Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa. Fot. M. Kuligowski.
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.
Poświęcenia dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas uroczystej Liturgii Słowa.

Historię ikony streścił ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Ikona Matki Bożej Kazańskiej instalowana dzisiaj i poświęcona w kościele seminaryjnym ma nam przypominać, że jesteśmy braćmi jako chrześcijanie Wschodu i Zachodu, że droga do jedności nie jest łatwa, ale nie można z niej rezygnować. To jest dzieło Boga, "ut unum sint" - abyśmy wszyscy byli jedno - powiedział ks. Łuszczek.

W uroczystości uczestniczyła też grupa wiernych. - Byłam kiedyś w Moskwie i w soborze, widziałam ikonę Matki Bożej Kazańskiej, dlatego chciałam uczestniczyć w tym nabożeństwie - przyznała kobieta po zakończonym nabożeństwie.

Ikonę wykonała pracownia ikon z Częstochowy. Lampadę podarowała parafia prawosławna ze Szczecina.

Oryginalna ikona powstała w Bizancjum. Do 1209 roku przebywała w monastyrze w Kazaniu, potem zaginęła, by znów cudownie się odnaleźć. W XX w. przez kilkadziesiąt lat przechowywana w specjalnej kaplicy w Fatimie, by w 1993 r. trafić do prywatnych apartamentów św. Jana Pawła II. W 2004 r. Ojciec Święty zwrócił ją Rosji i Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że 'Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy'. » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej 2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-08, godz. 21:42 Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście 'Radia Szczecin na Wieczór'. » więcej 2020-04-06, godz. 17:15 "Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt Rekolekcje 'Na progu Paschy' to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi. » więcej 2020-04-05, godz. 16:44 Biskup rzeszowski zachęca do refleksji podczas epidemii Biskup rzeszowski Jan Wątroba zachęca do refleksji w tym trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy. » więcej
79808182838485