Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany. Fot. www.facebook.com/projektkazachstan
Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany. Fot. www.facebook.com/projektkazachstan
Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany.
W ramach "Projektu Kazachstan" młodzi ludzie pomogą zorganizować letnie zajęcia dla dzieci i spróbują zebrać dane o losach Polaków przesiedlonych tam jeszcze przed II wojną światową. Chodzi o rodaków wysiedlonych w 1936 roku z kresów zachodnich Związku Radzieckiego.

- W Polsce mamy bardzo mało danych na ten temat, dlatego po przyjeździe chcielibyśmy zająć się relacjonowaniem tego co zdołamy pozyskać od ludzi, którzy jeszcze pamiętają tamtą historię - mówi Alicja, która studiuje medycynę.

O przyjęcie nie muszą się tam martwić, bo naród jest bardzo przyjacielski - dodaje Maria, która pochodzi z Kazachstanu, ale od ośmiu lat mieszka w Polsce, a w Szczecinie skończyła studia.

- Mamy taką anegdotę, która świadczy o tym. Jak ktoś puka do drzwi i pytasz "kto tam", to słyszysz odpowiedź "czy mogę się napić, bo jestem taki głodny, że nie mam gdzie spać". Jak przychodzisz do jakiegoś domu, to masz i jedzenie i picie i zapewniony nocleg - mówi Maria.

Podczas półkolonii dla dzieci i młodzieży studenci przeprowadzą także zajęcia fotograficzne. W drugiej części ponad trzytygodniowego pobytu studenci zwiedzą Kazachstan i Kirgizję. W planach jest przygotowanie po powrocie wystawy i reportażu. Studenci lecą tam z chrystusowcem ks. Marcinem Sękiem. Duszpasterz akademicki ze Szczecina kilka lat swojej kapłańskiej posługi spędził właśnie w Kazachstanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-10-11, godz. 12:29 Duchowa inauguracja roku akademickiego Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich szczecińskich uczelni spotkają się w niedzielę na nabożeństwie w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2015-10-11, godz. 08:14 Ekumeniczny bieg dla hospicjum Bieg na 5 km rozpocznie się w niedzielę po 15 w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Zamiast opłaty startowej uczestnicy mogą wesprzeć Hospicjum św. Jana Ewangelisty. » więcej 2015-10-11, godz. 07:55 Dziś stawiamy żywy pomnik Janowi Pawłowi II Blisko 30 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będzie w niedzielę zbierać na swoją edukację na ulicach Szczecina, przygotowali też atrakcje dla mieszkańców. » więcej 2015-10-06, godz. 12:09 Dominikanin robi "coming out" w Radiu Szczecin Ojciec Tomasz Alexiewicz opowiedział w 'Rozmowach pod krawatem' o tym, jak w wieku 25 lat postanowił, że nie będzie mieć dzieci. Dodał, że żyje w celibacie i jest szczęśliwy. » więcej 2015-10-04, godz. 08:16 Synod Biskupów wznawia obrady Uroczysta msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie dziś w Watykanie 14. zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów. » więcej 2015-09-30, godz. 14:40 Prymas Polski w Szczecinie Prymas Polski abp Wojciech Polak gości w Szczecinie. Do południa uczestniczył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji poświęconej kardynałowi Józefowi Glempowi. O godzinie 15.15 przewodniczył mszy św. w… » więcej 2015-09-28, godz. 14:24 Papież do młodych: To spotkanie zmieniło moje życie Nie bójcie się! On na was czeka! Tak papież Franciszek zachęca młodych do szukania Boga w swoim życiu. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano orędzie Ojca Świętego na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. » więcej 2015-09-23, godz. 22:29 Chrześcijanie ze Szczecina modlili się za uchodźców Kilkadziesiąt osób wzięło udział w nabożeństwie ekumenicznym w intencji uchodźców w Szczecinie. » więcej 2015-09-23, godz. 07:20 Modlitwa za uchodźców w Szczecinie Biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji uchodźców w środę w Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela. » więcej 2015-09-20, godz. 08:34 Najtrudniejsza pielgrzymka Papieża Papież Franciszek rozpoczął swoją 10, jak twierdzą specjaliści najbardziej emocjonującą, ale i również najtrudniejszą swoją zagraniczną pielgrzymkę. W sobotnie popołudnie czasu lokalnego wylądował on na lotnisku w Hawanie. » więcej
157158159160161162163