Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W Szczecinie są od ośmiu lat, co tydzień wychodzą na ulice by rozmawiać z bezdomnymi, czasem wspólnie się modlą. Zdarza się, że pomogą komuś wyjść z bezdomności. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
W Szczecinie są od ośmiu lat, co tydzień wychodzą na ulice by rozmawiać z bezdomnymi, czasem wspólnie się modlą. Zdarza się, że pomogą komuś wyjść z bezdomności. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat.
Co tydzień, w środy wychodzą na ulice do bezdomnych. Jednemu z nich udało się pomóc. Po latach życia na ulicy wrócił do rodziny.

- Zaczęło się od podarowanej kurtki, potem była praca - mówi Kamil z Przymierza Miłosierdzia. - Zaczął wychodzić z bezdomności. Rzucił alkoholizm, zaczął walczyć z tym, odnowił relacje z rodziną, z dziećmi, z żoną, która mieszkała w innym mieście i nie rozmawiał z nią bardzo długi czas. Wrócił do domu.

Młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia wychodzą do bezdomnych po środowej mszy św. w katedrze i czasem wspólnie z nimi modlą się na ulicy.

- To jest ogromne doświadczenie wiary. Ludzie, którzy nie mają właściwie niczego, ani domu, ani dorobku, zawierzają swoje życie Panu Bogu. To jest mocne - mówi Kamil ze wspólnoty.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2015 roku w Szczecinie jest około 1200 bezdomnych.

Wspólnota Przymierze Miłosierdzia powstała w Brazylii w 2000 roku i jej członkowie posługują m.in. w tamtejszych fawelach, czyli dzielnicach nędzy zamieszkiwanych przez najbiedniejszą ludność. Jej głównym założeniem jest właśnie wychodzenie do bezdomnych i pomaganie im w najbiedniejszych dzielnicach Rio de Janeiro.

Wspólnota w Brazylii zakłada centra wsparcia rodziny, ale także domy dla narkomanów. W Szczecinie dali się poznać m.in. jako koordynatorzy "Tygodnia Ewangelizacji" w maju ubiegłego roku.

Posłuchaj rozmowy z Kamilem z Przymierza Miłosierdzia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-03-20, godz. 09:54 Misterium Męki Pańskiej w Jasienicy [ZDJĘCIA] Ponad 150 uczestników i kilkaset widzów wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej w ruinach XIV wiecznego klasztoru Augustynianów w Jasienicy. » więcej 2016-03-19, godz. 09:20 Droga Krzyżowa nie dla każdego. Ekstremalny wysiłek w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA] Ponad 100 osób wzięło udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która prowadziła po terenie Puszczy Bukowej. » więcej 2016-03-18, godz. 17:32 Najpierw akademicka, potem ekstremalna. Drogi Krzyżowe w Szczecinie Droga Krzyżowa dla młodzieży, studentów i pracowników uczelni wyruszy w piątek o godz. 19 z placu Lotników w Szczecinie. Uczestnicy przejdą przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. » więcej 2016-03-10, godz. 15:29 "W katechezie suchy przekaz nie wystarczy" Ponad 700 osób wzięło udział w 15 finale Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej. » więcej 2016-03-06, godz. 18:20 Trójka wyróżnionych przez stowarzyszenie "Civitas Christiana" [ZDJĘCIA] Uroczysta gala wręczenia nagród imienia ks. dr. Bolesława Domańskiego stowarzyszenia katolickiego 'Civitas Christiana' odbyła się w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2016-03-06, godz. 17:22 Wieloletni duszpasterz akademicki Szczecina powraca Chrystusowiec ks. Zbigniew Regucki poprowadzi od niedzieli do środy wielkopostne rekolekcje dla studentów w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Zwycięstwa w Szczecinie. » więcej 2016-03-06, godz. 14:38 Projekt Doktor, czyli medycyna po chrześcijańsku 'Projekt Doktor' to nowy pomysł Duszpasterstwa Akademickiego 'W Sercu' u szczecińskich chrystusowców. To cykl spotkań studentów medycyny, który ma uwrażliwiać młodych na pacjenta i drugiego człowieka. » więcej 2016-03-01, godz. 21:19 Sto lat temu urodził się abp Kazimierz Majdański To jedna z najważniejszych postaci współczesnego Szczecina. Dziś 100. rocznica urodzin abp Kazimierza Majdańskiego, który 13 lat kierował Kościołem Rzymskokatolickim w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-21, godz. 08:57 Młodzi pielgrzymi z całego świata przyjadą do Szczecina Pielgrzymi z Europy, ale także z Kanady, Meksyku, Brazylii czy Kolumbii przyjadą do Szczecina i regionu przed Światowymi Dniami Młodzieży. Do tej pory zgłosiło się ponad trzy tysiące osób. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska jest… » więcej 2016-02-14, godz. 18:03 Te symbole pielgrzymują po całym świecie. Teraz są w Szczecinie [ZDJĘCIA] Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia… » więcej
154155156157158159160