Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Największa procesja w Szczecinie wyruszy ok. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Największa procesja w Szczecinie wyruszy ok. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwana też świętem Bożego Ciała. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku.
W Polsce początki tego święta to lata 20. XIV wieku. Wiąże się to z procesją do symbolicznych czterech ołtarzy, przy których wierni czytają fragmenty ewangelii związane z Eucharystią.

- Cztery ołtarze to symbol czterech stron świata. Kiedyś procesje szły na kształt koła albo kwadratu - tłumaczy ks. Michał Mikołajczak, duszpasterz akademicki ze szczecińskiej katedry.

Największa procesja w Szczecinie wyruszy ok. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Godzinę wcześniej mszę świętą odprawi tam abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

- Procesja to pokazanie Jezusowi tego wszystkiego, co jest nasze - wyjaśnia ks. Mikołajczak. - To pokazanie naszych domostw, miejsc pracy, szkół czy uczelni, bo właśnie w te miejsca wychodzimy. W ten sposób pokazujemy Jezusowi naszą codzienność.

Procesja wyruszy z ul. Bogurodzicy, a następnie przejdzie przez plac Zwycięstwa, ul. Wyszyńskiego, Sołtysią i Grodzką do katedry św. Jakuba.

Po jej zakończeniu w katedrze w południe mszy świętej będzie przewodniczyć bp Henryk Wejman.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
- Cztery ołtarze to symbol czterech stron świata. Kiedyś procesje szły na kształt koła albo kwadratu - tłumaczy ks. Michał Mikołajczak, duszpasterz akademicki ze szczecińskiej katedry.

Zobacz także

2015-09-19, godz. 12:43 Szczecinianie na ulicach Berlina. Przejdą w Marszu dla Życia 150 osób ze Szczecina i okolic weźmie udział w Marszu dla Życia, który w sobotę odbędzie się w Berlinie. » więcej 2015-09-12, godz. 19:06 Szczecińskie obchody ćwierćwiecza Caritasu Św. Jan Paweł II został patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To z okazji 25-lecia najbardziej rozpoznawalnej w Polsce instytucji charytatywnej. » więcej 2015-09-12, godz. 09:48 Caritas pomaga już 25 lat Msza św. a po niej gala i koncert. Caritas w Polsce świętuje 25 lat istnienia. Obchody jubileuszowe trwają także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie na co dzień działa blisko tysiąc wolontariuszy tej organiza… » więcej 2015-09-07, godz. 16:19 Szczecińskie parafie deklarują pomoc uchodźcom [WIDEO] Modlą się za uchodźców i zastanawiają, jak można pomóc im materialnie - tak szczecińskie parafie oraz zakony odpowiadają na apel papieża Franciszka. » więcej 2015-09-06, godz. 13:31 Apel papieża w sprawie uchodźców Niech każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor, sanktuarium w Europie udzieli gościny jednej rodzinie poczynając od mojej diecezji rzymskiej - mówił w niedzielę papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. » więcej 2015-09-05, godz. 09:23 Serduszka nagrały nową płytę. Pierwszy koncert dla szczecinian To 18 krążek w 26-letniej historii szczecińskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego, który jest Ambasadorem miasta. W południe mszy św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga. Oprawę… » więcej 2015-09-01, godz. 18:03 Każdy kapłan będzie mógł rozgrzeszyć z aborcji Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek. » więcej 2015-08-20, godz. 22:06 Wspólna modlitwa i koncerty na Boskim Festiwalu [WIDEO, ZDJĘCIA] Boski Festiwal przyciągnął tłumy do Trzcińca niedaleko Czaplinka. Kilkaset osób uczestniczy tam we wspólnej modlitwie, koncertach oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. To jedno z największych spotkań młodzieży organizowane w… » więcej 2015-08-20, godz. 08:03 Urodzinowa sztafeta w nocy wybiegła ze Szczecina [ZDJĘCIA] 200 kilometrów dla uczczenia 200. rocznicy urodzin ks. Jana Bosko. W środę w nocy z parafii pod jego wezwaniem w Szczecinie wystartowała sztafeta biegowa na rozpoczynający się dziś Boski Festiwal - spotkanie młodych w Trzcińcu niedaleko… » więcej 2015-08-16, godz. 08:09 Caritas kompletuje wyprawki dla potrzebujących dzieci Ponad 2,5 tys. plecaków przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla najuboższych dzieci na Pomorzu Zachodnim. » więcej
158159160161162163164