchownym w Szczecinie w Dniu Otwartej Bramy. » więcej 2015-06-07, godz. 16:34 Bajkowe miejsce w centrum Szczecina. Studenci pomagają dzieciom [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecinianie odwiedzają w niedzielę całymi rodzinami Park Andersa, który zamienił się w bajkowe miejsce dla dzieci. » więcej 2015-06-07, godz. 08:05 Chrystusowcy i studenci zapraszają na festyn Koncerty, walki rycerskie, domowe wypieki, loteria fantowa, zawody sportowe. Od rana Park Andersa w Szczecinie zamieni się w bajkowe miejsce dla małych i dużych. » więcej 2015-06-06, godz. 12:17 Metropolita wyświęcił nowych księży Ośmiu diakonów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przyjęło w sobotę święcenia kapłańskie. Mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2015-06-06, godz. 00:46 Tysiące młodych da świadectwo swojej wiary Ponad 100 osób ze Szczecina weźmie udział w sobotnim 19 Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich koło Gniezna. Hasłem tegorocznego spotkania, w którym weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób są słowa „W Imię Ducha Święte… » więcej 2015-06-04, godz. 13:13 Święto Bożego Ciała w Szczecinie. Największa procesja już przeszła [ZDJĘCIA] Kilkaset osób wzięło udział w głównej procesji Bożego Ciała, która w czwartek przed południem przeszła ulicami Szczecina. » więcej
161162163164165166167