Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Niektórzy księża powiedzieli, że z czekają z decyzjami na oficjalne wytyczne kurii. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Niektórzy księża powiedzieli, że z czekają z decyzjami na oficjalne wytyczne kurii. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Modlą się za uchodźców i zastanawiają, jak można pomóc im materialnie - tak szczecińskie parafie oraz zakony odpowiadają na apel papieża Franciszka.
W niedzielę Ojciec Święty poprosił o udzielenie schronienia uciekającym przed wojną. Ogłosił, że dwie parafie w Watykanie przyjmą po jednej rodzinie uchodźców.

Szczecińscy dominikanie zapraszają w czwartek na czuwanie w intencji uchodźców, potem w gronie braci i parafian będą zastanawiać się, czy i ile osób są w stanie przyjąć - mówi przeor klasztoru ojciec Maciej Biskup.

- Człowiek, który ucieka przed wojną "nie ma wyznania", jest potrzebującym i nie ważne czy jest to chrześcijanin czy muzułmanin. Papież precyzyjnie wskazał - uchodźcy a nie imigranci. Ci drudzy najczęściej szukają konkretnej pracy, może nie są w tak dramatycznej sytuacji jak uchodźcy, którzy uciekają przed wojną - tłumaczy Biskup.

Chęć przyjęcia uchodźców deklaruje też jezuita, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie ojciec Grzegorz Nogal.

- Dzisiaj nie potrafię powiedzieć, czy jest ktoś w stanie przyjąć ich tak długoterminowo. Na pewno nie będzie problemu w skali mikro, w porównaniu do tego co się dzieje, żebyśmy my jako parafia ich przyjęli. Ojciec Święty mówił, że Rzym proponuje dwie parafie. Myślę w Szczecinie znajdzie się ich więcej - komentuje Nogal.

Niektórzy księża powiedzieli Radiu Szczecin, że z czekają z decyzjami na oficjalne wytyczne kurii.

W lipcu Polska zadeklarowała gotowość przyjęcia dwóch tysięcy uchodźców, głównie z Syrii i Erytrei. Komisja Europejska chce jednak, by państwa członkowskie udzieliły schronienia dodatkowym 120 tys. imigrantów. Według nieoficjalnych wyliczeń, do nas może zostać skierowanych kolejne kilka, a nawet kilkanaście tysięcy osób.

Z gigantyczną falą migracji ze wschodu boryka się cała Europa. W niektórych krajach np. w Grecji dochodzi do starć uchodźców z policją. Media pokazały, jak migranci obrzucili funkcjonariuszy kamieniami.

Setki imigrantów, którzy chcą dostać się na zachód Europy, koczują na dworcu w Budapeszcie.


Materiał: TVN24/x-news
Szczecińscy dominikanie zapraszają w czwartek na czuwanie w intencji uchodźców, potem w gronie braci i parafian będą zastanawiać się, czy i ile osób są w stanie przyjąć - mówi przeor klasztoru ojciec Maciej Biskup.
Chęć przyjęcia uchodźców deklaruje też jezuita, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie ojciec Grzegorz Nogal.

Zobacz także

2015-10-11, godz. 12:29 Duchowa inauguracja roku akademickiego Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich szczecińskich uczelni spotkają się w niedzielę na nabożeństwie w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2015-10-11, godz. 08:14 Ekumeniczny bieg dla hospicjum Bieg na 5 km rozpocznie się w niedzielę po 15 w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Zamiast opłaty startowej uczestnicy mogą wesprzeć Hospicjum św. Jana Ewangelisty. » więcej 2015-10-11, godz. 07:55 Dziś stawiamy żywy pomnik Janowi Pawłowi II Blisko 30 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będzie w niedzielę zbierać na swoją edukację na ulicach Szczecina, przygotowali też atrakcje dla mieszkańców. » więcej 2015-10-06, godz. 12:09 Dominikanin robi "coming out" w Radiu Szczecin Ojciec Tomasz Alexiewicz opowiedział w 'Rozmowach pod krawatem' o tym, jak w wieku 25 lat postanowił, że nie będzie mieć dzieci. Dodał, że żyje w celibacie i jest szczęśliwy. » więcej 2015-10-04, godz. 08:16 Synod Biskupów wznawia obrady Uroczysta msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie dziś w Watykanie 14. zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów. » więcej 2015-09-30, godz. 14:40 Prymas Polski w Szczecinie Prymas Polski abp Wojciech Polak gości w Szczecinie. Do południa uczestniczył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji poświęconej kardynałowi Józefowi Glempowi. O godzinie 15.15 przewodniczył mszy św. w… » więcej 2015-09-28, godz. 14:24 Papież do młodych: To spotkanie zmieniło moje życie Nie bójcie się! On na was czeka! Tak papież Franciszek zachęca młodych do szukania Boga w swoim życiu. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano orędzie Ojca Świętego na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. » więcej 2015-09-23, godz. 22:29 Chrześcijanie ze Szczecina modlili się za uchodźców Kilkadziesiąt osób wzięło udział w nabożeństwie ekumenicznym w intencji uchodźców w Szczecinie. » więcej 2015-09-23, godz. 07:20 Modlitwa za uchodźców w Szczecinie Biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji uchodźców w środę w Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela. » więcej 2015-09-20, godz. 08:34 Najtrudniejsza pielgrzymka Papieża Papież Franciszek rozpoczął swoją 10, jak twierdzą specjaliści najbardziej emocjonującą, ale i również najtrudniejszą swoją zagraniczną pielgrzymkę. W sobotnie popołudnie czasu lokalnego wylądował on na lotnisku w Hawanie. » więcej
158159160161162163164