Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Największa procesja w Szczecinie wyruszy ok. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Największa procesja w Szczecinie wyruszy ok. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwana też świętem Bożego Ciała. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku.
W Polsce początki tego święta to lata 20. XIV wieku. Wiąże się to z procesją do symbolicznych czterech ołtarzy, przy których wierni czytają fragmenty ewangelii związane z Eucharystią.

- Cztery ołtarze to symbol czterech stron świata. Kiedyś procesje szły na kształt koła albo kwadratu - tłumaczy ks. Michał Mikołajczak, duszpasterz akademicki ze szczecińskiej katedry.

Największa procesja w Szczecinie wyruszy ok. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Godzinę wcześniej mszę świętą odprawi tam abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

- Procesja to pokazanie Jezusowi tego wszystkiego, co jest nasze - wyjaśnia ks. Mikołajczak. - To pokazanie naszych domostw, miejsc pracy, szkół czy uczelni, bo właśnie w te miejsca wychodzimy. W ten sposób pokazujemy Jezusowi naszą codzienność.

Procesja wyruszy z ul. Bogurodzicy, a następnie przejdzie przez plac Zwycięstwa, ul. Wyszyńskiego, Sołtysią i Grodzką do katedry św. Jakuba.

Po jej zakończeniu w katedrze w południe mszy świętej będzie przewodniczyć bp Henryk Wejman.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
- Cztery ołtarze to symbol czterech stron świata. Kiedyś procesje szły na kształt koła albo kwadratu - tłumaczy ks. Michał Mikołajczak, duszpasterz akademicki ze szczecińskiej katedry.

Zobacz także

2015-08-16, godz. 08:09 Chcą poznać historię Polaków wysiedlonych do Kazachstanu Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany. » więcej 2015-08-15, godz. 08:02 Wniebowzięcie to czas radości W sobotę w Kościele Katolickim uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Choć sięga piątego wieku, to dopiero w 1950 roku papież Pius XII ogłosił tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą jako dogmat wia… » więcej 2015-08-02, godz. 16:15 Mają żony, będą głosić kazania i udzielać komunii św. Będą mogli głosić kazania, udzielać chrztu, komunii św., asystować przy ślubie, ale nie odprawią mszy św., nie wyspowiadają i nie namaszczą chorych. » więcej 2015-07-29, godz. 11:03 Najdłuższa pielgrzymka w Polsce już w drodze [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 230 osób jest już na trasie Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Kolejne osoby dopisują się i dołączają w drodze. » więcej 2015-07-29, godz. 07:01 Pieszo do Częstochowy. Pielgrzymi ruszają na Jasną Górę Ruszyła najdłuższa w Polsce piesza pielgrzymka na Jasną Górę w Częstochowie. Grupa kilkudziesięciu osób wystartowała sprzed krzyża w Pustkowie już w sobotę. » więcej 2015-07-06, godz. 08:40 Na rowerach na Jasną Górę. Pielgrzymi już w drodze [ZDJĘCIA, WIDEO] Wystartowała Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział ponad 230 osób. » więcej 2015-07-01, godz. 08:05 Wyjątkowe półkolonie dla potrzebujących To jedyne tego typu półkolonie w Szczecinie. W Katolickiej Szkole Podstawowej na Pomorzanach rozpoczęły się zorganizowane wakacje dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. » więcej 2015-06-28, godz. 16:39 Na rowerach na Jasną Górą. Wciąż można zapisać się na pielgrzymkę 24. Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę wystartuje 6 lipca. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia cały czas, bo zapisać się można w każdej chwili przez internet. » więcej 2015-06-21, godz. 09:27 Mnóstwo atrakcji na wakacjach z Caritas Rejs i nauka żeglowania dla młodzieży, jazda konna czy też nauka jazdy na rowerze to część atrakcji, które czeka na dzieci i młodzież z uboższych rodzin. Właśnie dla nich Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała… » więcej 2015-06-20, godz. 17:19 "Myślałem, że księża są nudni. Myliłem się" Całe rodziny bawiły się w sobotę w seminarium duchownym w Szczecinie w Dniu Otwartej Bramy. » więcej
160161162163164165166