Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa.

Historię ikony streścił ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Ikona Matki Bożej Kazańskiej instalowana dzisiaj i poświęcona w kościele seminaryjnym ma nam przypominać, że jesteśmy braćmi jako chrześcijanie Wschodu i Zachodu, że droga do jedności nie jest łatwa, ale nie można z niej rezygnować. To jest dzieło Boga, "ut unum sint" - abyśmy wszyscy byli jedno - powiedział ks. Łuszczek.

W uroczystości uczestniczyła też grupa wiernych. - Byłam kiedyś w Moskwie i w soborze, widziałam ikonę Matki Bożej Kazańskiej, dlatego chciałam uczestniczyć w tym nabożeństwie - przyznała kobieta po zakończonym nabożeństwie.

Ikonę wykonała pracownia ikon z Częstochowy. Lampadę podarowała parafia prawosławna ze Szczecina.

Oryginalna ikona powstała w Bizancjum. Do 1209 roku przebywała w monastyrze w Kazaniu, potem zaginęła, by znów cudownie się odnaleźć. W XX w. przez kilkadziesiąt lat przechowywana w specjalnej kaplicy w Fatimie, by w 1993 r. trafić do prywatnych apartamentów św. Jana Pawła II. W 2004 r. Ojciec Święty zwrócił ją Rosji i Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-01-06, godz. 00:05 Królewski orszak przejdzie centrum Szczecina Diabeł, anioł, Herod, a na końcu spotkanie z Jezusem i Maryją - to postacie, które będzie można zobaczyć w drugim szczecińskim Orszaku Trzech Króli. » więcej 2011-12-27, godz. 07:37 Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia" Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w 'Marszu dla Życia' organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie. » więcej 2011-12-26, godz. 16:47 Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie. » więcej 2011-12-25, godz. 16:19 Szczecinianie kolędują przy żywej szopce [WIDEO] Wzajemnej życzliwości i umiejętności przebaczania życzył szczecinianom prezydent Piotr Krzystek podczas wspólnego kolędowania przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2011-12-25, godz. 00:53 Włoska szopka w szczecińskiej katedrze Po raz trzeci, ale po 4 latach przerwy można oglądać w szczecińskiej katedrze włoską szopkę, którą przygotowali studenci italianistyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2011-12-25, godz. 00:53 Ekumeniczne życzenia z Kościołów chrześcijańskich dla szczecinian [WIDEO] Dziś katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Chociaż grekokatolicy i prawosławni będą świętować według kalendarza juliańskiego za niespełna dwa tygodnie, to przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich… » więcej 2011-12-20, godz. 15:50 Tradycja rodem z Włoch w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA] 200 figurek, w tym postaci przedstawiające Świętą Rodzinę tworzą szopkę włoską, którą można oglądać w szczecińskiej katedrze. » więcej 2011-12-11, godz. 15:00 Jubileusz księdza okazją pomocy najuboższym Żywność zamiast kwiatów z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa otrzymał od swoich parafian ksiądz Jacek Fabiszak proboszcz Kościoła w Radziszewie. » więcej 2011-11-27, godz. 00:18 Kiedyś miejsce handlu, dziś miejsce kultu Po wojnie był tam skup owoców i warzyw, teraz jest kościół. Dziś o 15 metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęci świątynię w Mieszkowicach. » więcej 2011-11-26, godz. 20:02 Służył w Szczecinie i zginął za wiarę Zawstydzające jest, że do dziś są ludzie, którzy są wykluczani z powodu ich pochodzenia, religii czy koloru skóry - mówił w pierwszej w Polsce homilii ks. abp Reiner Maria Woelki - Metropolita Berlina podczas mszy św. w Bazylice… » więcej
214215216217218219220