Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat.
- Zaczęło się od podarowanej kurtki, potem była praca - mówi Kamil z Przymierza Miłosierdzia. - Zaczął wychodzić z bezdomności. Rzucił alkoholizm, zaczął walczyć z tym, odnowił relacje z rodziną, z dziećmi, z żoną, która mieszkała w innym mieście i nie rozmawiał z nią bardzo długi czas. Wrócił do domu.
Młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia wychodzą do bezdomnych po środowej mszy św. w katedrze i czasem wspólnie z nimi modlą się na ulicy.
- To jest ogromne doświadczenie wiary. Ludzie, którzy nie mają właściwie niczego, ani domu, ani dorobku, zawierzają swoje życie Panu Bogu. To jest mocne - mówi Kamil ze wspólnoty.
Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2015 roku w Szczecinie jest około 1200 bezdomnych.
Wspólnota Przymierze Miłosierdzia powstała w Brazylii w 2000 roku i jej członkowie posługują m.in. w tamtejszych fawelach, czyli dzielnicach nędzy zamieszkiwanych przez najbiedniejszą ludność. Jej głównym założeniem jest właśnie wychodzenie do bezdomnych i pomaganie im w najbiedniejszych dzielnicach Rio de Janeiro.
Wspólnota w Brazylii zakłada centra wsparcia rodziny, ale także domy dla narkomanów. W Szczecinie dali się poznać m.in. jako koordynatorzy "Tygodnia Ewangelizacji" w maju ubiegłego roku.
Posłuchaj rozmowy z Kamilem z Przymierza Miłosierdzia.
Zobacz także
2010-08-11, godz. 00:01
Abp Dzięga: Ten krzyż ma prawo tam stać (WIDEO)
Jeżeli krzyż stanął spontanicznie w czasie modlitwy, został otoczony modlitwą, ku modlitwie gromadzi to ten krzyż staje się święty - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w homilii podczas mszy św…
» więcej
2010-08-10, godz. 12:27
Metropolita modli się za ofiary katastrofy i w intencji ochrony krzyża
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawi dziś w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słonecznym o godz. 20 mszę św. w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem…
» więcej
2010-08-08, godz. 07:05
Nowy zabytek sakralny w Szczecinie
Od lipca tego roku kościół pw. św. Józefa w Szczecinie został wpisany do rejestru zabytków. W tej pochodzącej z lat 20-tych XX wieku świątyni wybudowanej w stylu neogotyckim trwają teraz prace remontowe.
» więcej
2010-07-29, godz. 09:44
Szczecińska zmienia i się zmienia (WIDEO)
Blisko 300 osób wyszło dziś w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przez 2 tygodnie przejdą ponad 500 kilometrów. W tym roku grupy pielgrzymów powstają w internecie na portalach społecznościowych, a wideorelacje z…
» więcej
2010-07-29, godz. 05:37
Pielgrzymi wyruszą ze Szczecina na Jasną Górę
26. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyjdzie dziś z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na os. Słonecznym, po mszy świętej która rozpocznie się o 7 rano. Uczestnicy będą mogli na trasie zaopatrzyć się w pierwszy…
» więcej
2010-07-25, godz. 19:40
Tysiące osób odwiedziło Jarmark Jakubowy
Tysiące szczecinian i turystów odwiedziło dziś Jarmark Jakubowy.
» więcej
2010-07-25, godz. 07:55
Pielgrzymi przejdą ponad 620 km
Pierwsza grupa pielgrzymów wyjdzie dziś z Łukęcina w 26. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
» więcej
2010-07-25, godz. 07:52
Szczecin: Odpust w katedrze zakończy II Jarmark Jakubowy
Korowód jakubowy ulicami Szczecina i kulminacja 4-dniowego świętowania, czyli odpust w katedrze to główne punkty kończącego się dziś Jarmarku Jakubowego.
» więcej
2010-07-24, godz. 16:37
Muszla Jakubowa produktem Jarmarku
Muszla św. Jakuba została wybrana regionalnym produktem Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Pomimo deszczu szczecinianie, ale i turyści postanowili uczestniczyć w jarmarku, który promuje produkty ze Szczecina i całej Polski, zarówno rękodzielnictwo…
» więcej
2010-07-22, godz. 16:11
Szczecin: II Jarmark Jakubowy już otwarty (WIDEO)
Hejnał z wieży katedralnej rozpoczął II Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Wystawcy z całej Polski i z zagranicy prezentują wyroby regionalne na placu wokół katedry, a także na przyległych ulicach.
» więcej