Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Niektórzy księża powiedzieli, że z czekają z decyzjami na oficjalne wytyczne kurii. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Niektórzy księża powiedzieli, że z czekają z decyzjami na oficjalne wytyczne kurii. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Modlą się za uchodźców i zastanawiają, jak można pomóc im materialnie - tak szczecińskie parafie oraz zakony odpowiadają na apel papieża Franciszka.
W niedzielę Ojciec Święty poprosił o udzielenie schronienia uciekającym przed wojną. Ogłosił, że dwie parafie w Watykanie przyjmą po jednej rodzinie uchodźców.

Szczecińscy dominikanie zapraszają w czwartek na czuwanie w intencji uchodźców, potem w gronie braci i parafian będą zastanawiać się, czy i ile osób są w stanie przyjąć - mówi przeor klasztoru ojciec Maciej Biskup.

- Człowiek, który ucieka przed wojną "nie ma wyznania", jest potrzebującym i nie ważne czy jest to chrześcijanin czy muzułmanin. Papież precyzyjnie wskazał - uchodźcy a nie imigranci. Ci drudzy najczęściej szukają konkretnej pracy, może nie są w tak dramatycznej sytuacji jak uchodźcy, którzy uciekają przed wojną - tłumaczy Biskup.

Chęć przyjęcia uchodźców deklaruje też jezuita, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie ojciec Grzegorz Nogal.

- Dzisiaj nie potrafię powiedzieć, czy jest ktoś w stanie przyjąć ich tak długoterminowo. Na pewno nie będzie problemu w skali mikro, w porównaniu do tego co się dzieje, żebyśmy my jako parafia ich przyjęli. Ojciec Święty mówił, że Rzym proponuje dwie parafie. Myślę w Szczecinie znajdzie się ich więcej - komentuje Nogal.

Niektórzy księża powiedzieli Radiu Szczecin, że z czekają z decyzjami na oficjalne wytyczne kurii.

W lipcu Polska zadeklarowała gotowość przyjęcia dwóch tysięcy uchodźców, głównie z Syrii i Erytrei. Komisja Europejska chce jednak, by państwa członkowskie udzieliły schronienia dodatkowym 120 tys. imigrantów. Według nieoficjalnych wyliczeń, do nas może zostać skierowanych kolejne kilka, a nawet kilkanaście tysięcy osób.

Z gigantyczną falą migracji ze wschodu boryka się cała Europa. W niektórych krajach np. w Grecji dochodzi do starć uchodźców z policją. Media pokazały, jak migranci obrzucili funkcjonariuszy kamieniami.

Setki imigrantów, którzy chcą dostać się na zachód Europy, koczują na dworcu w Budapeszcie.


Materiał: TVN24/x-news
Szczecińscy dominikanie zapraszają w czwartek na czuwanie w intencji uchodźców, potem w gronie braci i parafian będą zastanawiać się, czy i ile osób są w stanie przyjąć - mówi przeor klasztoru ojciec Maciej Biskup.
Chęć przyjęcia uchodźców deklaruje też jezuita, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie ojciec Grzegorz Nogal.

Zobacz także

2015-09-28, godz. 14:24 Papież do młodych: To spotkanie zmieniło moje życie Nie bójcie się! On na was czeka! Tak papież Franciszek zachęca młodych do szukania Boga w swoim życiu. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano orędzie Ojca Świętego na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. » więcej 2015-09-23, godz. 22:29 Chrześcijanie ze Szczecina modlili się za uchodźców Kilkadziesiąt osób wzięło udział w nabożeństwie ekumenicznym w intencji uchodźców w Szczecinie. » więcej 2015-09-23, godz. 07:20 Modlitwa za uchodźców w Szczecinie Biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji uchodźców w środę w Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela. » więcej 2015-09-20, godz. 08:34 Najtrudniejsza pielgrzymka Papieża Papież Franciszek rozpoczął swoją 10, jak twierdzą specjaliści najbardziej emocjonującą, ale i również najtrudniejszą swoją zagraniczną pielgrzymkę. W sobotnie popołudnie czasu lokalnego wylądował on na lotnisku w Hawanie. » więcej 2015-09-19, godz. 12:43 Szczecinianie na ulicach Berlina. Przejdą w Marszu dla Życia 150 osób ze Szczecina i okolic weźmie udział w Marszu dla Życia, który w sobotę odbędzie się w Berlinie. » więcej 2015-09-12, godz. 19:06 Szczecińskie obchody ćwierćwiecza Caritasu Św. Jan Paweł II został patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To z okazji 25-lecia najbardziej rozpoznawalnej w Polsce instytucji charytatywnej. » więcej 2015-09-12, godz. 09:48 Caritas pomaga już 25 lat Msza św. a po niej gala i koncert. Caritas w Polsce świętuje 25 lat istnienia. Obchody jubileuszowe trwają także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie na co dzień działa blisko tysiąc wolontariuszy tej organiza… » więcej 2015-09-06, godz. 13:31 Apel papieża w sprawie uchodźców Niech każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor, sanktuarium w Europie udzieli gościny jednej rodzinie poczynając od mojej diecezji rzymskiej - mówił w niedzielę papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. » więcej 2015-09-05, godz. 09:23 Serduszka nagrały nową płytę. Pierwszy koncert dla szczecinian To 18 krążek w 26-letniej historii szczecińskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego, który jest Ambasadorem miasta. W południe mszy św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga. Oprawę… » więcej
156157158159160161162