Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany. Fot. www.facebook.com/projektkazachstan
Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany. Fot. www.facebook.com/projektkazachstan
Dziesięcioro studentów z Duszpasterstwa Akademickiego u szczecińskich chrystusowców wraz z opiekunem wyleci w poniedziałek do Astany.
W ramach "Projektu Kazachstan" młodzi ludzie pomogą zorganizować letnie zajęcia dla dzieci i spróbują zebrać dane o losach Polaków przesiedlonych tam jeszcze przed II wojną światową. Chodzi o rodaków wysiedlonych w 1936 roku z kresów zachodnich Związku Radzieckiego.

- W Polsce mamy bardzo mało danych na ten temat, dlatego po przyjeździe chcielibyśmy zająć się relacjonowaniem tego co zdołamy pozyskać od ludzi, którzy jeszcze pamiętają tamtą historię - mówi Alicja, która studiuje medycynę.

O przyjęcie nie muszą się tam martwić, bo naród jest bardzo przyjacielski - dodaje Maria, która pochodzi z Kazachstanu, ale od ośmiu lat mieszka w Polsce, a w Szczecinie skończyła studia.

- Mamy taką anegdotę, która świadczy o tym. Jak ktoś puka do drzwi i pytasz "kto tam", to słyszysz odpowiedź "czy mogę się napić, bo jestem taki głodny, że nie mam gdzie spać". Jak przychodzisz do jakiegoś domu, to masz i jedzenie i picie i zapewniony nocleg - mówi Maria.

Podczas półkolonii dla dzieci i młodzieży studenci przeprowadzą także zajęcia fotograficzne. W drugiej części ponad trzytygodniowego pobytu studenci zwiedzą Kazachstan i Kirgizję. W planach jest przygotowanie po powrocie wystawy i reportażu. Studenci lecą tam z chrystusowcem ks. Marcinem Sękiem. Duszpasterz akademicki ze Szczecina kilka lat swojej kapłańskiej posługi spędził właśnie w Kazachstanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-09-23, godz. 07:20 Modlitwa za uchodźców w Szczecinie Biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji uchodźców w środę w Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela. » więcej 2015-09-20, godz. 08:34 Najtrudniejsza pielgrzymka Papieża Papież Franciszek rozpoczął swoją 10, jak twierdzą specjaliści najbardziej emocjonującą, ale i również najtrudniejszą swoją zagraniczną pielgrzymkę. W sobotnie popołudnie czasu lokalnego wylądował on na lotnisku w Hawanie. » więcej 2015-09-19, godz. 12:43 Szczecinianie na ulicach Berlina. Przejdą w Marszu dla Życia 150 osób ze Szczecina i okolic weźmie udział w Marszu dla Życia, który w sobotę odbędzie się w Berlinie. » więcej 2015-09-12, godz. 19:06 Szczecińskie obchody ćwierćwiecza Caritasu Św. Jan Paweł II został patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To z okazji 25-lecia najbardziej rozpoznawalnej w Polsce instytucji charytatywnej. » więcej 2015-09-12, godz. 09:48 Caritas pomaga już 25 lat Msza św. a po niej gala i koncert. Caritas w Polsce świętuje 25 lat istnienia. Obchody jubileuszowe trwają także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie na co dzień działa blisko tysiąc wolontariuszy tej organiza… » więcej 2015-09-07, godz. 16:19 Szczecińskie parafie deklarują pomoc uchodźcom [WIDEO] Modlą się za uchodźców i zastanawiają, jak można pomóc im materialnie - tak szczecińskie parafie oraz zakony odpowiadają na apel papieża Franciszka. » więcej 2015-09-06, godz. 13:31 Apel papieża w sprawie uchodźców Niech każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor, sanktuarium w Europie udzieli gościny jednej rodzinie poczynając od mojej diecezji rzymskiej - mówił w niedzielę papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. » więcej 2015-09-05, godz. 09:23 Serduszka nagrały nową płytę. Pierwszy koncert dla szczecinian To 18 krążek w 26-letniej historii szczecińskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego, który jest Ambasadorem miasta. W południe mszy św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga. Oprawę… » więcej 2015-09-01, godz. 18:03 Każdy kapłan będzie mógł rozgrzeszyć z aborcji Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek. » więcej 2015-08-20, godz. 22:06 Wspólna modlitwa i koncerty na Boskim Festiwalu [WIDEO, ZDJĘCIA] Boski Festiwal przyciągnął tłumy do Trzcińca niedaleko Czaplinka. Kilkaset osób uczestniczy tam we wspólnej modlitwie, koncertach oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. To jedno z największych spotkań młodzieży organizowane w… » więcej
159160161162163164165