Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

To był człowiek charyzmatyczny i chodził swoimi drogami - tak zmarłego ponad tydzień temu o. Jana Górę wspomina przeor szczecińskich dominikanów. Fot. www.wikipedia.org / Bulion
To był człowiek charyzmatyczny i chodził swoimi drogami - tak zmarłego ponad tydzień temu o. Jana Górę wspomina przeor szczecińskich dominikanów. Fot. www.wikipedia.org / Bulion
To był człowiek charyzmatyczny i chodził swoimi drogami - tak zmarłego ponad tydzień temu o. Jana Górę wspomina przeor szczecińskich dominikanów.
W Poznaniu o 10.30 odbyła się msza św. pogrzebowa, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

O. Maciej Biskup był współbratem zmarłego, przez 11 lat mieszkał z nim w poznańskim klasztorze. - Nie zawsze był taki prosty w relacjach z braćmi, ale to był człowiek pasji. Pasjonował się Bogiem, ludźmi, dlatego starał się do nich dotrzeć, uczyć się tych ludzi. Pasjonował się spotkaniem z ludźmi. Myślę, że jako dominikanie zawdzięczamy mu bardzo wiele jako prekursorowi pewnego podejścia do duszpasterstwa i liturgii - powiedział przeor szczecińskiego klasztoru dominikanów.

- Odchodzi pewien nurt duchowy, mądrość życia, ale też świadectwo życia - uważa abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. - To był człowiek nadziei i człowiek czynu. To był człowiek niepokorny, chociaż bywał przekorny, ale nigdy nie bywał przewrotny. Miał zawsze niezwykle precyzyjnie ustawiony azymut na Boże sprawy, na sprawy Ewangelii świętej, na sprawy nadziei i młodości.

Dominikanin o. Jan Góra zmarł 21 grudnia. Zasłabł w trakcie odprawiania mszy świętej. Nie udało się go uratować. Miał 67 lat. Jego głównym dziełem były Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich koło Gniezna, które co roku gromadziły kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Zakonnik o 14.30 spoczął na Polach Lednickich.

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował pośmiertnie o. Jana Górę Orderem Odrodzenia Polski.
O. Maciej Biskup był współbratem zmarłego, przez 11 lat mieszkał z nim w poznańskim klasztorze.
- Odchodzi pewien nurt duchowy, mądrość życia, ale też świadectwo życia - uważa abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Zobacz także

2016-02-14, godz. 18:03 Te symbole pielgrzymują po całym świecie. Teraz są w Szczecinie [ZDJĘCIA] Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia… » więcej 2016-02-14, godz. 09:58 Cuda się zdarzają. Z ulicy wrócił do domu Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat. » więcej 2016-02-14, godz. 02:43 Muzyczne powitanie symboli ŚDM w seminarium [ZDJĘCIA] Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. » więcej 2016-02-13, godz. 15:08 Szczecin przyjmie symbole Światowych Dni Młodzieży [PROGRAM] Symbole Światowych Dni Młodzieży od soboty są w Szczecinie. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-13, godz. 14:44 Mieszkańcy regionu na darmowych badaniach. "Tylko chwalić takie akcje" [ZDJĘCIA] 120 pacjentów z regionu skorzystało w sobotę z darmowych badań u specjalistów w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To w ramach Światowego Dnia Chorego. » więcej 2016-02-13, godz. 08:00 Można wesprzeć potrzebujących. Pomoże w tym skarbonka Osiem tysięcy Skarbonek Miłosierdzia trafiło do parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach przedświątecznej pomocy Caritas. W corocznej akcji 'Jałmużna Wielkopostna' trzy wyznania chrześcijańskie organizują pomoc… » więcej 2016-02-10, godz. 06:53 Katolicy rozpoczynają Wielki Post. Dziś Popielec Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2016-02-07, godz. 09:27 Bezdomni mają swój profil na fb Założył profil o bezdomnych Szczecina i chce łamać stereotypy o ludziach, którzy zostali bez dachu nad głową. Kamil Kielan należy do katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. » więcej 2016-02-06, godz. 10:51 Symbole Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu Zach. Światowe Dni Młodzieży w lipcu, ale w sobotę młodzież z Pomorza Zachodniego rozpocznie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Granice Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekroczą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej. » więcej 2016-01-18, godz. 08:14 Chrześcijanie modlą się o jedność Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej
155156157158159160161